SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Tipy a triky – Ako zvýšiť výdrž batérie v notebooku

Nezáleží na značke. Týchto päť návodov zaručene pomôžu každému notebooku, ktorý vás trápi svojou výdržou batérie.

Znížte spotrebu hardvéru
Základná technika na predĺženie životnosti vášho prenosného počítača je odpojenie nepotrebného hardwaru – USB kľúče, CD alebo DVD aj slúchadlá. Všetko, čo aktuálne nepotrebujete, musí ísť preč. Ak píšete knihu a máte pred sebou šesť hodín vo vlaku bez elektrickej zásuvky, stačí vám displej a klávesnica.
Tie sú však najväčším energetickým žrútom. Displej držte na minimálnej svietivosti a podsvietenie kláves by ste mali vypnúť úplne.


Znížte spotrebu softvéru
Pravidlo nepoužívať nič zbytočné platí rovnako aj pre programy. Každá spustená aplikácia využíva dočasnú pamäť notebooku, ktorá ho zase vyciciava z energie.
Máte v pláne pozerať film? Prehliadač, Outlook alebo fotky z dovolenky môžete pokojne zavrieť. Hoci filmy a hry vás o batériu pripravia najrýchlejšie, aspoň im to neuľahčujte. Zapnite si letový režim. Ten vám deaktivuje Wi-Fi, Bluetooth a všetky ostatné dátové prenosy.


Vyčistite operačný systém
Veľa energie požierajú základné funkcie operačného systému, ktoré nepotrebujete. Pri spúšťaní sa vám zapínajú programy, o ktorých neviete. Na disku sú prázdne miesta, ku ktorým sa nedostanete.
Takéto drobnosti vás pripravujú o cenné minúty používania notebooku na dlhej ceste. Aby ste všetky opravili po jednej, museli by ste mať poriadne znalosti informatiky, ale môžete sa spoľahnúť na pomoc programov.
PC Tune up (http://www.avg.com/ppc/cz-cs/performance-offer-comparison) od spoločnosti AVG je uznávaný pomocník, ktorý vám aj v trial verzii vyrieši väčšinu základných problémov. Určite ho skúste.


Vyčistite vnútro notebooku
O notebook sa musíte starať rovnako ako o auto či kosačku - treba ho pravidelne čistiť a venovať mu čas. V jeho vnútri sa nachádzajú malé ventilátory, ktoré chladia procesor, základnú dosku a grafickú kartu. Tieto ventilátory sa prirodzene zanášajú prachom, ktorý spôsobuje ich väčšiu námahu. Dôsledkom je vyššia spotreba energie, a preto ich treba pravidelne čistiť.
V nastaveniach batérie by ste mali nájsť funkciu automatického čistenia, kedy sa ventilátory pustia na spätný chod a prach vyfúknu von. Ak takú funkciu nemáte, bude najlepšie odobrať zadný kryt a ventilátory vyfúkať fénom. Pozor na záruku, po odobratí krytu o ňu môžete prísť.


Chráňte notebook pred teplom
Batérie majú rovnaké chemické zloženie či sú v počítači, mobile alebo v ovládači. Vysoká a nízka teplota sú pre ne smrteľne nebezpečné.
Pre zachovanie najdlhšej životnosti by ste nemali prekročiť hranicu 35°C (http://www.digitaltrends.com/computing/how-to-care-for-your-laptops-battery/). Dosiahnete to vyvýšením laptopu nad pracovnú podložku. Stôl, posteľná bielizeň či koberec odrážajú teplo späť a neprirodzene zvyšujú jeho účinky.
Preto sa neodporúča pracovať s notebookom na kolenách - teplota by mohla ohroziť vaše citlivé partie. Na sledovanie teploty batérie môžete použiť napríklad program Core Temp (http://www.alcpu.com/CoreTemp/), ktorý je zdarma na stiahnutie.

Z dlhodobého hľadiska by ste batériu mali udržiavať väčšinu času v rozmedzí 40% až 80% a pri dlhšom nepoužívaní by mala zostať nabitá na 50%. Tak bude pre vás výkonná aj niekoľko rokov :)

CTA IMAGE
Vyskúšajte náš vysokorýchlostný
neobmedzený internet
za skvelé ceny.
Zistite viac o produkte

Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií