SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Ako sa menili televízory v našich obývačkách?

Televízor je dnes často tým, čo si v obývačke všimneme ako prvé. Možno vďaka jeho dizajnu alebo obrovskej ploche, ktorú na stene zaberá. Moderné zobrazovacie panely sú totiž čoraz tenšie a ich uhlopriečky narastajú do rekordných rozmerov.

Spomeniete si ale ešte na svoj úplne prvý televízor? Len máloktorý kus techniky sa za pár rokov zmenil tak zásadne!

Začiatky boli ťažké, veľké a s maličkou obrazovkou

Nájsť prvý masovo predávaný televízny prístroj nie je jednoduché. Pravdepodobne ním bolo zariadenie od nemeckej firmy Telefunken v roku 1935. Ozajstný rozmach pochopiteľne nastal až po skončení druhej svetovej vojny.

1946 - RCA 630-TS

Doma ste mohli mať napríklad  model s označením RCA 630-TS a 10-palcovou uhlopriečkou. Teda, ak ste patrili k veľkým štastlivcom a boháčom, otvorené zdroje totiž uvádzajú, že okolo roku 1947 vlastnilo televízor napríklad v Británii len 15 000 domácností.

Spomínaný model stál 350 dolárov. To sú ceny, za ktoré dokážete televízor kúpiť aj dnes, no vtedajších 350 $ by dnes malo hodnotu viac než 8 000 eur.

Čiernobiely televízor

obr: Wikipedia.org

V roku 1952 ale už televíziu doma vlastnilo až 1,4 milióna Britov, nová forma zábavy si teda rýchlo hľadala nových priaznivcov.

1953 a príchod farieb, u nás o 17 rokov neskôr

Prvé televízne prijímače boli, samozrejme, iba čiernobiele. Obrazovku tvorila katódová trubica a túto technológiu, označovanú ako CRT, sme v našich obývačkách aj na kancelárskych stoloch vedľa počítačov vídali ešte veľmi dlho.

Odtiene šedej ale nie sú farby, akými bežne vidíme svet okolo seba, veľmi rýchlo preto začalo prichádzať aj farebné vysielanie. V USA sa prvé programy začali objavovať okolo roku 1953, hoci majorita večerných programov bola farebná až od roku 1965. Ani vtedy však vo farbe nebolo zďaleka všetko vysielanie.

Možno vás prekvapí, že druhá v poradí bola komunistická Kuba v roku 1958. Nasledovalo Japonsko a Bielorusko. Išlo len o prvé pokusy a programy, ktoré napríklad v prípade spomínaného karibského štátu aj rýchlo skončili spolu s príchodom Kubánskej revolúcie.

U nás sme sa prvých farieb dočkali v roku 1970. Príležitosť na to vznikla pri organizovaní Majstrovstiev sveta v severskom lyžovaní vo Vysokých Tatrách.

Od roku 1990 sú tu ploché obrazovky

CRT obrazovky boli typické svojím zaoblením a hoci sa ku koncu svojho dlhého života tiež začali objavovať s rovnou prednou stenou, stále potrebovali príliš veľa priestoru. Inými slovami, katódová trubica musela byť desiatky centimetrov od steny vo vašej obývačke.

Do popredia sa pomaly začali dostávať tzv. plazmové televízory. Tie sa každopádne veľmi rýchlo ukázali byť slepou uličkou. Mali totiž obrovskú spotrebu elektrickej energie a trpeli nepríjemným vypalovaním. Stačilo niekoľko týždňov pozerať jeden televízny kanál a jeho vyblednuté logo ste v rohu videli už navždy.

Plazmový televízor

 

CRT obrazovky aj plazmové televízory sa aj preto rýchlo stali minulosťou. Od roku 2007 je napredávanejšou technológiou LCD.

Čo ďalej? OLED, 4K a smart funkcie

O budúcnosti klasického televízneho vysielania si môžete myslieť čo chcete, no televízory z našich obývačiek len tak rýchlo nezmiznú. Veľmi rýchlo na seba prevzali funkciu zobrazovacích monitorov, ktoré môžete kŕmiť aj obsahom z internetu.

Samozrejmosťou je Wi-Fi alebo káblové pripojenie na internet a množstvo aplikácií, ktoré vám umožnia prehrávať videá z YouTube či seriály z Netflixu.

Ak sa pozrieme do dát z najznámejších cenových porovnávačov na Slovensku, zistíme, že z TOP 5 najpredávanejších televízorov hneď štyri ponúkajú 4K rozlíšenie. Najpopulárnejší je stále relatívne konzervatívny rozmer 43 palcov (108 cm), no ďalej už Slováci siahajú aj po 50 a 55-palcových uhlopriečkach.   

4K televízor

(obr: Sony)


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií