SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Opäť do školy! Ako vybrať počítač na mieru?

Konečne! Je tu september, deťom končia prázdniny a vracajú sa späť do svojich základných, stredných či vysokých škôl. Mnohé možno dokonca odídu na internát a doma ich uvidíte len cez víkendy.

Je rok 2021, školáci budú potrebovať počítač. Na písanie seminárok a referátov, hľadanie informácií pre štúdium, no určite aj pre spojenie s rodinou na diaľku a nejaký ten relax. 

Dobrý notebook musí vydržať celý deň v škole na jedno nabitie, ponúknuť poriadny displej a reproduktory na sledovanie filmov a ideálne aj zvládnuť nejaké tie hry. Tu však výpočet funkcií zďaleka nekončí. 

Že vy ste ešte viac používali zošit a pero? Nechajte si teda s výberom počítača pre školákov radšej poradiť. 

Solídny základ

Neskúšajte šetriť každé euro. Full HD displej je pre prácu s jemným textom vo Worde minimum a oceníte aj kvalitný LCD IPS panel. Tie s označením TN radšej neberte, ponúkajú naozaj mizerné pozorovacie uhly, filmy si teda viac než jeden divák s poriadnymi farbami neužije. 

Samozrejmosťou by mal byť SSD disk. Predsa len, keď si v internetovom prehliadači otvoríte viac ako 10 tabov naraz, k tomu nejaké to YouTube video alebo hudbu cez Spotify, nechcete mať chuť celý stroj vyhodiť z okna.

Dobrým tipom by mohol byť HP 14s, ktorý sa v slovenských e-shopoch predáva vo viacerých konfiguráciách. Hranicu 550 eur výrazne podlezie tá s dostatočne veľkým 512 GB SSD-čkom. 

14-palcový displej bude optimálny, rovnako ako 8 GB RAM a procesor Intel Core i3.Trochu drahšia verzia i5-kový procesor a 256 GB SDD doplnené 1 TB HDD pre všetky fotky, filmy a skeny učebníc či zošitov. Rozhodujte sa tak podľa toho, koľko toho vaše dieťa drží v cloude, a koľko na disku. 

Počítač pre školáka

Alternatívou od inej značky je Lenovo ThinkPad E14 s ikonickým TouchPadom a TrackPadom, odolným celokovovým telom a čítačkou odtlačkov prstov. 

Podstatný je tiež fakt, že oba notebooky ponúkajú aj klasický ethernetový port. Intráková Wi-Fi totiž môže byť peklo a kábel je predsa len kábel. 

Zlatá stredná cesta

Ak ste ochotní priplatiť si, môžete si užívať parádne vychytávky, ktoré životnosť nového počítača ešte poriadne predĺžia. 

Namakaný ASUS VivoBook 15 sa môže pochváliť exkluzívne tenkým telom, ktoré bude radosť vkladať a vyberať z tašky. Nezaberie tam takmer žiadne miesto.

Väčšie rozmery a 15,6-palcová obrazovka zas budú pohodlnejšie pri klasickej práci za stolom. VivoBook je celokovový, vo verziách okolo 700 eur už môže mať aj dedikovanú grafickú kartu a pri 1 000-eurovej hranici 16 GB RAM.

Výrobca pritom stále zachoval plnohodnotný HDMI port pre pripojenie externých monitorov alebo projektorov pri prezentáciách. 

Počítač pre školáka

Voľbou, ktorá by v rozumnej cene ešte v minulosti nebola možná, je dnes aj ikonický MacBook od Apple

Reč je o novom modeli Air, ktorý konečne dostal nový dizajn a displej s poriadnym rozlíšením, na ktorom sa dá plnohodnotne pracovať. 

Vlastne si tak požičiava vzhľad veľkých MacBookov, no prináša revolučný procesor M1. Ide o malý zázrak, a to bez preháňania. Výkonom zničí starších súrodencov a výdrž na jedno nabitie dosahuje, čítajte dobre, 15 hodín. Apple z neho skrátka spravil malý iPad, no s poriadnou klávesnicou.

Počítač pre školáka

Vaše dieťa bude štýlové, bude si užívať komfort macOS a to všetko len za 999 eur. Ak nutne nepotrebujete programy, ktoré bežia len pod Windowsom a nechcete, aby dieťa namiesto učenia hrávalo hry, nemáte o čom rozmýšľať. 

Predsa len občasný gaming?

Ak však zastávate názor, že hry sú dobré odreagovanie, dokážu cvičiť reflexy, logické zmýšľanie a ešte aj precvičia angličtinu, nedá sa nesúhlasiť!

Našťastie, za dobré peniaze sa dajú zohnať aj naozaj výkonné stroje, ktoré dokonca ponúkajú displeje s vysokou obnovovacou frekvenciou.

Asus TUF Gaming F15 aj Lenovo Legion 5 majú Full HD displeje s 144 Hz technológiou a poriadne grafické karty, konkrétne GeForce GTX 1650, respektíve RTX 2060.

Ceny pritom nie sú nijako vysoké, 700 až 900 eur a všetko môže byť… vášho potomka. Pokiaľ mu teda takýto stroj občas nezoberiete. Dajte si však pozor, niektoré e-shopy majú oba počítače bez operačného systému. 

Počítač pre školáka

Keď už tieto notebooky budete mať, hodí sa k nim aj poriadny internet. Internet od SWANu vám totiž pomôže pri práci aj zábave. 

Optický internet s rýchlosťou až do 1 Gbit/s môže byť teraz váš s 50 % zľavou!


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií