SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Nesadnite na lep internetovým podvodníkom! 6 tipov pre online bezpečnosť

Kedy ste naposledy použili internet? Vtipkujeme, otázka by skôr mala znieť, kedy ste si naposledy dali od mobilu, tabletu alebo počítača pohov. 

Vo všetkých týchto zariadeniach dnes držíme tie najcennejšie dáta - fotografie, súkromné videá, konverzácie s najbližšími, ale aj prístupové heslá do internetbankigu a služieb, kde ste zadávali číslo platobnej karty.

Preto nemusíte byť ani vysokopostavený politik, veď pár desiatok či stoviek eur môžu útočníci zobrať aj vám.

Nie však v prípade, že sa budete opatrní a dodržíte čo najviac z týchto pravidiel pre surfovanie na internete. 

1. Blokujte reklamy a pop-up okná

Áno, vaše obľúbené weby a denníky z reklamy žijú, takže stránky, ktorým dôverujete, kľudne zaraďte do tzv. whitelistu, ktorý si AdBlock a iné blokátory reklám nebudú všímať. 

Ale na zahraničných portáloch, cez ktoré sa preklikáte dostanete viac-menej náhodne, na vás číha spam, otravné reklamy na lotérie, falošné súťaže a pop-up okná, ktoré môžu do vášho počítača stiahnuť veci, ktoré v ňom naozaj nechcete. 

Blokátory reklamy si vždy vyberajte spomedzi oficiálnych rozšírení pre Chrome, Firefox alebo iný prehliadač, ktorý práve používate.  

2. Neinštalujte nič, čo nepoznáte

Je rok 2021, zaplaťte si radšej Netflix alebo Spotify a na torrenty sa vykašlite. 

Ešte väčšie riziko predstavujú cracky a licenčné kľúče pre nelegálne získané hry a softvér - proste čokoľvek, čo sa do počítača inštaluje a dotýka sa systémových súborov.

Radšej využívajte online editory fotografií a videí, ktoré sú na webe dostupné zadarmo, alebo si ich poctivo kúpte. 

3. Zálohujte dáta

Viete, čo si povie skúsený IT-čkar, keď jeho počítač napadne vírus? Nič. Počítač jednoducho kompletne sformátuje a za pár desiatok minút doň nahrá poslednú funkčnú zálohu celého operačného systému.

Vybavené, žiadne starosti s antivírusom, hľadaním problému alebo nebodaj volaním do servisu. 

Bezpečne ukladať citlivé údaje sa oplatí aj preto, že starý disk jednoducho môže vypovedať službu a navždy skončiť v kremíkovom nebi. 

4. Pozor na phishing, zadávanie hesiel a platby kartou

Už desaťročia známa rada hovorí, že by ste nemali klikať na žiadne prílohy e-mailov od ľudí, ktorých nepoznáte. 

Lenže doba pokročila a už to nie sú len .jpg obrázky a zazipované súbory. Neklikajte ani na žiadne linky, ktoré vám prídu poštou či cez Messenger. 

Hackeri sú prefíkaní, link často vyzerá ako odkaz na web, ktorý poznáte, no pri pohľade na URL adresu v okne prehliadača zistíte, že niečo nesedí. 

Namiesto Facebook.com môže byť adresa Faceb00k.com alebo podobne, aby ste si to na prvý pohľad nevšimli. 

Podvod niekedy odhalí aj chybná gramatika. Týka sa to aj Slovenska, tento rok sme napríklad zaznamenali phishing tváriaci sa ako e-mail od slovenskej Pošty, alebo našich bánk. 

Dvakrát pozorní buďte a URL kontrolujte vždy, keď zrazu počítač žiada heslo (hoci ste na webe prihlásený celý týždeň). Číslo karty od vás žiadna služba nebude chcieť len tak, ale najlepšie urobíte, ak si na platby cez net vyhradíte nejakú z predplateniek typu Revolut alebo N24.

5. Nie, pravdepodobne ste nevyhrali a hacker nemá vaše video 

Snahy ako vás oklamať sú čoraz sofistikovanejšie. Na sociálnych sieťach sa rozmohli súťaže, ktoré sa môžu tváriť, že vám dajú nový iPhone alebo dokonca auto. Vtip je zvyčajne v nutnosti zaplatiť “manipulačný poplatok” alebo “poštovné.”

Vy pošlete peniaze, ale nič nepríde - pre útočníka čistý profit!

Podobné je to v prípade, ak si nájdete e-mail o stratenom príbuznom alebo hackerovi, ktorý vraj ovládol vašu kameru. Pravdepodobne sa to nestalo, len skúša, či mu naozaj naletíte a zaplatíte. 

Objavili sa už aj telefonáty, kde od vás “pracovník infolinky” požadoval licenčný kľúč od Windowsu alebo inej služby. Platí pravidlo, že na podporu voláte vždy sami, nie ona vám. Tak poznáte, že nejde o podvod. 

6. Používajte antivírus a vždy aktualizovaný operačný systém

Netreba to preháňať a rozhodne nemusíte platiť za drahý softvér. Zvyčajne stačí len zapnúť predvolenú ochranu a firewall priamo v operačnom systéme.

Nekašlite ani na aktualizácie Windowsu. Áno, sú otravné, ale plátajú kritické chyby, ktoré už v minulosti útočníkom umožnili odstaviť počítače v celých fabrikách, štátnej správe alebo na letisku. 

SWAN od vás nebude pýtať nič, čo by mohlo byť problémom

Známejšie firmy si dávajú pozor na všetko, aj spôsob, akým organizujú súťaže. Tie od SWANu vždy nájdete priamo na našom webe, alebo oficiálnych účtoch na Facebooku či Instagrame.

Zároveň si môžete byť istí, že nikdy nebudeme chcieť žiadne vaše heslá nikde inde, ako v aplikácii SWAN GO na sledovanie televízneho vysielania z mobilu, tabletu či PC. 


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií