SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Ako zmeniť heslo na domácom Wi-Fi routri

Wi-Fi router v obývačke alebo na chodbe si zrejme všímate len keď s internetom niečo nie je v poriadku. Aj v prípade domácich smerovačov však platí, že by ste nemali podceňovať silu, ktorú poskytuje pravidelná zmena hesla Wi-Fi a aktualizácia vstavaného softvéru v nich.

Zrejme každý tuší, že ponechať domácu Wi-Fi sieť bez kvalitného hesla nie je práve ten najlepší nápad. Koledujete si o výrazné spomalenie sťahovania... Po pár týždňoch totiž pravdepodobne budete nedobrovoľne poskytovať internet aj pre najbližších susedov. Tí šikovnejší, či hravejší, sa možno dokážu dostať aj k údajom vo vašich počítačoch. Alebo aspoň odchytávať komunikáciu medzi počítačom a vonkajším svetom.

Vaša sieť by mala byť zabezpečená heslom a metódou označenou ako WPA2. Podporujú ju všetky novšie routre, hoci o tých vyrobených pred rokom 2006 to už platiť nemusí. Ale pozor! Fakt, že doma máte internet napríklad od roku 2010 ešte neznamená, že je zariadenie dostatočne nové.

Pokiaľ váš router ponúka iba metódu WPA alebo dokonca len WEP, určite požiadajte svojho poskytovateľa internetu o urýchlenú výmenu. Ideálne za duálny smerovač, ktorý dokáže pracovať s 2,4 GHz aj rýchlejším 5 GHz pásmom naraz.

Nastavenia vášho routera skontrolujte cez tzv. administrátorské rozhranie. V počítači, ktorý je na jeho sieť pripojený, otvorte adresu 192.168.1.1, prípadne 192.168.0.1.

Určite bude uvedená v návode k nemu alebo na nálepke na jeho spodnej časti. Tu sa zvyčajne nachádza tiež východzie meno a heslo pre vstup do jeho nastavení.

Tieto údaje by ste však mali čo najskôr zmeniť za vlastné a dostatočne bezpečné. Menu a heslu pre vstup do administrátorského rozhrania routera prikladajte rovnakú váhu, ako samotnému heslu pre vytváranú Wi-Fi sieť.

Nezabúdajte tiež na pravidelnú aktualizáciu ovládacieho rozhrania routera (firmvéru). Stiahnutie nových verzií si v prípade niektorých zariadení viete vyžiadať priamo zo spomínaného adminu, u iných je proces zložitejší.

Po inštalácii nového routera by ste teda mali vykonať nasledujúce kroky:

  • Zmeniť prihlasovacie a heslo do tzv. “Adminu routera”;

  • nastaviť dostatočne silné heslo vytváranej Wi-Fi (SSID) siete;

  • uistiť sa, že vaša Wi-Fi používa moderný štandard WPA2;

  • Heslá do adminu a heslo pre pripojenie k Wi-Fi pravidelne meniť, napríklad raz za 3 mesiace;

  • inštalovať pravidelné aktualizácie firmvéru routera.


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií