SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Sťahujete sa do nového? Ako si vybrať router a na čo dávať pozor pri výbere internetu?

Pri zariaďovaní nového bytu či domu musíte myslieť na niekoľko podstatných vecí. Vybrať správnu posteľ, kvalitný nábytok a fešácke doplnky.

Dnes je však dôležitá aj kľudná pracovňa a správny internet, ktorý si poradí s home office aj zábavou pre celú rodinu. Veď na Wi-Fi router budete pripájať počítač, ale aj všetky mobily, tablety, televízor a kto vie čo ešte!

Optika vs. internet vzduchom

Domov by ste sa mali snažiť priviesť vždy čo najrýchlejšie a najkvalitnejšie pripojenie. Ak bývate na sídlisku alebo v novšej bytovke, voľba je jasná: Optický internet od SWANu, ktorý teraz môžete mať s až 50 % zľavou na prvé tri mesiace

Internet SWAN

Za rýchlosť sťahovania na úrovni 70 Mbit/s tak budete zo začiatku platiť len 7,49 eur mesačne

Taktiež platí, že optika je dostatočne rýchla na to, aby vám k nej operátor mohol pribaliť aj ďalšie služby navyše. Napríklad telku!

Internet aj televízia v jednom

Vo SWANe takéto riešenie voláme DUO balík (TV + Internet). Jednoducho si vyberiete Internet S, M alebo L (podľa toho, či chcete rýchlosť 50, 70 alebo 100 Mbit/s) a k nemu správny balíček TV S, TV M, TV L alebo TV XL (viac ako 40, 50, 80, 111 kanálov) podľa vašej chuti.

Za Internet a TV tak budete platiť naraz, aj s 50 % zľavou na prvé 3 mesiace. 

Akú rýchlosť treba vybrať?

To je len na vás! Teda presnejšie na tom, koľko členov domácnosti plánuje domácu Wi-Fi využívať v jednom čase. 

Full HD video na YouTube si počas prehrávania uhryzne približne 5 Mbit/s, pri 4K rozlíšení je to až 20 Mbit/s. Podobné je to s Netflixom.

Náš Internet S s 50 Mbit/s by tam mal zvládnuť pozeranie 4K videí na mobile aj sledovanie seriálov z Netflixu na domácej TV v rovnakej kvalite. Ak je však váš scenár ešte náročnejší, radšej trochu pridajte. 

Čo v prípade, že optiku doma nemáte?

Vieme, veľa domov dnes vzniká na úplne nových uliciach, kde optika dostupná nie je. Vo SWANe však máme riešenie!

LTE Internet

Ide o LTE internet na doma. V obývačke budete mať takmer rovnaký Wi-Fi router ako pri optike, rozdiel je len v tom, že k vám domov nebudeme ťahať káble, ale na strechu dostanete malú anténu, ktorá prijíma LTE dáta na samostatnej frekvencii. 

Nejde teda o rovnaké LTE / 4G, ktoré máte na svojom mobile. Dostupnosť si teda overte na našom webe.

Aj v lokalitách, kde iný internet nie je, tak môžete získať neobmedzené pripojenie s rýchlosťou až do 150 Mbit/s.

Internet

Je však pravdou, že LTE internet na doma máva nižšie rýchlosti odosielania dát. Nemusí teda ísť o ideálne riešenie na streamovanie alebo pravidelné nahrávanie videí.

Aký router a ako zapojiť domácu sieť?

Aj tu platí zlaté pravidlo z prvého odstavca. Hoci doma máte Wi-Fi, ak môžete, preferujte radšej pripojenie (ethernetovým / LAN káblom). K desktopovému počítaču, televízoru či tlačiarni môžete káble naťahať pod kobercom alebo v lištách pri stene. 

Oceníte to v prípade, že presúvate dáta z počítača na externý sieťový disk, alebo skrátka odľahčíte domácu sieť, na ktorej je príliš veľa príliš aktívnych mobilov. 

Router

Pozor však aj na router, ktorý doma máte. Všímajte si hlavne rýchlosť jeho LAN portov a samotnú špecifikáciu Wi-Fi siete. 

Platí, že starší 2,4 GHz štandard podporujú prakticky všetky zariadenia, no dosahujete v ňom nižšie maximálne rýchlosti (niekedy dokonca menšie, ako je teoretické maximum vášho internetu) a býva náchylnejší na rušenie od susedov v paneláku.

Stávkou na istotu sú drahšie routre podporujúce Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, teda 5 GHz pásmo.

Rýchlosti, akými sa k routeru moderný mobil alebo počítač pripojí, môžu byť násobne vyššie. Problém je v tom, že staršie zariadenia 5 GHz Wi-Fi nemusia vidieť.

Veľký dom? Viac Wi-Fi routerov

Správne nastaviť domácu sieť nie je žiadna hračka. Router rozhodne nepatrí za skriňu, ani na zem. 

Snažte sa ho umiestniť do stredu bytu alebo domu a približne do úrovne pása, pričom dbajte na to, ako sa signál z antén vlastne šíri.

V prípade, že to nepomôže a signál do tých najodľahlejších miestností stále nedorazí, porozmýšľajte nad kúpou druhého routera, ktorý umiestnite napríklad na druhé poschodie. 

Ak oba spojíte káblom a správne nastavíte, budú sa tváriť ako jedna a tá istá sieť. Ide určite o spoľahlivejšie riešenie, ako rôzne opakovače a smerovače využívajúce elektrickú rozvodnú sieť v byte.


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií