SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Nástrahy public wifi siete

Keď sedíte v reštaurácii alebo čakáte na železničnej stanici, často sa pripojíte na verejný (public) wifi internet. Raz potrebujete súrne odoslať e-mail do práce a inokedy si na smartfóne vypĺňate čas surfovaním na sociálnych sieťach. Je to ale bezpečné? Nezabúdajte, že niekde spoza rohu môžu číhať útočníci.

 

Nezabezpečená a zabezpečená sieť

Najmä v obchodných centrách a na miestach, kde sa sústreďuje väčšie množstvo ľudí, nájdete prvý typ sietí – tie nezabezpečené, ku ktorým nepotrebujete heslo a nie sú chránené ani žiadnym šifrovaním. Hackeri ľahko siahnu na vaše e-maily, heslá, dátumy narodenia, telefónne čísla či údaje kreditných kariet.

Zabezpečená sieť je chránená heslom. Malo by byť silné, teda zložené nielen z písmen, ale aj z číslic, a mať dostatočnú dĺžku. Najvyššia bezpečnosť sa pri bezdrôtových pripojeniach docieli šifrovacím algoritmom WPA2. Platí to v prípade verejných wifi sietí, ale aj domáceho internetového pripojenia.

WPA2 (Wifi Protected Access 2) je šifrovací štandard wifi technológie, vďaka ktorému vám kyberútočníci siahnu na údaje ťažšie, avšak nie je to nemožné. V prípade starších štandardov (WEP a WPA1) bolo ľahké „nabúrať sa” do niekoľkých hodín.

 

Nepripájajte sa na public wifi sieť s pochybným názvom a bez hesla

Pri otvorených sieťach wifi hotspotov sa vytvára ideálny priestor pre hackerov, ktorí sa veľmi ľahko dostanú k prístupovým údajom, ktorými sa prihlasujete, a k informáciám, ktoré odosielate. Wifi siete s veľmi jednoduchým heslom rovnako nie sú pre internetových podvodníkov tvrdým orieškom, preto treba byť opatrný.

Prevenciou k odcudzeniu údajov je vaša vlastná zodpovednosť. Verejné wifi siete používajte len na vyhľadanie potrebných informácií, neprihlasujte sa na Facebook a neodpisujte na firemné e-maily. Ďalším z preventívnych opatrení je neprihlasovať sa do sietí, ktoré majú už na prvý pohľad zvláštny názov.

 

Osobné údaje poskytnite len šifrovaným stránkam

Keď potrebujete vyplniť svoje kontaktné údaje, robte to iba na stránkach, ktoré sú zabezpečené SSL šifrovaním, teda na stránkach, ktoré začínajú kódom HTTPS. Nestačí, aby to boli len konkrétne podstránky, kde sa narába s vašimi citlivými údajmi. Takto zabezpečený by mal byť celý web. Bankové prevody a operácie s osobnými údajmi robte iba zo svojho súkromného zabezpečeného pripojenia.

 

Rýchle a stabilné 4G pripojenie od SWANu

Ak ste často na cestách alebo chcete byť stále pripojení, zaobstarajte si radšej stabilné mobilné pripojenie s dátovo neobmedzeným balíkom. Nemusíte sa obávať úniku citlivých osobných údajov alebo toho, či  nájdete dostupnú sieť, ktorá bude dostatočne zabezpečená. Rovnako nemusíte sledovať, či ste prečerpali svoj dátový balík. Vyskúšajte náš neobmedzený 4G INTERNET v1.0 s rýchlosťou až do 50/10 Mbit/s za bezkonkurenčných 5 € mesačne. Veľakrát sa stávajú nečakané situácie, ktoré vďaka pripojeniu na internet vyriešime za pár minút. Majte preto bezpečné pripojenie stále so sebou.

 

Bezpečné surfovanie vám želá

SWAN, a.s.

CTA IMAGE

Až 150 filmov, 50 000 webových stránok či
pol milióna e-mailov. Rýchly 4G internet
do mobilov, tabletov aj notebookov.

Zistite viac o produkte

Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií