SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

​​Technologické trendy pre vašu domácnosť v roku 2022

Je tu nový rok a technologickí nadšenci sa opäť môžu tešiť na množstvo parádnych noviniek. Kým kedysi sme bažili najmä po najnovších smartfónoch a gadgetoch do vrecka, teraz je situácia opačná. 

Čoraz viac času trávime doma a z obývačiek či spální sa stávajú (možno nie len dočasné) kancelárie. 

Podľa toho budú v roku 2022 vyzerať aj vaše nákupy. Treba si predsa spríjemniť miesta, kde trávime najviac času. Čo vám teda nesmie chýbať?

Smart kúrenie a klimatizácia

Nemusí ísť iba o výstrelok niekoho, kto už naozaj nevie, čo by si kúpil. Ceny plynu a iných energií rastú a zrejme ešte minimálne rok v tomto trende budú pokračovať.

Ak kúrite, aj keď nie ste doma alebo počas spánku, prípadne nebodaj vetráte - je nám to ľúto, ale svoje peniaze doslova vyhadzujete z okna!

Našťastie je tu dostupné riešenie vďaka smart termostatickým hlaviciam pre radiátory, prípadne trochu vylepšený termostat ovládajúci plynový kotol a podlahové kúrenie. 

Smart kúrenie

Vďaka nim si nastavíte rôzne teploty pre rôzne časy dňa a keď odídete z domu, všetko sa automaticky vypne. 

Teraz vám je možno zima, no v lete budete mať presne opačný problém. Nad klimatizáciou by ste mali rozmýšľať najneskôr na jeseň, pretože ak príde najväčšie peklo, verte nám, že montéri sa len tak nezastavia. 

A ak sa domov stal vašou kanceláriou, tráviť v 30 stupňoch 8 hodín denne pred počítačom, ktorý tiež vlastne vyrába teplo… to asi nechcete.

Gadgety na kontrolu kvality vzduchu, čističky a zvlhčovače

Ani si to neuvedomujete, ale ak pracujete v modernej kancelárskej budove, niekde nad vami neustále beží klimatizácia. Tá sa však nestará len o chladenie, ale najmä o nepretržitú výmenu a filtráciu vzduchu. 

Drobný peľ a prach môže odfiltrovať čistička vzduchu, ktorú už zrejme poznáte. Zaujímať by ste sa však mali aj o poriadne vetranie. 

Čistička vzduchu doma

Existujú hračky, ktoré merajú koncentráciu CO2 vo vzduchu. Že pravidelne otvárate okná? Nuž, skúste si niektorú zaobstarať a budete prekvapení, ako rýchlo sa vzduch “vydýcha”, ak je vás doma viac, alebo máte počas noci zavreté dvere. 

Už pri hodnotách nad 1500 ppm môžete pociťovať malátnosť, zhoršenú koncentráciu alebo bolesti hlavy. Švédska štúdia pritom dokázala, že 4 dospelí v jednom aute túto hranicu prekonajú už do 5 minút, a to dokonca aj so spustenou ventiláciou. Doma to bude veľmi podobné.

Hodiny a hodiny práce doma

Ak nemáte dobrý stôl a stoličku, už po pár dňoch práce na home office sa ozve váš chrbát. Čoraz častejším trendom sú preto polohovacie pracovné stoly.

Je len na vás, či ich budete zdvíhať ručne, alebo siahnete po modeli s motorom. Pojem “sedavé zamestnanie” tak budete môcť aspoň čiastočne vyškrtnúť zo svojho slovníka. 

Polohovací stôl

Je však možné aj to, že budete doma viacerí, preto prídu vhod slúchadlá s aktívnym potláčaním ruchov okolia. Presne tak, rozhodne nie sú určené len na počúvanie hudby v MHD. 

Dnes už noise canceling ponúkajú aj malé štupľové modely a vďaka čoraz kvalitnejším mikrofónom s nimi zvládnete aj telefonovanie, videohovory alebo videovzdelávanie, ak školy znova zatvoria. 

Lepšie počítače s dlhšou výdržou a reálnejšia zábava

Trh notebookov dlho stagnoval. Tak nejak sme si zvykli používať aj dva-tri či viac ročné počítače, ktoré akosi stále urobia to, čo treba. 

Nikdy však nebol lepší čas na kúpu notebooku, ako je teraz! Apple totiž všetkým konkurentom vypálil rybník a jeho procesory M1 dokázali notebooky s päťhodinovou výdržou (ak ste sa naozaj snažili) dostať na trojnásobok. 

Počítač, ktorý vám vydrží dva celé pracovné dni? Ceny týchto zariadení navyše spadli k 1000-eurovej hranici a konkurencia sa to bude celý rok snažiť dotiahnuť.

Samsung Airdresser

Nevieme či sa tento trend naplno rozbehne už tento rok, ale čoraz viac sa hovorí aj o Metaverse. Začneme sa s kolegami alebo priateľmi stretávať online, vo virtuálnych kanceláriách alebo kluboch?

Jedno však rozhodne nie je vylúčené – pripravte sa na to, že vám v krátkom čase vo vašej obývačke pribudnú aj okuliare na virtuálnu realitu. Nejde o úplnú novinku, ale až aktuálne snahy Marka Zuckerberga o prepojenie najpopulárnejších sociálnych sietí s virtuálnou realitou im môžu dať skutočný význam. 

Čo však v prípade, že pre vás ani VR okuliare nie sú dostatočný úlet? Samsung prišiel s trendom, ktorý nepochybne tento rok okopírujú viacerí. Predstavil totiž naparovaciu skriňu, ktorá vaše oblečenie zbaví pachu a vyžehlí úplne automaticky. Stačí, ak do nej vložíte svoje šaty alebo košele na klasický vešiak.

Smart domácnosť vždy online so SWANom

Nezabúdajte, že domáce smart gadgety potrebujú aj rýchly a stabilný internet. Ten od SWANu teraz môžete mať už od 5,99 eur mesačne.


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií