SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Squid Game, Casa de Papel… Cestujte okolo sveta s týmito zahraničnými seriálovými hitmi

Filmy a seriály? Pravdepodobne vám okamžite napadne Hollywood a vybavíte si jeho najväčšie svetové hviezdy.

Dobré filmy sa však čoraz viac točia aj v mimo USA. A ak sa pozrieme na rebríček tých najpopulárnejších kúskov z Netflixu a ostatných streamovacích služieb, vlastne zistíte, že Európa a najnovšie aj Ázia udávajú trendy!

Ak teda menej známu produkciu pri svojich večerných pozeračkách obchádzate, robíte chybu, ktorú je treba čím skôr napraviť. 

Squid Game (Južná Kórea, Netflix)

Najnovší hit šokuje nielen tým, že ho v susednom Česku dokázali nazvať Hra na oliheň, ale najmä svojou bezprecedentnou brutalitou.

Áno, aj v Game of Thrones dokázali scenáristi bez mihnutia oka zabiť ktorúkoľvek hlavnú postavu, to bol však predsa len svet fantasy. Toto je seriál, ktorý má veľmi blízko k reálnym problémom skutočných ľudí.

Napriek tomu ukazuje (pre našinca) aj zľahka bizarný svet v Južnej Kórei. Možno ale túto krajinu po zhliadnutí zatiaľ jedinej série zaradíte na svoj cestovateľský zoznam.

Money Heist / La Casa De Papel (Španielsko, Netflix)

Vedeli ste, že po premiére tohto seriálu okamžite začal stúpať záujem o kurzy španielčiny? Nie, nebojte sa, na Netflixe je k dispozícii aj s anglickým a dokonca českým dabingom, ale španielčina (kľudne aj s titulkami) tak akosi znásobuje južanskú atmosféru.

Neopozerané herecké tváre, scenérie a lokality, kam sa vďaka lacným letenkám môžete pozrieť už o pár týždňov a mimoriadne silné charaktery každej z postáv… Money Heist je povinnosť.

The Gentlemen (Veľká Británia, Netflix)

Tentokrát nie seriál, ale film. Termín “britský gentlemani” na trojicu Charlie Hunnam, Colin Farrell a Hugh Grant sedí dokonale, hoci Farrell je Ír a drsňákov dopĺňa Američan Matthew McConaughey. 

Perfektne sadnúce elegantné oblečenie, vycibrený prízvuk a spôsoby, ku ktorým akosi prirodzene patrí aj násilie a ovládanie samopalov… pokiaľ to bude nevyhnutné. 

Toto je skrátka príbeh o moderných mafiánoch, ktorí ale fungujú trochu inak, ako tí slovenskí. Londýn a Guy Ritchie, legendárny režisér filmov ako Podfu(ck) a Trainspotting – toto skrátka musí fungovať na každého. 

Dark (Nemecko, Netflix) a The Rain (Dánsko, Netflix)

O nemeckých tínedžerských seriáloch sa vo filmovom svete nešíria práve najlepšie chýry, no Dark je na tom úplne inak. 

Hlavný hrdina Jonas je svedkom zmiznutia malého chlapca v lese, len aby neskôr zistil, že vlastne nezmizlo, len sa akosi dostal do trochu inej dimenzie. A aj tých dimenzií je vlastne ešte viac.

To, čo sa za tri série z pokojného nemeckého mestečka Winden, ktorého jedinou dominantou je jadrová elektráreň, nakoniec stane, vám naozaj vyrazí dych. Toto ani náhodou nie je seriál, kde by ste zápletku vedeli rozkľúčovať už pár častí dopredu.

Veľmi podobnú schému má Rain, tentokrát z Dánska. Seriál je už z roku 2018, no práve vo svetle aktuálnej pandémie sa doň dokážete ponoriť ešte hlbšie, veď posúďte sami.

“Veľká časť populácie zrazu zomiera kvôli vírusu, ktorý sa prenáša dažďom,” hlása oficiálny popis seriálu. Podľa recenzií dielo trochu zrážajú slabšie herecké výkony, ale možno im to odpustíte. 

Occupied (Nórsko, Netflix)

Je až neuveriteľné, ako menšie európske filmy udierajú na témy, ktoré sú síce vymyslené v hlavách scenáristov, ale stále perfektne uveriteľné vo svete, v akom práve žijeme. 

Úplne rovnako je na tom aj táto nórska politická dráma. Predstavte si situáciu, kedy musíme zastaviť ťaženie fosílnych palív (asi to nebude ťažké). Nórsko sa ako prvé na tento revolučný krok odhodlalo.

Odpoveďou však bola okupácia ropných veží a neskôr celej krajiny zo strany Ruskej federácie, pričom vláda občanov vyzýva na to, aby vojská vo svojom hlavnom meste neprovokovali, lebo by to mohlo priniesť skutočné krviprelievanie. Spomínate na rok 1968?

Vlast (Baskicko / Španielsko, HBO GO)

Ak ste trochu starší, určite si pamätáte správy o teroristickej organizácii ETA. Išlo o separatistov, ktorí bojovali za samostatnosť Baskicka od španielskej vlády.

Od roku 1959 až do roku 2014 však podnikla aj niekoľko teroristických útokov, pri ktorých zomierali nevinní. 

Seriál HBO spája dve ženy. Jednej ETA zabila manžela, druhá je matka syna, ktorý k týmto radikálom priamo patrí. Naučte sa niečo z histórie, ktorá sa veľmi dobre môže týkať aj nás. 

Terapia (Česko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, HBO GO)

Krátke 30-minútové časti zobrazujú život psychológa, ktorý sa každý týždeň stretne s novými pacientami. 

Každý má svoje svoje problémy, či už so vzťahmi, prácou, rodinou alebo čímkoľvek iným, v českej verzii seriál dokonale tiahne geniálny Karel Roden.

A ak by vám to bolo málo, HBO ponúka rovnaký seriál aj z Maďarska, Poľska a Rumunska, kde sa vysielal tiež, s inými hercami a inými problémami. Toto môže byť pekná dávka psychiatrie na poriadne dlho!


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií