SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Rok 2020 vo virtuálnej realite? VR headset už možno čoskoro pribudne aj do vašej obývačky

Dnes vás určite neprekvapia špičkové herné monitory ani televízory s 8K rozlíšením, no čo ak je budúcnosť hier, filmov a výučby niekde inde? 

Zdá sa, že karty v zábavnom a IT priemysle by mohli poriadne zamiešať VR headsety pre virtuálnu realitu. Ich cena stále klesá, využiteľný obsah pribúda a vďaka hrám nedávno padol aj prvý veľký míľnik. 

Half-Life: Alyx si už bez okuliarov vôbec nezahráte

Vývojári z Valve sa tento rok rozhodli pre radikálny krok. Svoju novú počítačovú hru s názvom Half-Life: Alyx v marci vydali pre klasické počítače, no spustiť sa dá iba s VR headsetom nasadeným na očiach. 

Klasická myš, klávesnica alebo gamepad by vám boli úplne na nič. Hneď prvý deň ju v jeden moment hralo minimálne 43-tisíc ľudí, ktorí tak už potrebnú techniku museli vlastniť aj pred tým, alebo si ju kúpili pre túto hru.

Obraz pred hráčom sa mení presne podľa toho, ako naozaj otáča hlavou. S podarenou a modernou grafikou je potom zážitok naozaj taký, ako keby ste boli priamo “v hre”.

Virtuálna realita

Na používanie zbraní a iných predmetov slúžia dva klasické ovládače plné senzorov, ktoré držíte v rukách.

Hranie s virtuálnou realitou však nemusí byť pre každého úplne prirodzené, časť ľudí môže mať po prvých pár minútach závrate alebo pociťovať nevoľnosť.

Vyskúšať si to môžete aj vy!

Základnú virtuálnu realitu si môže vyskúšať každý. Postačí vám na to obyčajný smartfón a špeciálne držiaky so šošovkami, ktoré slúžia iba na to, aby vám mobil zostal priamo pred očami. Google Cardboard alebo alternatíva od firmy ColorCross je z kartónu a stojí doslova pár eur. 

VR Okuliare k mobilu

Do mobilu si potom stiahnete ľubovoľné VR aplikácie priamo z obchodov pre Android alebo iOS. Opäť hľadajte CardBoard, cez ktorý sa dostanete aj k niektorým hrám či aspoň 360-stupňovým videám na YouTube. 

Seriózne riešenia stoja stále stovky eur. To však aj monitory a televízory

Problémom podobných hračiek je nízke rozlíšenie a nie veľmi ostrý obraz. Na displej sa totiž pozeráte veľmi zblízka a ešte aj rozdelený pre obe oči. 

Serióznejšie riešenia preto musia mať oveľa kvalitnejšie panely, čo znamená aj vyššie ceny. PlayStation VR, ktoré sa pripája k najobľúbenejšej hernej konzole PS4, stojí približne 300 eur. 

PlayStation VR

Hry však vo väčšine prípadov dosahujú aj kvality spomínaného Half-Life: Anyx a na trhu sú ich už doslova desiatky. 

Majitelia klasických počítačov môžu siahnuť napríklad po VR headsetoch Oculus Rift alebo bo špičkovom Valve Index. V tomto prípade bude výhodou hlavne to, že v 3D budete môcť hrať aj mnohé bežné hry, ktoré boli pôvodne určené iba pre obyčajné monitory. 

Oculus Rift

Treba ale počítať s nutnosťou investovať aj do silnejšej grafickej karty. Oculus Go počítač vôbec nepotrebuje, spustí však len jednoduchšie hry podobné tým pre mobily. 

Zďaleka nielen na zábavu

Vývoj VR headsetov samozrejme poháňa najmä spomenutý herný priemysel, ale o virtuálnu realitu majú záujem aj veľké firmy. 

Platforma Osso VR napríklad prostredníctvom týchto okuliarov školí chirurgov, ktorý potom vykonávajú aj skutočné operácie a pomáhajú chrániť zdravie pacientov. 

Podobné tréningu sú už bežné aj pre astronautov, pilotov či leteckých mechanikov, ktorí si môžu skutočnú prácu vyskúšať na nečisto, no čo najbližšie k realite.


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií