SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Trávite na internete príliš veľa času? Skupina programátorov to chce zmeniť

Internet je určite užitočný, no otvorenie internetového prehliadača či bezduché prezeranie sociálnych sietí na mobile sa rýchlo môže zmeniť na nebezpečného žrúta drahocenného času. Skupina dizajnérov a programátorov aplikácií dokonca hovorí o takzvanej "attention economy" - teda ekonomike, v ktorej ide inzerentom a médiám len o maximalizovanie času stráveného používateľmi na ich webe či v aplikácii.

Rozhodli sa preto založiť virtuálne hnutie Time Well Spent (Dobre strávený čas) a ukázať prstom na konkrétne príklady či spoločnosti, ktoré si nás podľa nich pripútavajú rôznymi trikmi.

Nepáči sa im napríklad YouTube a jeho funkcia Autoplay. Ak dopozeráte jedno video, po jeho skončení sa okamžite spustí ďalšie, často krát úplne náhodne vybraté. 

Kritike sa nevyhol tiež Instagram či Facebook. Ak nahráte novú fotografiu alebo status, každý jeden like pošle na váš mobil samostatnú notifikáciu, vďaka čomu ste nútený mobil kontrolovať oveľa častejšie.

Takto premárnené minúty a hodiny nás vraj neoberajú iba o produktivitu v práci či voľný čas, ale môžu viesť dokonca až k rôznym psychickým problémom.

Time Well Spent vďaka špeciálnej aplikácii odmeral čas strávený s konkrétnou mobilnou aplikáciou viac než 200-tisíc používateľom a následne sa ich opýtal, čo si o výsledkoch myslia. 

Kým s používaním aplikácií pre audioknihy, vzdelávanie, navigáciu či odpočinok boli spokojní, zo svojej závislosti na sociálnych sieťach, zoznamkách či hrách boli smutní alebo dokonca frustrovaní.

Toto hnutie však nechce len hádzať vinu na veľké spoločnosti. Na svojom webe ponúka niekoľko tipov ako sa naviazanosti na "zbytočné" aplikácie zbaviť a odporúča niekoľko tých skutočne efektívnych - pre lepší spánok, trénovanie pamäti alebo učenie cudzích jazykov. Chce tiež združovať šikovných dizajnérov a tlačiť na Apple, Google či ostatných výrobcov, aby svoje zariadenia a aplikácie začali navrhovať tak, aby zbytočne nevyžadovali pozornosť používateľov. 

CTA IMAGE
Vyskúšajte náš vysokorýchlostný
neobmedzený internet
za skvelé ceny.
Zistite viac o produkte

Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií