SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Xbox, Playko alebo Switch? Ako si vybrať konzolu na mieru?

Globálny nedostatok čipov gamerom poriadne zamotal hlavu. Kúpiť dnes najnovšiu a najvýkonnejšiu grafickú kartu od Nvidie či AMD nedáva takmer žiadny zmysel, ceny (len za tento kúsok hardvéru) vyleteli aj vysoko nad 1 000 eur. 

Pozornosť sa teda znova obracia ku next-gen konzolám. Zahráte si na nich tie isté hry v rozlíšení ako nikdy predtým a s ovládačom v ruke na gauči to ešte bude aj výrazne pohodlnejšie.

Ako si však vybrať tú pravú a koľko vlastne stojí?

Xbox Series X alebo Xbox Series S 

Vlajková loď Microsoftu sa volá Xbox Series X a má cenu 499 eur. Pravda, aj tu sú trochu problémy s jej dostupnosťou, pokiaľ teda nechcete čakať pár dní alebo týždňov, možno sa budete musieť poobzerať v e-shopoch, ktoré chcú zarobiť o trochu viac. 

Šanca hrať v 4K rozlíšení a s podporovaným monitorom pri 60, alebo dokonca po novom aj 120 fps, je však stále poriadne vysoká. 

Na všetky vaše hry bude k dispozícii 1 TB úložisko v podobe extra rýchleho SSD disku, z ktorého sa hry a nové misie načítajú rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým.

Xbox Series X

Ak nemáte 4K telku ani monitor, možno vám postačí lacnejší Xbox Series S. Rozoznáte ich odlišným tvarom, veľkosťou aj farbou. S-ko môže byť vaše už za 299 eur, čo je absolútne bezkonkurenčná ponuka. 

Oplatí sa, aj keď ste konzolu nikdy nemali! Už len kvôli FIFE alebo NHL s kamošmi jeden či dvakrát do týždňa. 

Xbox Series S

Samozrejme, nižšia cena je spôsobená trochu slabším procesorom (12 teraflopov vs. 4 teraflopy), no nebojte sa. Všetky najnovšie next-gen hry vám pôjdu bez problémov. Rozdiel bude len v nižšom rozlíšení (maximálne 1440p). Ale ako sme spomenuli – ak nemáte 4K telku, aj tak nič nespoznáte. 

Vlastne, ešte jedna zmena. Xbox Series S nemá disketovú mechaniku. Bežným hráčom to nevadí, pretože hry tak či tak sťahujete cez rýchly optický internet z virtuálneho obchodu. Mechaniku dnes využívajú zrejme len decká, ktoré chcú hry po prejdení predať v bazároch a ušetriť tak čo najviac peňazí. 

Ťahákom Microsoftu je Xbox Game Pass

Xbox sa v posledných mesiacoch extrémne oplatí aj vďaka náloži nových hier, ktoré pribúdajú v službe Game Pass

Za 9,99 eur mesačne môžete do sýtosti hrať stovky rôznych hier. Dnes už tam nie sú žiadne vykopávky, ale naopak, chystajú sa aj totálne novinky ako Forza Horizon 5, Microsoft Flight Simulator, The Ascent či Age of Empires IV. No a aby toho nebolo málo, aj všetky hry z bývalého EA Play ako je FIFA 21 či NHL 21.   

Xbox GamePass

PlayStation 5

Áno, PlayStation má už roky viac fanúšikov, najmä kvôli exkluzívnym hrám od štúdií, ktoré prvé mesiace či roky svoje hry proste inam ako na PS-ko nevydajú. 

Last of Us, God of War, Spider-Man, Final Fantasy, Gran Turismo a podobné… Špičkový príbeh vás vtiahne do deja tak, ako pri hollywoodskych trhákoch. V tomto má Sony jasne na vrch, aspoň zatiaľ. 

PlayStation 5 navyše všetko posúva do novej grafiky v 4K pri 120 fps aj s novým, doslova revolučným ovládačom DualSense. Ten ponúka haptickú odozvu a tlačidlá, ktoré menia svoju tuhosť podľa toho, či strieľate zo zbrane, luku alebo niečoho iného. 

Problémom sú beznádejne prázdne sklady po celom svete, PlayStation 5 za 499 eur alebo verziu Digital Edition bez mechaniky za 399 eur teda len tak nezoženiete. Treba čakať…

PlayStation 5

Nintendo Switch

Dobré správy! Ak ste uvažovali o tejto prenosnej konzole do vrecka (no, skôr do ruksaku alebo tašky), nikdy nebola lepšia chvíľa. 

Len pred pár dňami totiž Nintendo predstavilo vynovený Switch s väčším 7-palcovým OLED displejom (oproti 6,2-palcovému LCD - tak rozoznáte obe verzie, názov je totiž rovnaký).

Vnútorné úložisko poskočilo na 64 GB, problém je, že tu inovácie konzoly prvýkrát predstavenej už v roku 2017 aj pomaly končia. Aj displej má len HD rozlíšenie a na TV stále nezobrazí nič nad Full HD rozlíšením. Vyšší výkon pritom konzola potrebuje ako soľ. 

Na cestách môžete hrať na batérie, pričom špecifikácia udáva 3 až 6 hodín, podľa toho, ako náročný titul si vyberiete. Doma nie je nič stratené, konzolu vložíte do špeciálneho doku (je súčasťou balenia) a ten pripojíte cez HDMI k televízoru presne tak, ako Xbox alebo PlayStation. 

Switch je tak vlastne dvoma konzolami v jednej - aj do obývačky, aj na cesty.

Nintendo Switch

Samozrejme, grafika vo FIFE, NHL či iných mainstreamových hrách sa väčším konkurentom nevyrovná, no Nintendo stavia skôr na vlastných hrách s epickým príbehom a hrateľnosťou. 

Legend of Zelda, Mario Kart, Super Maria alebo Pokémonov nikde inde nenájdete.

Starší Switch stojí 329,99 eur, menší 5,5-palcový Switch Lite bez pripojenia k TV zoženiete aj za menej ako 200 eur. Nová OLED konzola sa začne predávať až 8. októbra. 

K poriadnej konzole poriadny internet

Rýchly a spoľahlivý optický internet od SWANu vrátane najrýchlejšieho Internetu XL s rýchlosťou sťahovania až do 1 Gbit/s môžete mať teraz s 50% zľavou na prvé 3 mesiace.

internet od swanu


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií