SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Rozdiely medzi internetom prenášaným v kábli a vo vzduchu

Dotiahnuť si domov internet bola ešte pred pár rokmi úplná rarita. Rýchlosť prenosu vtedy ledva stačila na odoslanie mailu a spoľahlivosť kolísala. Dnes si informácie posielame rýchlosťou svetla. Namiesto mailov prekonávame výzvy ako online streamovanie Full HD videa či sťahovanie filmov.

Aj napriek tomu je pre niektoré domácnosti takmer nemožné mať doma naozaj rýchly internet. Vďaka technológii LTE sa to môže zmeniť.

Čo je to LTE?

Long Term Evolution alebo LTE je spôsob doručovania internetového pripojenia vzduchom. Môžete si to predstaviť ako obrovský wi-fi router pre celú obec či mestskú časť. Na signál z tohto veľkého routera sa pripojí malé zariadenie na vašej streche a pošle ho ďalej do vášho bežného routera. Ten zase spraví vysokorýchlostnú internetovú fontánu pre všetky zariadenia vo vašej domácnosti. Hotovo!

Prečo potrebujeme LTE, keď už máme optiku?

Zaviesť optické pripojenie do obývanej oblasti je náročné. Kábel treba fyzicky natiahnuť, čiže je mu potrebné vykopať cestu z najbližšieho uzla až do regionálneho centra a odtiaľ na každú ulicu, do každého domu či paneláku. Ak sa v oblasti nenachádza dosť záujemcov, je pre doručovateľa služby príliš nákladné vyriešiť zavedenie optiky.

Ku mne domov predsa ide kábel...

Vaše aktuálne pripojenie sa nazýva DSL a je prenášané telefónnymi káblami, ktoré napájajú aj pevnú linku a sú vyrobené z kovu. Dokážu prenášať zvukové vlny, ale nie svetlo.

Aké sú teda rozdiely medzi internetom v kábli a LTE internetom vo vzduchu?

LTE je v podstate vzdušný kábel

Signál môžeme vzduchom posielať len vo forme rádiových vĺn, ktoré vždy vysielajú na určitej frekvencii. Určite sa vám niekedy stalo, že ste v rádiu omylom zachytili inú stanicu. Zákazníci SWANu však majú pre svoj LTE internet vyhradenú špeciálnu frekvenciu, na ktorú sa nemôže pripojiť nikto iný a ohroziť vašu prenosovú rýchlosť.

Čiže je to takmer to isté, akoby k vám viedol neviditeľný internetový kábel.

LTE dosahuje vyššiu rýchlosť

Vzduchom vám môžeme do domácnosti posielať internet s rýchlosťou až do výšky 70 Mbit/s. Maximálna kapacita DSL pripojenia je pritom len 8 Mbit/s. Predstavte si to príjemné omámenie, keď sa zrazu sťahovanie rozbehne ako formula.

LTE zapojíme raz-dva

Vylepšiť vaše pripojenie na optických 90 Mbit/s si vyžaduje veľa kopania, času a peňazí. Modem, ktorý zachytáva LTE internet, nainštalujeme behom chvíle a za jeho požičanie nemusíte vôbec nič platiť. Jednoducho ho umiestnime na správne miesto na vašej streche, natiahneme kábel do vášho aktuálneho routera a môžete surfovať.

Prepnite svoju domácnosť na novú technológiu internetu vedeného vzduchom. LTE pre vás znamená väčší komfort, vyššiu rýchlosť a žiadne zbytočné starosti.


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií