SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Technológia FWA 3,7 – nový nástroj v orchestri BENESTRA

Spoločnosť BENESTRA sa neustále snaží zlepšovať a inovovať služby, ktoré poskytuje svojim zákazníkom. Aj to bol dôvod prečo sa BENESTRA začiatkom roka 2015 zúčastnila elektronickej aukcie a získala licenciu na používanie frekvencií z pásma 3,7 GHz. Povolenie pre konkrétne frekvenčné pásmo, 3680 – 3720 MHz, ktoré spoločnosť vo výberovom konaní získala, má platnosť do konca roku 2024. Zákazníci spoločnosti BENESTRA na celom Slovensku  tak môžu už dnes využívať výhody  jednej z najmodernejších technológií pre bezdrôtové siete.
 
Široké využitie vrátane hlasových a Ethernetových služieb

BENESTRA si pre poskytovanie služieb v pásme 3,7 GHz vybrala progresívne zariadenia RADWIN 5000, ktoré vykazujú vysokú spoľahlivosť aj v mestských oblastiach s vyššími úrovňami rušenia. Napriek tomu, že ide o  technológiu bod-multibod, jej kvalitatívne parametre sú nadštandardné a vhodné pre firemných zákazníkov. „Po nainštalovaní prvých 230 liniek musím skonštatovať, že ich namerané parametre predčili moje očakávania,“ hodnotí prvé tri týždne prevádzky Štefan Kicák, vedúci oddelenia bezdrôtových sietí a dodáva „Hodnoty latencie (oneskorenia signálu) sú veľmi stabilné a nízke - u niektorých liniek je to dokonca len 4 ms, ale najvyššie hodnoty neprekročili 20 ms, čo je stále vynikajúca hodnota“.

Okrem nízkej latencie nainštalované linky vykazujú aj nízky jitter (rozptyl oneskorenia): < 1 ms. Vďaka týmto hodnotám je možné technológiu použiť nielen pre poskytovania služieb prístupu do siete Internet a virtuálnych privátnych sietí ale tiež pre hlasové služby a Ethernetové služby. Nová technológia disponuje aj podstatne vyššími prenosovými rýchlosťami oproti doteraz používaným zariadeniam – umožňuje poskytovať služby so symetrickými rýchlosťami až niekoľko desiatok Mbps. Zatiaľ najrýchlejšia zriadená linka má kapacitu 25 Mbps, ale BENESTRA plánuje časom uviesť do prevádzky aj linky s kapacitou 30 Mbps, prípadne viac. Medzi ďalšie výhody technológie patrí možnosť riadenia kvality poskytovanej služby jednotlivo pre každú zákaznícku linku.

 
BENESTRA začala budovať novú sieť a pripájať do nej prvých zákazníkov začiatkom júna 2015. Splnila tak jednu podmienku licencie: začať používať pridelenú frekvenciu do šiestich mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti povolenia. Počas necelých troch mesiacov spoločnosť plánuje novou technológiou pokryť takmer 100 miest a obcí, ktoré boli zaradené do prvej fázy budovania siete. V rámci budovania siete dochádza aj k migrácii zákazníkov, ktorí v súčasnosti využívajú staršiu technológiu na frekvencii 3,5 GHz. Okrem už spomenutého kvalitatívnych parametrov zákazníci určite ocenia uvádzacie ceny. Tie sú pri tejto technológií naozaj atraktívne a sú v súlade so stratégiou spoločnosti poskytovať firemným zákazníkom kvalitné služby za rozumné ceny.

„BENESTRA je prvým operátorom na Slovensku, ktorý uviedol sieť v pásme 3,7 GHz do komerčnej prevádzky a začal plniť povinnosti vyplývajúce z udelenia licencie“ hovorí Ivan Leščák, manažér pre reguláciu a prepojenie a pokračuje: „Naša sieť v pásme 3,7 GHz bude mať celoslovenské pokrytie a vďaka vynikajúcim technickým parametrom zariadení, ktoré sme vybrali môže mať široké využitie predovšetkým pre náročných zákazníkov, vyžadujúcich služby s vysokou spoľahlivosťou. V prípade kapacít do 20-25 Mbps môže nová sieť nahradiť aj drahšie technológie ako sú napr. bezdrôtové spoje bod-bod  alebo riešenia FWA v pásme 26 GHz“. V BENESTRE sú všetci presvedčení, že nová bezdrôtová sieť v pásme 3,7 GHz bude ďalším nástrojom, ktorý podporí silu orchestra špičkových infokomunikačných riešení BENESTRA.

Chceli by ste vedieť, či sú BENESTRA služby dostupné na tejto technológii vo vašej lokalite? Vyplňte jednoduchý formulár a obratom Vám dáme informáciu o dostupnosti.

DOSTUPNOSŤ 3,7 GHz

 

Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií