SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Sú dnes študenti dostatočne digitálne gramotní? Toto sú zásady, ako sa vyhnúť fake news

Nový školský rok je v plnom prúde a žiaci sa už čoskoro vrhnú do vypracovávania prvých seminárok, bakalárok a diplomoviek. Niektorí bohužiaľ nemajú to šťastie a vďaka karanténnym opatreniam zatiaľ musia zostať doma. 

Knižnice tak nahrádza internet, ktorý je síce mimoriadne rýchlym zdrojom informácií všetkého druhu, ale niekedy môže byť problém rozlíšiť pravdu od vymysleného hoaxu

V týchto týždňoch to, bohužiaľ, vidíme častejšie, než kedykoľvek predtým. Niektoré nezmysly môžu študentom ohroziť koncoročné vysvedčenie, tie o rúškach a koronavíruse aj zdravie.

1. Vždy dôsledne preverujte, kde sa informácia nachádza

Už aj Slovensko má weby, pre ktoré je klamstvo a zavádzanie dennou praxou. O ich zoznam sa snaží napríklad web konspiratori.sk. Nie je vymyslený, autori vždy jasne dokážu, kedy web zavádzal a čo všetko nesedí. Často nejde o ojedinelé prípady. 

Konšpiraćné weby

Čokoľvek si prečítate na webe, o ktorom počujete prvýkrát, okamžite spozornite a pokúste sa výroky overiť.

2. Overené médiá by mali mať vždy prednosť

Hoci právo na chybu má každý, rozhodne neplatí, že dnes už nemôžete veriť nikomu. Seriózne médiá, noviny a televízie sa snažia informácie overovať minimálne z dvoch zdrojov a ak sa náhodou pomýlia, majú povinnosť zverejniť opravu a informácie uviesť na pravú mieru. 

Nájdite si zdroje, ktorým veríte. Dnes už môžete na Twitteri, Instagrame či Facebooku sledovať aj priamo redaktorov a odborníkov, ktorých prácu si vážite. Ak vládnete angličtinou, môžu byť z celého sveta. Využite, že nemusíte žiť len v malej bubline!

iPhone

3. Používajte Google. Aby ste zistili, že o tom píšu aj iní

Nie je nič jednoduchšie, ako pointu článku skopírovať do Googlu a počkať, čo vypľujú výsledky. 

Vždy by ste si mali o problematike prečítať viacero pohľadov. Zvážte pre aj proti a urobte si vlastný názor. Nestojí to veľa času a obvykle sa dozviete oveľa viac, než nájdete v jednom článku. 

Google

4. Pátrajte po originálnom zdroji

V prípade firiem sú to tlačové správy, v prípade vedeckých výskumov konkrétne rozsiahle štúdie. 

Seriózne weby vždy musia odkazovať na pôvodný zdroj, či už prostredníctvom odkazu na jeho konci alebo rovno v texte.

Ak informácia pozostáva len z odseku “XY povedal toto a toto”, pričom neexistuje žiadne video alebo seriózny dôkaz, dávajte si pozor. 

5. Ani fotografia či video nemusí byť zárukou pravdy

Fotografie demonštrácií, utečencov či masívnej explózie… Na Facebooku je ich plno, no niekedy môžu buď problematické.

Nemusí ísť rovno o falzifikát, no stáva sa, že fotografiu z Ruska alebo Brazílie autori vydávajú za záber z Francúzska, Nemecka či úplne inej krajiny. Niekedy nesedí ani dátum, kedy mala byť zachytená. 

Video by mohlo byť spoľahlivejšie, no dnes už vďaka superpočítačom a umelej inteligencii prichádza éra deep fake videí. To znamená, že osoba na videu dostane úplne inú tvár a hovorí niečo, čo v skutočnosti nikdy nepovedala. 

Internet máte od SWANu. Využívajte ho s rozumom

Všetky programy rýchleho interentu od SWANu sú neobmedzené, takže pokojne čítajte radšej viac, než by ste mali zdieľať hlúposť a byť na smiech všetkým svojim známym. 

Optické pripojenie môže byť vaše už od 9,99 eur mesačne. 


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií