SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Buďte na Facebooku v bezpečí: ako si nastaviť svoj profil?

Škandál okolo Facebooku a spoločnosti Cambridge Analytica zrejme poriadne vystrašil každého používateľa najpopulárnejšej sociálnej siete. Neznamená to však, že svoje dáta a osobné údaje ochránite, len ak svoj profil úplne zrušíte.

Stačí pri surfovaní, lajkovaní a zdieľení statusov či fotografií dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel.

Rozmýšľajte, čo a s kým zdieľate

Úplným základom si by malo byť správne nastavenie viditeľnosti vášho statusu alebo novej fotografie. Túto možnosť máte dostupnú vždy úplne hore. Ešte skôr, než začnete ťukať do klávesnice.

Správnou voľbou je obmedzenie len na okruh vašich priateľov. Naopak, verejný status môže vidieť úplne ktokoľvek. Túto možnosť preto používajte len výnimočne. Typickým príkladom môže byť pomoc pri hľadaní alebo predaji niektorých vecí, či informácia dôležitá pre široké okolie.

 

Facebook a neverejný status

 

Ak viete čo robíte, môžete viditeľnosť obmedziť len na niektoré skupiny známych, prípadne vyčleniť vášho šéfa a kolegov v práci.

Podobné nastavenia sú dostupné aj pre fotoalbumy a všetky staršie príspevky na vašej časovej osi.

Skontrolujte si nastavenia súkromia

Každý by si mal otvoriť nastavenia svojho profilu a kartu súkromie. Ak máte Facebook v slovenčine, zrejme vám nič podrobne vysvetľovať netreba.

Zamerajte sa na položky “Kto môže vidieť vaše budúce príspevky” a posledné tri položky - vyhľadanie podľa e-mailovej adresy, telefónneho čísla a internetových vyhľadávačov, napríklad Googlu.  

Zísť sa vám môže tiež nástroj nazvaný Záznam o činnosti (Použiť záznam o činnosti). Tu nájdete prehľad všetkého, čo ste na Facebooku v poslednom čase lajkli alebo komentovali. Ak niektorú aktivitu nespoznávate, máte problém a mali by ste uvažovať nad zmenou hesla za bezpečnejšie. Zobrazia sa tu tiež všetky fotky a statusy, v ktorých vás niekto označil. Ak teda chcete zmiznúť z fotografií z poslednej párty, tadiaľto vedie cesta.  

 

Nastavenie súkromia na Facebooku

 

Nepridávajte si ľudí, ktorých nepoznáte

Atraktívna dievčina z Ruska alebo bohatý dubajský šejk vám na vaše správy neodpíšu. Potvrdenie takýchto priateľstiev však otvorí cestu botom a firmám ako Cambridge Analytica k obsahu, ktorý by ste inak verejne nezdieľali.

Falošné profily pritom spoznáte veľmi jednoducho - ich meno vám nič nehovorí, nie sú zo Slovenska, profilovú fotografiu ľahko vyhľadáte cez Google a profil, hoci už s pár priateľmi ktorí si nedali pozor, zíva prázdnotou. Často tiež platí, že všetky štyri fotografie v albume pridali v rovnaký deň, možno len krátko pred odoslaním friend requestu, ktorý sa chystáte potvrdiť.   

 

Falošný profil na Facebooku

 

Skontrolujte prístup ostatných aplikácií k Facebooku

Mnohé webové stránky a mobilné aplikácie využívajú Facebook na to, aby vás odbremenili od otravnej registrácie. Namiesto vytvárania nových účtov využijú takzvaný Facebook login.

Popri tom ale často požiadajú aj o odsúhlasenie prístupu k vašej časovej osi, dátumu narodenia alebo zoznamu priateľov. Rozumieme, že prihlásenie na dve kliknutia je pohodlnejšie ako náročná registrácia a aplikáciám ako Spotify či Waze budete dôverovať. Najlepšie však urobíte, ak im prístup k Facebooku odoberiete a rôzne služby radšej navzájom prepájať nebudete.

Povolenia si skontrolujte v karte Aplikácie a weby. Pokročilí používatelia môžu zamieriť aj do položky Zabezpečenie a prihlasovanie. Tu uvidíte prehľad zariadení, z ktorých ste do vášho konta prihlásený (počítač, notebook či mobil) a budete si môcť zapnúť tzv. dvojstupňové overenie. Okrem e-mailu a hesla potom budete potrebovať aj SMS kód, ktorý vám Facebook pošle pri každom pokuse o prihlásenie sa z nového zariadenia.

Facebook a povolenia aplikácií


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií