SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Zahraničné seriály, ktoré dobyli svet: Priatelia

Ktovie, čím si nás získali? Vtipné hlášky, láska, priateľstvo, bizarné životné situácie. Vedeli ste o nich, že...

Pôvodne sa nevolali Priatelia

Na začiatku deväťdesiatych rokov vznikol scenár s názvom Insomnia Café, v ktorom dokonca neboli ústredným párikom Ross a Rachel, ale Joey a Monica. Pilotnú časť kúpila televízia NBC a premenovala ju na Friends Like Us, to znamená Priatelia ako my.

Ďalším z návrhov pre ideálny názov bol Across the hall, ktorý je veľmi výstižný. Priatelia totiž naozaj bývali naproti, Cez chodbu. V roku 1994, keď sa prvý diel reálne natáčal, už niesol názov Six of One, ktorý by sa dal voľne preložiť do slovenčiny: Šiesti ako jeden.

Asi sa všetci zhodneme na tom, že premiéra 22. 9. 1994 dostala ten najlepší názov – Friends.

 

Dve zo šiestich postáv mali byť vedľajšie

Uhádnete, ktoré dve to boli? Joeyho najlepší kamarát, ktorý mal neúspech u žien, hoci mal vždy trefné hlášky a riadne strelená masérka, ktorá vedela o svojom pôvode veľmi málo a o hraní na gitaru ešte menej.

Chandler a Phoebe mali v scenári najprv len vedľajšie úlohy, ktoré mali do príbehu priniesť humor a odľahčiť dejovú líniu. Neskôr sa však ukázalo, že ich význam siaha omnoho ďalej, a tak dostali všetci šiesti priatelia rovnocenné postavenie.

 

Povestný oranžový gauč bol rezervovaný

Možno ste sa niekedy, tak ako my, čudovali nad tým úžasným šťastím, že v obľúbenej kaviarni mali hlavné postavy neustále voľný svoj obľúbený gauč. Režiséri však nespravili chybu, práve naopak - mysleli na všetko.

Na stolíku ste si mohli všimnúť tabuľku s nápisom RESERVED.

Vtipný fakt: gauč v skutočnosti nestál štúdio ani cent, pretože ho našli len tak, v suteréne.

 

Barista Gunther je najtajomnejšia postava

Všetci sme ho videli bez slova podávať kávu a čaj hrdinom seriálu snáď stokrát, zasmiali sme sa na ňom, ale vedeli sme o ňom niečo?

Až do polovice druhej série sme nepoznali ani len jeho meno. Prešlo celých 33 epizód, kým sa chudák Gunther dostal k slovu, a to nie je metafora. Naozaj mal vtedy len jedno slovo: „Yeah“

Ešte zaujímavejšie je, ako sa do príbehu vôbec dostal. Herec James Michael Tyler ovládal napríklad aj bojové umenia, no rolu v seriáli mu zabezpečila schopnosť ovládať kávovar. Bol totiž jediný z vedľajších postáv, kto to dokázal.

 

Byť hercom kultového seriálu vás zabezpečí do konca života

Každá zo šiestich postáv dostávala za diel z prvej série približne 22 000 dolárov. Keď si Amerika Priateľov obľúbila, dostávali za jednu epizódu celých sto tisíc dolárov. Sláva časom stúpala ešte viac, a preto za každú z osemnástich častí poslednej sady dostali neuveriteľný milión dolárov!

Za približne päťhodinové natáčanie to je slušná odmena, čo poviete?

 

Na internete koluje trailer k neexistujúcemu filmu

Niekto poriadne napálil verných fanúšikov seriálu, keď pred pár rokmi vypustil upútavku na vraj pripravovaný film Priatelia. Postrihal doň rôzne zábery z filmov, v ktorých hrali pôvodní herci, ale príbeh nedával zmysel a zábery boli z rôznych časových období.

Pozrite si ho, aby ste mu určite nenaleteli:

Spravili sme vám chuť na televízny večer? Horúci čaj, čokoláda a Priatelia, hmmm...

CTA IMAGE
Buďte skutočným pánom televíznej zábavy. TV archív na viac ako 30 kanálov, až 168 hodín nahrávania a aplikácia na mobily a tablety s operačným systémom iOS, Android a Windows Phone.
Viac o produkte

Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií