SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

S týmito klávesovými skratkami ovládnete Windows ako profík!

Na ovládanie počítača obvykle používame myš. Ľavé tlačidlo pre výber a potvrdzovanie ponúk, pravé na zobrazenie ďalších možností. Ak za obrazovkou sedíte v práci, počas dňa spravíte stovky až tisícky kliknutí.

Klávesové skratky vám môžu množstvo z nich ušetriť. Navyše sú rýchlejšie, takže budete efektívnejší a stihnete toho viac. Poznať by ste mali aspoň tie základné.

                             

Tlačidlo Windows + D - snáď najpoužívanejšia skratka, ktorá odprace všetky otvorené okná aj internetový prehliadač a zobrazí ikony na ploche.

Tlačidlo Windows + E - otvorí Prieskumník, takže nahradí dvojité kliknutie na ikonu Tento Počítač.

Tlačidlo Windows + L - uzamkne počítač (bez vypnutia). Stihnete tak dobehnúť za kolegami k výťahu a kým sa vrátite z obeda, nikto nepovolaný neuvidí, na čom ste doteraz pracovali.

Tlačidlo Windows + šipka vľavo / šipka vpravo - práve otvorené okno upraví tak, aby presne zaberalo ľavú alebo pravú polovicu monitora. Ideálne, ak chcete mať na jednej polovici textový dokument a na druhej internetový prehliadač.

Tlačidlo Windows + PrintScreen - podľa očakávania urobí snímku obrazovky, tak ako jednoduché stlačenie tlačidla PrintScreen, no oproti nemu obrázok hneď aj uloží vo formáte PNG do priečinka Moje Dokumenty medzi Obrázky.

Alt + PrintScreen - vytvorí screenshot aktívneho okna, namiesto celej obrazovky

Ctrl + Shift + Esc - robí to, čo v starších verziách Windowsu slávna skratka Ctrl + Alt + Del. Pomôže, keď nejaký program nereaguje.

Ctrl + Alt + Tab - prepína medzi otvorenými aplikáciami. Jednoducho držte Ctrl spolu s Alt a ťukajte na Tabulátor, kým nájdete to, čo potrebujete.

Tlačidlo Windows + P - pomôže vašej profesorke alebo kolegom, ak sa ich PowerPointové prezentácie nepremietajú cez pripojený projektor.

Ctrl + N - v Prieskumníku súborov otvorí nové okno s rovnakou cestou, takže uľahčí kopírovanie súborov.

Alt + F4 - s touto skratkou opatrne, zavrie práve otvorené okno alebo program, podobne ako kliknutie na kríž pravo hore.

Ctrl + W - zatvorí aktuálnu kartu v prehliadači Chrome.

Ctrl + Shift + T - otvorí omylom zatvorenú kartu v prehliadači Chrome a často vám zachráni život.

Alt + Shift - prepína jednotlivé jazyky, teda napríklad medzi slovenskou a anglickou klávesnicou.

Klávesové skratky pre prácu s textom, Ctrl + C, Ctrl + X a Ctrl + V pozná zrejme každý. Len málokto ale vie, že v prehliadači Chrome, napríklad pri práci v Google Dokumentoch sa po stlačení Ctrl + Shift + V vloží text s vymazaným formátovaním. To sa hodí, ak pracujete s dokumentami, ktoré používajú rozličné písmo alebo jeho veľkosť. Vo Worde či MS Office rovnaký efekt docielite zložitejšie. Súčasné stlačenie kláves ALT + E + S vyvolá ponuku Prilepiť špeciálne, cez ktorú si zvolíte prilepiť bez formátovania.

CTA IMAGE
Vyskúšajte náš vysokorýchlostný
neobmedzený internet
za skvelé ceny.
Zistite viac o produkte

Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií