Význam antivírusovej ochrany v roku 2016
Stále ju potrebujete, ale podmienky sa razantne zmenili. O všetkom vám povieme v článku.
Používatelia ohrozujú sami seba
Kedysi bol najväčším problémom používateľov nedostatok informácií a skúseností, takže sa ľahko stávali terčom útokov. Každá stránka bola potenciálnym podvodníkom. No internet, tá abstraktná, megarýchla technológia, ktorá vám behom sekundy prinesie správy o počasí, už dávno nie je novinka.
Mnoho ľudí sa už dnes dokáže brániť a rozoznávať riziká. Drvivá väčšina ľudí je technologicky zdatná. Preto si myslia, že antivírusovú ochranu viac nepotrebujú. A to je najväčší problém používateľov dnes.
Antivírus má stále svoje veľmi podstatné miesto vo vašej softvérovej výbave, pamätajte na to.
Najlepší antivírus na svete
Je každý, ktorý vám práve ponúkajú. Všetci tvrdia, že prešli bezpečnostnými testami. Názory na význam testovania sa však rôznia, pretože tvorcovia ochranného softvéru sa naučili testy spĺňať a výsledky nemusia byť smerodajné. Stopercentný výsledok v teste vám nezaručí stopercentnú ochranu.
Ak nechcete za antivírus platiť, pre bežné používanie vám postačí Firewall na PC alebo Gatekeeper, ak používate Mac. Vo Windowse 10 je za plnohodnotné riešenie považovaný aj Windows Defender.
Tieto natívne programy sú neustále terčom pochybností, vďaka čomu boli nútené vyvinúť sa v takmer plnohodnotné antivírusy. V testoch dosahujú len o pár percent slabšie výsledky, sú zadarmo a s pravidelnou aktualizáciou sú spoľahlivé.
V skutočnosti vám hrozia len dve veci
Pokiaľ nie ste špeciálny agent CIA, existujú pre vás dve potenciálne riziká: návšteva škodlivého webu, akými bývajú napríklad stránky s obsahom pre dospelých a stiahnutie škodlivého súboru, akým sú vírusy, červy, trójske kone, spyware, adware…
[ Ak ste naozaj agentom, môžu vás napadnúť hackeri a následne vás mučiť s úmyslom získať viac údajov. Po prečítaní spáliť! ]
Bezpečnú stránku spoznáte podľa začiatočného protokolu https://. Takýto web je viacnásobne šifrovaný a pokiaľ sa z neho prekliknete na podozrivú stránku, zobrazí sa chybová hláška.
Veľké nebezpečenstvo predstavujú často pirátske stránky. Ak radi sťahujete torrenty, nemusíte sa pred nami obhajovať. Používať ich nie je nelegálne. No práve stránky s týmito súbormi bývajú plné nebezpečného obsahu.
Opatrní buďte najmä pri sťahovaní programov. Mediálne súbory – obrázky, piesne a videá sú zväčša v poriadku. Vždy si skontrolujte príponu súboru.
Vyliečte počítač
Ak ste doteraz niektoré body ochrany podcenili a máte pocit, že vás digitálny vírus predsa len napadol, spustite si čo najskôr sken celého disku. Potom prejdite záložku programov a nepoužívané alebo dokonca podozrivé programy odinštalujte.
P.S. Na našom blogu za bezpečnosť ručíme! :-)