SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Rozhovor s Adamom Žampom

Keďže zimná športová sezóna je už v plnom prúde, rozhodli sme sa vyspovedať nášho najlepšieho slovenského lyžiara, Adama Žampu. Svoje kvality ukázal na niekoľkých majstrovstvách sveta, ale aj na zimnej olympiáde v Soči. Tešíme sa, čo všetko nám ešte náš mladý talent predvedie.

 

Adam, začneme asi klasickými otázkami: Ako si sa dostal k lyžovaniu a kto je tvoj najväčší idol?

K lyžovaniu som sa dostal vďaka rodičom. Celkovo sme lyžiarska rodina. Môj najväčší idol je Ivica Kostelic, Bode Miller a Ted Ligety.


 

Už je to takmer rok, čo si na olympiáde v Soči fantasticky reprezentoval Slovensko. Obsadil si skvelé piate miesto v super kombinácii a úžasné šieste miesto v slalome. Ako s odstupom času spomínaš na tvoje účinkovanie pod piatimi kruhmi?

Určite sa na to spomína veľmi dobre a vždy, keď si predstavím, že som vyhral obe slalomové jazdy práve na olympiáde, tak je to super povzbudenie. Samozrejme to vo mne naštartovalo ešte väčšiu motiváciu makať ďalej.


 

Čo považuješ za svoj najväčší úspech v kariére?

Práve 5. a 6. miesto na olympiáde v Soči.


 

Svoju prípravu na túto sezónu si strávil už štvrtýkrát na Novom Zélande. Je to tvoja obľúbená destinácia?

Nový Zéland mám veľmi rád a podmienky na tréning sú výborné. Je super, že tam človek môže ísť aj nejaké preteky a keď vyjdú, tak potom v sezóne nemá čo stratiť a môže jazdiť naplno.


 

Na svojej stránke píšeš, že priateľka Daniela je tvoja psychologička. Zároveň je asi aj najväčšia fanúšička. Má možnosť sprevádzať ťa počas dlhej sezóny na pretekoch?

Niekedy za mnou dobehne, ale nie však vždy, pretože aj ona má svoj program a v škole má toho naozaj veľa. Ale keď sa to nejak dá skombinovať, tak príde a vtedy sa mi jazdí vždy lepšie.


 

Je samozrejmé, že vo forme musíš byť počas celého roka. Ako vyzerá tvoj bežný tréning? Na čo sa počas tréningov najviac zameriavaš?

Zameriavam sa najviac na hlavu, pretože tá riadi celé telo. Držím sa hesla, že sme výsledkom toho, na čo  myslíme. Čo sa týka tej fyzickej stránky, tak najviac sa sústredím na brucho a stred tela. Potom asi všetko, pretože lyžiar musí byť silný a hlavne rýchly, takže výbušnosť a koordinácia patria k tomu.


 

Ako vyzerá jedálničiek profesionálneho lyžiara? Máš stravovací plán?

Nejak extra upravený nie je, ale do môjho jedálnička patria najmä jedlá od mojich starých rodičov :D. Stravovací plán zatiaľ nemám, ale už viackrát som chcel nájsť nejakého odborníka a jedálniček si upraviť.


 

Čo rád robíš vo voľnom čase, keď nelyžuješ? Ako najradšej relaxuješ?

Milujem rýchle a športove autá, takže sa snažím vždy ku nejakému dostať, keďže vlastné športové auto nemám :D. A najradšej relaxujem s priateľkou, keď nemusíme vôbec nič robiť, alebo sa ideme len tak prejsť.


 

Stíhaš popri lyžovaní aj študovať?

Možno je skoro premýšľať nad tým, ale čo by si rád robil, keď zavesíš lyžovanie na klinec? Úprimne povedané nie, nestíham študovať. Skúšal som to, ale výška a vrcholový šport, keď je človek stále preč, je veľmi ťažko zvládnuteľná. Ja som sa rozhodol robiť šport, kým som mladý. A doštudovať sa dá, aj keď je človek starší, len sa mu musí chcieť. Ja by som chcel robiť určite niečo spojené s lyžovaním a hotelierstvom, keďže máme v Tatrách penzión, športový obchod a reštauráciu.


 

Lyžovanie je na Slovensku celkom populárny zimný šport. Pochádzaš spod našich veľhôr, ale precestoval si veľkú časť sveta. Ktoré lyžiarske strediská na Slovensku ale aj vo svete odporúčaš navštíviť a prečo?

Jednoznačne Vysoké Tatry, pretože to je naše najkrajšie stredisko. Potom Jasná, tam si človek už naozaj môže super zalyžovať. A čo sa týka sveta, tak jednoznačne Dolomiti Superski.

Ďakujeme za príjemný rozhovor. Aby ste nezmeškali ďalšie novinky o Adamovi a jeho tíme, sledujte jeho fanpage alebo blog na oficiálnej stránke.

Ešte viac športových zážitkov vám praje

Váš SWAN

 

 

Foto: Facebook Adam Žampa

CTA IMAGE

Chcete od nás dostávať digitálne tipy a vedieť ako prví, čo máme nové?


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií