SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Zem si zaslúži chrániť. Toto sú najlepšie TV dokumenty o prírode

Naša planéta stojí na rázcestí. Následky globálneho otepľovania už môžeme pravidelne pozorovať aj na Slovensku.

V lete nie sú ničím výnimočné teploty atakujúce 40 °C a zrážky čoraz častejšie striedajú dlhodobé suchá, kedy neprší aj pár týždňov v kuse. A ak už sa voda na zem znesie, prichádzajú s ňou prívalové povodne, víchrice a tornáda. 

Pridejte si k tomu nekontrolovaný výrub lesa alebo znečistenú pôdu a možno je naozaj na mieste sa obávať, či budú mať budúce generácie ešte vôbec kde žiť. 

Vzdelávajte sa vďaka dokumentom na Netflixe alebo v TV

Školské osnovy najnovším vedeckým poznatkom nestíhajú a často ani nepodávajú informácie tou najideálnejšou formou. Vybrali sme preto niekoľko dokumentov, ktoré vám otvoria oči. 

Tu sú naše tipy!

Seaspirancy

Jeden z najnovších dokumetov, ktorý poriadne rozvíril vody internetu aj na Slovensku. Kriticky sa pozerá hlavne na neriadený rybolov, pri ktorom si svet z morí a oceánov berie viac, než sa v ňom každý rok narodí. 

Upozorňuje tiež na problém masového lovu, ktorý neberie ohľad na iné druhy, ktoré sú tak zbytočne zabíjané aj bez toho, aby vôbec nakŕmili čo len jeden hladný krk.

Dokument však treba brať s rezervou, niektorí akademici napríklad upozorňujú, že teória o tom, ako udržateľný rybolov neexistuje a ryby by sme mali navždy vyčleniť zo svojho jedálnička, nie sú vôbec pravdivé. Koniec-koncov, mnohým ostrovným štátom ani nič iné nezostáva a prechod napríklad na obilnú stravu, by mal na ich životné prostredie ešte oveľa horšie následky.  

David Attenborough: A Life in our Planet

Svetoznámy prírodovedec má už 95 rokov a po celom svete cestuje s dokumentárnou kamerou už vyše polstoročie. 

Ako sa teda Zem zmenila, vidí vlastne na vlastné oči. Niektoré druhy, ktoré fotografoval ako mladík, už neexistujú a to isté platí aj pralesoch či obrovských ľadových poliach na severe planéty.

David Attenborough však tento dokument neukončil depresívne. Naopak, ponúka rady čo robiť (ideálne hneď dnes), aby sa prichádzajúci koniec života na Zemi ešte podarilo zvrátiť. Stále máme čas!

The Game Changers

Vegánstvo a vegetariánstvo priamo súvisí nie len s našim zdravím a často zbytočným utrpením zvierat na farmách a vo veľkochovoch, ale aj so životným prostredím.

Chov dobytka je totiž spájaný s množstvom emisií CO2 a iných skleníkových plynov, napríklad metánu, ktorého dokáže tráviaci systém kravičiek vyprodukovať naozaj dosť. 

The Game Changers na tému ide trochu inak a snaží sa dokázať, že plne vegánska strava je dostatočne zdravá a kvalitná aj pre špičkových športovcov ako je Lewis Hamilton, Arnold Schwarzenegger, Patrik Baboumian a ďalší. 

Opäť sa však objavujú názory, že nie všetko sedí. Po Game Changers si však môžete pustiť aj starší podcast Joe Rogana, kde si pozval zástupcov oboch názorových prúdov. 

Dokumenty Pavla Barabáša

Čo tak pozrieť si niečo od lokálnych tvorcov? Pavol Barabáš pochádza s Trenčína, no jeho dokumenty majú naozaj svetovú kvalitu, o čom svedčia stovky ocenení.

Všetky si môžete stiahnuť alebo za pár eur požičať na platforme Vimeo.

Začať odporúčame doma, dokumentom Vysoké Tatry - divočina zamrznutá v čase. Nevšedný mix hudby zo všetkých dokumentov doplnený vizuálnym pohľadom na tú najkrajšiu prírodu je dokonca dostupný zadarmo

Vysoké Tatry - divočina zamrznutá v čase from K2STUDIO on Vimeo.

Tie najlepšie dokumenty v TV

Vďaka SWANu a našej Digitálnej TV si môžete tie najlepšie dokumenty o prírode vychutnať aj priamo vo svojej obývačke.

Stačí si naladiť niektorú zo staníc, ktoré sú zamerané práve na prírodu, vedu a vesmír.

Reklamnú kampaň na seriál Zem, planéty a nekonečno na stanici Spektrum (vysielajúcej v českom jazyku) si dokonca v týchto dňoch môžete všimnúť aj v slovenských mestách.

Digitálnu TV SWANu môžete mať už od 3,99 eur mesačne a teraz dokonca na 3 mesiace úplne zadarmo

Vo vyšších balíčkoch je samozrejme dokumentárnych kanálov viac, tešiť sa tak môžete aj na svetoznámy Discovery Channel, Viasat History alebo špeciálny kanál o divočine priamo od National Geographics

Najmä stanicu Discovery určite nie je treba nikomu predstavovať, je totiž domovom aj pre dobrodruha Beara Gryllsa.


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií