SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Dodržiavate všetky zásady online bezpečnosti pre mobil a počítač?

Na internete dnes číha viac hrozieb, než kedykoľvek predtým. Ak však budete mať na pamäti niekoľko jednoduchých pravidiel, nemusíte sa ničoho báť a vaše súkromie, fotografie či bankové účty zostanú v bezpečí. 

Ako sa teda na internete a pri práci s modernými technológiami správať v roku 2021?

1. Nenechávajte svoj mobil alebo počítač bez dozoru

A teraz nehovoríme len zlodejoch alebo hackeroch. Stačí nechať mobil alebo počítač na pár minút v dosahu detí a nestihnete sa čudovať, čo všetko doň dokážu nainštalovať. 

Môžu to byť platené aplikácie alebo dokonca predplatné, ktoré z vašej karty začne automaticky strhávať malé sumy každý mesiac. 

Preto svoje zariadenia chráňte heslom a deťom kúpte radšej vlastný mobil (bez vyplnených čísel ku kreditným kartám) alebo im v počítači vytvorte samostatné používateľské konto. Napríklad aj s prísnym obmedzením času, ktorý v ňom denne môžu stráviť. 

2. Neinštalujte nič z nedôveryhodných zdrojov

Skrátka, nesťahujte aplikácie, ktoré nepoznáte. Hry zo služby Steam alebo aplikácie z oficiálnych obchodov by mali byť bezpečné, no softvér, ktorý nepoznáte, nemá dostatok kladných hodnotení od ostatných používateľov alebo dokonca ani neviete, čo vlastne robí, nikdy neinštalujte!

Chápeme, že na zostrihanie krátkeho dovolenkového videa alebo jednoduchú úpravu fotografií nechcete kupovať programy za desiatky eur, no práve v neznámych free alternatívach býva ukrytých najviac vírusov a malvérov.

Radšej si priplaťte alebo využite online nástroje spúšťané v rámci webového prehliadača (Canva, Pixlr, WeVideo alebo Clipchamp). 

Deti a PC

3. Neklikajte na podozrivé odkazy a emaily

Profily, ktoré vám sami od seba napíšu na Facebooku bez toho, aby ste sa vôbec poznali, radšej ihneď zablokujte. 

Potvrdením priateľstva im často sprístupníte všetky svoje súkromné fotografie. A prípadné linky, ktoré vám pošlú do správy? Na tie v žiadnom prípade neklikajte. 

Podvody sa dnes týkajú aj e-mailov, ktoré vyzerajú, že by mohli byť od vašej banky.

4. Pozor na phishing

Takémuto útoku sa hovorí phishing, no ak ste dostatočne pozorní, väčšinou ich rýchlo odhalíte. 

Vždy si dôkladne skontrolujete odosielateľa mailu a adresu webstránky, na ktorej sa práve chystáte zadávať svoje heslo. Naozaj je adresa Facebook.com, Apple.com, prípadne Paypal.com?

Útočníci často úplne skopírujú dizajn známych webov, no prezradí ich kostrbatý preklad do slovenčiny, gramatické chyby alebo preklepy v adresách. Napríklad “Facebok.com, iCl0ud.com či Pay-pal.com” - všetky prípady sú jasný podvod, na ktorý sa chystáte naletieť. 

Phishing a podvody na internete

5. Používajte zložité heslá a pravidelne ich obmieňajte

Každá webová služba alebo sociálna sieť dnes vyžaduje heslo. Nepoužívajte len jedno úplne všade.

Správne heslo by malo obsahovať malé aj veľké písmená, prípadne znaky, ktoré nie sú z našej abecedy. Napríklad “ABSxps-1258/*.

Samozrejme, niečo podobné si asi nezapamätáte, používajte preto softvér ako je Lastpass, KeyPass, Kľúčenku v iOS zariadeniach alebo manažéra hesiel v Chrome, ktorý vám podobne silné heslá dokáže sám navrhnúť. 

Ideálne je prihlasovanie do Facebooku alebo banky spojiť aj s tzv. dvojfaktorovým overovaním, kedy útočníkom nepomôže ani to, že uhádnu vaše meno a heslo. Musia totiž zadať kód doručovaný formou SMS, ktorý bude len vo vašom… dobre zabezpečenom mobile. 

6. Pozor na to, čo vidí vaša kamera

Niekorí používatelia si zvykli prelepovať kameru na svojom notebooku. Internet odhalil, že to tak robí napríklad aj šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

Prelepovanie kamery na notebooku

Odborníci niečo podobné považujú za možno trochu pritiahnuté za vlasy a ak dodržiavate bod č. 2, zrejme na to nie je dôvod. 

V časoch rozmáhajúcich sa videohovorov a streamovnia skôr hrozí, že sami zabudnete ukončiť konferenčný hovor alebo vysielanie. Jednoduchá nálepka alebo špeciálny posuvný “webcam cover” za pár eur, sú tak poistkou proti hackerom aj vlastnej nešikovnosti. 

7. Začnite používať VPN a posuňte svoju bezpečnosť na novú úroveň

Ak sa pripájate hlavne doma napríklad cez rýchly optický internet od SWANu, o svoju bezpečnosť sa báť nemusíte

Už iné je to ale na cestách a v prípade, že sa pripájate na otvorené Wi-Fi siete na letiskách alebo v hoteloch. V tom prípade by ste si mali dobre rozmyslieť, či vôbec otvoríte svoj internet banking alebo zadáte akékoľvek heslá. 

V prípade sietí, ktorým nemôžete veriť, by malo byť využívanie VPN samozrejmosťou. Ako alternatívu môžete použiť aj mobilné dáta a hotspot, ktorý si z mobilu pre svoj notebook vytvoríte sami. 


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií