SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Novinky z CES 2019: 4K už nestačí, počítače budú ešte výkonnejšie

Prvý mesiac v roku už pravidelne patrí technologickej výstave CES v Las Vegas. Na 4 dni sa tu zídu výrobcovia smartfónov, televízorov, počítačov a inej techniky, aby ukázali trendy pre ďalšie obdobie.

Samsung, LG, Intel, ale aj automobilky ako Nissan či Ford, nechýbali ani tento rok. Čo nás oslovilo najviac?

Televízory prichádzajú s 8K rozlíšením

Televízne vysielanie u nás ledva dosiahlo Full HD úroveň, no to vôbec nevadí. Dnešné veľkoplošné obrazovky v našich obývačkách sa totiž starajú o omnoho viac, než len premietanie večerných správ.

Filmy zo streamovacích služieb ako Netflix alebo Amazon a hry z Playstation či Xboxu tlačia na ešte lepší a jemnejší obraz. Vlani bolo najviac spomínané HDR, tento rok zas obraz s 8K rozlíšením.

Samsung, Panasonic, TCL a Hisense spojili sily a začali pracovať na presných špecifikáciách nového štandardu. 8K má ale niekoľko problémov. Napríklad ten, že 8K televízor od Samsungu stojí takmer päťtisíc eur! Alebo fakt, že streamovanie obrazu v takomto rozlíšení, napríklad z YouTube, poriadne zaťaží aj ten najrýchlejší domáci internet.

4K a 8K televízory

Správny fanúšik technológií každopádne vie, že príchod noviniek stlačí cenu bežných 4K televízorov ešte nižšie. V súčasnosti ich má približne 15 % domácností, čoskoro to bude určite oveľa viac.

Mimochodom, viete, kedy bude po nových televízoroch najväčší dopyt? Tesne predtým, než začnú Majstrovstvá sveta v hokeji!

Autá: prím hrá elektrina, autonómna jazda a asistenti

Na CES prišli aj automobilky. Nissan ukázal vylepšený plne-elektrický model Leaf, ostatní aspoň nový pohľad na integrovaný infosystém vo svojich vozidlách.

Panuje zhoda, že čoraz väčšie obrazovky na prístrojovej doske môžu odpútavať pozornosť vodičov. Amazon preto predstavil svoju ideu ovládania všetkého dôležitého hlasom. Jeho asistent Alexa sa stále zlepšuje a nie je preto prekvapivé, že internetový gigant chce Alexu ponúknuť aj výrobcom automobilov. Cez hlasové pokyny by ste mali vedieť nastaviť navigáciu alebo upraviť teplotu klimatizácie.

Autonómne autá

Automobilový priemysel rieši aj problematiku autonómneho riadenia, ktoré už dnes dokáže auto spoľahlivo udržať v jazdnom pruhu alebo ho bez zásahu vodiča posúvať aj v hustých zápchach. Budúcnosť je však v plne automatizovanom šoférovaní elektroniky namiesto ľudí.

Aj notebooky myslia na hráčov

Dlho platilo, že notebooky sú skôr na prácu a pri pokuse o hranie hier vám zostanú iba oči pre plač. To sa teraz mení, sú tu totiž značky ako HP Omen alebo Dell Alienware. Ich notebooky musia byť hrubšie, ale zostávajú dobre prenosné a potykajú si aj s najnovšími hrami.

Aktuálne trendy neskloňujú iba výkon. Herné notebooky na CES 2019 zaujali skôr displejmi. Hráči čoraz viac vyžadujú tzv. 240-hertzové obrazovky. Vyššia obnovovacia frekvencia znamená plynulejší obraz aj to, že trénované oko uvidí pohyb nepriateľa o niečo skôr.

Desktopové počítače zaujali novými procesormi a grafickými kartami vyrobenými 7-nanometrovou technológiou.

Herný notebook

Bezdrôtové slúchadlá na druhú

Bluetooth slúchadlá už nikoho neprekvapia, najmä keď výrobcovia mobilov postupne končia s klasickými 3,5-milimetrovými audio konektormi. Aktuálny trend ale velí zbaviť sa úplne všetkého, čo nepotrebujete.

Reč je o takzvaných true wireless slúchadlách, ktorým okrem kábla chýba aj horný most a väčšinou sú podobne miniatúrne, ako populárne AirPods od Apple.

Svoj model Sonic Sport má audiofilom dobre známa Audio-Technica a výrobca športového oblečenia Under Armour predstavil slúchadlá s názvom Flash. Tie sú vraj určené najmä pre bežcov - dokážu totiž blokovať okolité ruchy, ale zároveň prepustia zvuky blížiacej sa premávky, aby ste aj počas tréningu zostali v bezpečí.

Bluetooth slúchadlá


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií