SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Tieto mýty kolujú internetom a všetci im veríme, no nie sú pravdivé

Internet je plný zaujímavých informácií a absolútnych nezmyslov. Pomôžeme vám ich rozoznať.

Ľudia používajú len 10% mozgu
Často prepieraný mýtus, ktorý je považovaný za absolútnu pravdu. Je dokonca základom mnohých filmov, v ktorých sa človek „dostane na vyššiu úroveň bytia“, keď začne používať väčšiu časť mozgu. V prípade 100% by sme sa pravdepodobne povzniesli na formu čistej energie.
Pravda je taká, že bunky v mozgu sú veľmi citlivé a už po pár minútach nečinnosti odumierajú. Zdravý človek využíva úplne celý mozog, ale každá jeho časť má inú funkciu. Preto vedome, aktívne môžeme v určitých situáciách využívať napríklad 10% alebo 5% či 14%. Cesta k povzneseniu však vedie iným smerom.
 

Einstein prepadal z matematiky
Mýtus starý skoro ako Einstein sám. Svetoznámy vedec v skutočnosti v matematike exceloval. Keď svojvoľne opustil gymnázium dva roky pred maturitou, pokúsil sa dostať na vysokú školu vo Švajčiarsku. Prijímacie skúšky spravil práve z fyziky a matematiky.
V Nemecku, kde Einstein študoval strednú školu, bola najlepšia známka 1 a najhoršia 6. Švajčiari známkovali opačne. Preto panuje názor, že tento mýtus vytvorili nepozorní historici pri sledovaní vedcových výsledkov.
Albertovi v skutočnosti nešli jazyky, hovoriť sa naučil až v štyroch rokoch, trpel dyslexiou a pravdepodobne aj miernou formou autizmu.


Vtáky vybuchujú, keď zjedia surovú ryžu
V amerických filmoch to počujeme v jednom kuse, upozorňujú na to aj Simpsonovci a niektorí ľudia sa boja, že je to pravda. V skutočnosti však nikto nikdy nezaznamenal explóziu nejakého vtáka po zjedení surovej ryže. Vtáky totiž nepijú dostatok vody, aby mohla ryža nejako výrazne napuchnúť a spôsobiť im ťažkosti.
Pravdepodobne tento mýtus vznikol kvôli svadbám, kde sa na mladomanželov hádže surová ryža, a môžu sa na nej pošmyknúť ľudia.

Čínsky múr je jediná stavba viditeľná voľným okom z vesmíru
Veľký čínsky múr je impozantná stavba a má veľkú historickú hodnotu, ale tento prívlastok mu nepatrí. Zo vzdialenosti, v ktorej sa bežne nachádzajú vesmírne stanice, prípadne z Mesiaca, nie je možné rozoznať múr od okolitej krajiny.
Naopak, niektoré letiská alebo diaľnice sa na podloží vynímajú kontrastnou farbou, preto ich astronauti môžu pri priaznivom osvetlení vidieť.
Vo vesmíre nie je gravitácia
Vo vesmíre ešte chvíľu zostaneme. Všetci sme omámení predstavou pobytu na vesmírnej stanici. Ten nádherný výhľad, prázdnota všade navôkol a stav beztiaže.
Tento stav si však ľudia mylne predstavujú ako nulovú gravitáciu. V skutočnosti je to však rovnováha medzi silami, ktoré na telo pôsobia. Rovnaký pocit môžete zažiť na hojdačke či trampolíne a gravitácia je stále aktívna.
Vo vesmíre ste od jadra Zeme ďalej, takže gravitačná sila pôsobí naozaj slabšie, ale vždy udrží Mesiac, satelity aj vesmírne stanice bezpečne na svojej obežnej dráhe.


Brada rastie hustejšia, silnejšia a tmavšia, keď sa častejšie holíte
Nie. Jednoznačne nie.
Najčastejšie sa muži začínajú holiť v období puberty, keď sa rast ochlpenia prirodzene zrýchľuje a mení sa aj jeho vzhľad. Preto sa nám môže zdať, že sme tú bujnú bradu vypestovali. Holenie však prirodzený proces nijako neupravuje.
Totiž, žiletka či strojček zasahujú len vonkajšiu časť chĺpku, preto nemôžu ovplyvňovať jeho vnútornú časť schovanú pod kožou a vrstvou tuku – korienok. Iba ten by mohol rozhodnúť o zmene tvrdosti, farby alebo rýchlosti rastu.

Muži myslia na sex každých sedem sekúnd
V knihe od amerického biológa a sexuológa Alfreda Kinseyho „Sexuálne správanie ľudského samca“ sa môžete dočítať, že 97% mužov myslí na sex v rozmedzí od párkrát za deň po párkrát za mesiac. Pritom až 54% z nich zostáva svojim fantáziám verných každý deň.
No ani raz za deň, ani párkrát za deň sa zďaleka nevyrovná každým siedmim sekundám. To by počas celého dňa muselo byť neuveriteľných 12 342 ráz! To je príliš veľa sexu aj pre najaktívnejších jedincov, čo myslíte?

Aké internetové mýty pravidelne pobavia vás?

CTA IMAGE
Buďte skutočným pánom televíznej zábavy. TV archív na viac ako 30 kanálov, až 168 hodín nahrávania a aplikácia na mobily a tablety s operačným systémom iOS, Android a Windows Phone.
Viac o produkte

Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií