SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Vyberáme lacný notebook pre študenta: za brigádu aj od bohatých rodičov

Pripravili sme si pre vás tipy na tie najlepšie notebooky pre každý rozpočet. Cena by však nemala byť tým jediným kritériom. Čo všetko teda treba zvážiť ešte pred otvorením ponuky vášho obľúbeného e-shopu?

Veľkosť displeja - malé uhlopriečky prinesú nízku hmotnosť a ľahko sa vojdú do každého ruksaku či väčšej kabelky, no o to menej pohodlné bude internátne sledovanie filmov a seriálov z Netflixu. Ako ideálny kompromis sa nám zdá 13 palcov.

Výkon - aj tie najlacnejšie notebooky dnes s prehľadom zvládnu všetky kancelárske operácie. Predpokladáme, že študent potrebuje najmä internet a balík MS Office. Počas písania záverečných prác však v Chrome otvoríte aj niekoľko desiatok webov naraz. Skúste teda našetriť na počítač s SSD diskom a aspoň 6 GB RAM.

Každý študent je však iný. Ak budete pracovať s videom, základ vám stačiť nebude. Na dostatok sily by mali myslieť aj architekti, stavbári a grafici. Renderovanie zložitých projektov si bude vyžadovať externú grafickú kartu.

To isté platí pre hráčov. Na trhu už nájdeme notebooky, ktoré spustia najnovšie strieľačky a zahráte si na nich doma, aj počas voľných dní na internáte. Budú však hrubšie, ťažšie a… drahšie. Ste si istí, že nechcete jednoduchší laptop a poriadny desktop pod stolom k tomu?

Operačný systém - prím by mal hrať Windows. Časť z vás s dostatočným rozpočtom zrejme bude inklinovať k MacBookom od Apple, no počas štúdia možno budete využívať špeciálne programy, ktoré na ich operačnom systéteme tak ľahko nespustíte.

Chomebooky zaujmú cenou, no sotfvérovo sú tiež veľmi obmedzené a poslúžia hlavne pre surfovanie na webe.

Notebooky do 450 eur - Lenovo Yoga 510

Pozor, pri počítačoch je bežné, že jeden model nájdete v obchodoch vo viacerých konfiguráciách. Toto Lenovo však bude ideálnym základom. Dostanete ho napríklad vo verzii s 256 GB SSD-čkom a 8 GB RAM, ktorá ponúkne dostatok výkonu na všetky bežné činnosti. Cenový háčik bude v displeji. TN panel s nižším rozlíšením 1366 x 768 bodov skresľuje farby pri pohľade zo strán.

Verzia s Full HD displejom zas má len 4 GB RAM, no zrejme by sme v danom rozpočte siahli radšej po nej. Ak chcete peknú obrazovku aj viac pamäte, priplatíte si.

Lenovo IdeaPad Yoga

Notebooky do 650 eur - ASUS VivoBook S15

Tento Asus za relatívne málo peňazí už poslúži aj náročnejším študentom. Antireflexný Full HD displej sa nebude lesknúť ani pri práci vonku, 8 GB RAM postačí na väčšinu úloh a 2 GB samostatná grafická karta potiahne aj jednoduchšie hry.

V prípade rýchlych SSD diskov platí, že so zvyšujúcou sa kapacitou veľmi rýchlo stúpa aj ich cena. Na zálohovanie filmov a fotografií si preto zaobstarajte externý disk. VivoBook a jeho 256 GB bude pre Windows optimálnych, 128 GB by bolo už trochu málo.

Asus VivoBook

Notebooky do 850 eur - Lenovo ThinkPad E480

Kto by mohol zabudnúť na ikonický dizajn ThinkPadov s klasickým červeným touchpadom medzi klávesami? Tradičnou výhodou je rokmi preverená odolnosť a doslova profesionálna výbava konektorov a portov.

Hlavným esom v rukáve je ethernetový konektor. Je zrejmé, že žijeme v dobe Wi-Fi, no internátne izby väčšinou nič také nepoznajú a vy sa v septembri budete môcť smiať všetkým spolubývajúcim, ktorí budú hľadať a strácať redukcie.

Okrem toho je tu USB-C, HDMI, čítačka pamäťových kariet a solídny hardvér pozostávajúci s Full HD displeja, 256 GB SSD-čka a integrovanej grafiky.

Lenovo ThonkPad

Výkonné a imidžové stroje nad 1000 eur

Ak chcete niečo iné ako ostatní a nutne potrebuje dvojičku k svojmu iPhonu s rovnakým logom, vyberte si jeden z dvoch MacBookov.

Základný mimoriadne skladný 12-palcový model síce začína na 1499 eurách, no vďaka kovovému telu a spoľahlivosti s vami určite zostane celú vysokú školu. Ak chcete niečo väčšie, bude tu pre vás 13-palcový MacBook Pro.

Študenti často siahajú po overenom MacBooku Air za 1099 eur. Jedná sa o najlacnejšiu vstupenku do sveta Apple, no pri tomto modeli jednoznačne platí, že hardvér sa zasekol o pekných pár rokov dozadu a cena výbave rozhodne nezodpovedá. Jeho batéria však vydrží neskutočných 10 hodín.  

Jasnou alternatívou zo sveta Windowsu bude Dell XPS za podobné ceny.

MacBook pre študenta

Ideálnou voľbou pre hráčov, ktorí majú namiesto večerného štúdia radšej zábavnejší program, bude HP Omen v rôznych konfiguráciách. Stred ponuky za 1400 eur tvorí 512 GB SSD, 16 GB RAM a samostatná grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1060 so 6 GB pamäťou.

Herný notebook HP Omen


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií