SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Pomalý internet? Skúste tieto tipy na zrýchlenie domácej Wi-Fi!

Načítavajú sa vám doma webové stránky dlhšie, než obyčajne a videá sa zasekávajú v pravidelných intervaloch? Štrajkujúcu Wi-Fi zažil snáď každý, no nie vždy musí byť problém na strane vášho poskytovateľa internetu. 

Niekedy si musíte pomôcť u vás doma. Rozumieme, že pre neskúsených používateľov je router len blikajúce čudo, ale s našimi radami určite nič nepokazíte. 

1. Skúsili ste všetko vypnúť a zapnúť? Ideálne reštartujte Wi-Fi router (tlačidlom POWER alebo ON/OFF) aj váš počítač, samozrejme až po poctivom uložení všetkej načatej práce. 

Nájsť chybu vám niekedy pomôže aj váš mobil - ak v ňom Wi-Fi ide a na notebooku nie, chyba bude v routeri, ak naopak, riešte skôr nastavenia Windowsu. 

2. Dosah routeru nie je nekonečný. Nepriateľom je vzdialenosť aj každá hrubšia stena. Preto pri naťahovaní káblov a umiestňovaní Wi-Fi vysielača rozmýšľajte. Niekedy je ideálne umiestniť ho do stredu domu, inokedy do miestnosti, kde mobil, tablet alebo PC používate najčastejšie. 

Na internete nájdete viacero návodov, vďaka ktorým pochopíte, ako sa signál šíri z antén a ako ich ideálne otočiť. 

Router nenechávajte na zemi, nevykladajte ho zbytočne vysoko ani nehádžte do skrine či pod stôl. Nebude fungovať ako má. Ak máte veľký dom alebo byt, možno potrebujete dva routre. 

3. Chcete router s 5 GHz pásmom, nie len 2,4 GHz. Teraz trochu techniky. Staršie 2,4 GHz pásmo je náchylnejšie na rušenie (obyvatelia panelákov s veľa susedmi zatlačia slzu) a čo je horšie, limitovaná je aj prenosová rýchlosť tejto technógie!

Zabudnite teda na to, že súbory budete sťahovať rýchlosťou 100 Mb/s, na to potrebujete router aj počítač či mobil s podporou 5 GHz pásma

Problém je v tom, že staršie zariadenia takúto sieť nemusia vôbec vidieť, preto hľadajte skôr duálne routre, ktoré majú aj 2,4 GHz aj 5 GHz. 

Zrýchlenie routera

4. Aktualizujte firmvér vo vašom routeri. Áno, aj router má vlastný operačný systém, ktorý nebude pracovať ideálne, ak je 5 rokov starý. Update chcete robiť aj kvôli vlastnej bezpečnosti a útokom hackerov. 

Ak neviete ako na to, pozrite sa do návodu na používanie, no väčšinou sa to dá celkom jednoducho tak, že do internetového prehliadača vpíšete IP adresu vášho smerovača. Môže to byť napríklad 192.168.0.1, 192.168.1.1, 192.168.2.1 alebo 192.168.1.100.

Nastavenia routera

5. Používajte poriadne heslo na vašej Wi-Fi a do nastavení samotného routera. Ak je heslo vašej domácej siete stále to, ktoré je na ňom nalepené na spodnej časti, robíte niečo zle. 

Rovnako, ak sa do nastavení dostávate menom a heslom “admin”. Nastavte si poriadne a hlavne zložité heslá, inak riskujete, že sa na vás (v tom lepšom prípade) pripojí nejaký vďačný sused. 


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií