SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Novinky z CES-u 2020: Jedlo, skladacie displeje aj mesto budúcnosti

Oči geekov a technologických nadšencov sa každý rok upierajú do Las Vegas. Práve tam veľké firmy aj zatiaľ neznáme startupy ukazujú, ako by podľa nich mala vyzerať budúcnosť

Vo výstavných halách sme videli produkty, ktoré budú udávať trend v nasledujúcich 12 mesiacoch, ale aj vízie siahajúce ešte ďalej. 

Kľúčovými slovami bola televízia, zdravie, ekológia a inteligentná domácnosť.

Vegánske hovädzie burgre už nestačia

Ortodoxní mäsožravci budú protestovať, no konzumácia živočíšnych produktov a najmä mäsa podľa niektorých expertov stojí až za 15 % skleníkových plynov vypúšťaných do atmosféry. A to ani nehovoríme o etickom probléme a nehumánnych podmienkach na niektorých farmách. 

Spoločnosť Impossible Foods preto už dávnejšie ponúka alternatívu k hovädzím burgrom, ktorá je vyrobená z výhradne vegánskych surovín. 

Slováci a mnohé ďalšie krajiny však hovädziemu príliš neholdujú a preto prišiel na rad Impossible Pork, teda náhrada bravčového, rovnako vytvorená z rastlín a dochutená tak, aby na prvý pohľad nebolo možné rozoznať rozdiel od skutočného mäsa. Zatiaľ však nie je jasné, kedy sa dostane priamo do obchodov. 

Impossible Pork

Skladacie a rolovacie obrazovky úplne všade

Televízory, počítače, tablety a mobily už začali byť trochu nuda. Roky vyzerajú rovnako a mení sa len rozlíšenie ich displejov alebo technické parametre pod povrchom, ktoré bežného zákazníka príliš nezaujímajú. 

CES 2020 však ukázal, že sa konečne môžeme tešiť na poriadnu revolúciu. Vďaka skladacím obrazovkám by mohli byť všetky tieto zariadenia už čoskoro oveľa praktickejšie. 

Lenovo ukázalo svoj skladací notebook ThinkPad X1 Fold s externou klávesnicou, Dell zas prototyp s názvom Ori vybavený dotykovým perom.

Skladacie displeje

Oba majú plnohodnotný operačný systém Windows a viac než 13-palcové obrazovky, teoreticky teda zvládnu všetko, čo bežný notebook. Keď ich však zložíte napoly, zmestia sa aj do oveľa menšej tašky. Praktické, nie? 

Nezostalo ale len pri počítačoch. TCL predstavilo svoj pokus o skladací mobil s Androidom. Ten sa majiteľovi zmestí do vrecka, no v prípade potreby sa dokáže rozložiť a ponúknuť veľký 7,2-palcový displej. To už je skoro ako tablet ideálny pre surfovanie na webe alebo pozeranie filmov.  

Výrobca tiež sľubuje, že na rozdiel od Samsungu a Huaweiu dokáže cenu stlačiť na relatívne normálnu úroveň. 

Skladací mobil

Spomenúť môžeme aj chuťovku z dieľne LG. Jeho inžinieri vyvinuli televízor, ktorý sa neskladá, ale rovno celý roluje. Obrazovka sa tak dokáže zasunúť pod strop alebo do stojana ako premietacie plátno. 

Do predaja príde v polovici tohto roka, no cena bude závratná. 60-tisíc dolárov je viac, než dáte za luxusne vybavené auto. Alebo aj dve. 

https://www.youtube.com/watch?v=-5dbjPpdTK4

Smart hodinky - športové aj elegantné a na každý deň

Aj ponuka inteligentných hodiniek v Las Vegas potešila takmer všetkých. Najnovší model Suunto 7 síce stojí až 479 eur, ale športovci, ktorí naplno využijú zabudovaný senzor tepovej frekvencie, GPS, výškomer pre lezenie po horách, offline mapy na malom displeji a prakticky neobmedzený potenciál operačného systému WearOS, túto cenu radi zaplatia. Základné funkcie je totiž možné rozšíriť o ďalšie aplikácie. 

Suunto 7

Na opačnom konci ponuky stojí známa značka Withings. Tá svoje hodinky ScanWatch označuje ako hybridné, to znamená, že ciferníku dominujú klasické analógové ručičky a inteligenté funkcie sú zobrazované “iba” na malom kruhovom displeji.

Je to zámer, vďaka takto elegantnému a nenápadnému vzhľadu sa za ne nebudú musieť hanbiť ani ľudia, pre ktorých je denným chlebíkom nosenie obleku a športové digitálky by neboli tá správna voľba. 

Withings
Nenechajte sa však zmýliť, ScanWatch vám odmerajú kroky, tep a rovnako ako Apple Watch aj kompletné EKG, ktoré môže odhaliť fibrilácie a nepravidelný chod srdca. V spánku zas postrážia prípady tzv. spánkového apnoe, ktoré vedú k zastaveniu dýchania a závažným problémom, súcich na liečbu pod kontrolou odborníkov. 

A cena? Len 249, respektíve 299 eur, podľa toho, či siahnete po 38 mm alebo väčšej 42 mm verzii. 

Toyota chce vlastné mesto

Japonská automobilka Toyota sa úplne vykašlala na drobnú elektroniku pre individuálnych zákazníkov a začala myslieť vo veľkom. Ide totiž o druhého najväčšieho výrobcu vozidiel na svete a lídra v segmente ekologickejších hybridov. 

Doma, pod horou Fuji, chce postaviť úplne nové mesto Woven City. To ponúkne strechu nad hlavou pre bežných obyvateľov, ale zároveň prichýli aj vedcov a výskumníkov zaoberajúcich sa modernými technológiami. 

Jeho ulice sa stanú laboratóriom pre autonómne autá, zelenú energiu z obnoviteľných zdrojov a modernými technológiami firma prešpikuje aj všetky budovy. Kto by v takomto meste budúcnosti nechcel žiť? Zatiaľ sa to podarí približne dvom tisíckam obyvateľov, Woven sa totiž bude rozkladať na necelom kilometri štvorcovom. 


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií