SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Na čo nesmiete zabudnúť pri výbere novej TV?

Koľkí z vás by pod vianočným stromčekom chceli nájsť nový televízor? Zo záplavy čoraz väčších obrazoviek sa vám môže zamotať hlava. Tu je jednoduchý návod, ako si vybrať ten pravý model presne pre vašu obývačku.

Čím väčšia uhlopriečka, tým väčšia cena

Jednoduchá poučka môže slúžiť ako základný odrazový mostík. Ak máte malý byt, možno vám bude stačiť aj 43 palcov. Nie je nič ľahšie, ako vziať meter a vyskúšať si televízor vsadiť na vašu stenu alebo TV stolík. 

Veľkosť vášho televízora by mala byť polovicou vzdialenosti vašich očí od obrazovky. Oba údaje však musia byť v palcoch (1 palec = 0,0254 metra).

Ak teda plánujete sedieť 120 palcov (3 metre) ďaleko, ideálna pre vás bude 60-palcová uhlopriečka. 

Smart TV

Full HD alebo 4K? 

Full HD televízor bude aj dnes pohodlne stačiť na príjem slovenských, českých aj zahraničných TV staníc cez kábel, satelit alebo terestriálne vysielanie. Je pritom jedno, či plánujete pozerať len filmy a seriály, alebo aj šport. Tento obsah často ani Full HD (1080p) rozlíšenie nedosahuje. 

Lenže dnes už treba počítať aj s Netflixom, YouTube, dovolenkovými videami z mobilu a ďalším on-line obsahom. 

Každý novší smart televízor môžete pripojiť k internetu a užívať si rovnaké výhody, akoby ste sa krčili za počítačom a internetovým vyhľadávačom. 

No a čo ak máte konzoly Xbox a PlayStation? V tom prípade neváhajte a v e-shopoch si určite zobrazte len modely, ktoré disponujú 4K rozlíšením. Zážitok z hrania bude výrazne lepší a špičkovú grafiku si užijete dvojnásobne. Bonusom môže byť aj podpora HDR alebo viac než 50-60 hertzových obrazoviek. Nový Xbox napríklad zvláda do telky posielať až 120-hertzov (pre super-plynulé FPS), aj keď cena takýchto TV už je poriadne vysoko.

Radšej sa teda zaujímajte o to, aký smart operačný systém televízor má (Tizen v prípade Samsungu, webOS v prípade LG alebo Android TV v prípade Sony) a aké aplikácie podporuje. Okrem spomenutého Netflixu to môže byť napríklad Spotify.

Smart TV

Konkrétne tipy na tie ideálne televízory

Ideálnym hitom týchto Vianoc by mohla byť napríklad séria TU7000 od Samsungu. Jej základom je 43-palcový model UE43TU7172 za 389 eur, na výber je však aj v 50-, 55-, 65-palcovej a väčších uhlopriečkach. Počítajte s Tizenom, 4K, Apple AirPlay, HDR a všetkým potrebným.

Samsung televízor UE43TU7172

Philips láka hlavne na technológiu Ambilight, ktorá príjemne osvetľuje steny za obrazovkou a rozširuje tak zážitok z filmu či seriálu. 

Cena 43-palcového 43PUS7505 je len trochu vyššie, na 435 eurách. 

Philips televízor 43PUS7505

K dispozícii sú aj trochu drahšie modely Sony Bravia (najnovšie kusy z roku 2020) taktiež s Apple TV a AirPlay) a naopak prekvapivo dostupné 50'' LG 50UN700 za cenu okolo 379 eur

LG 50UN700 televízor
Ten pravý si určite vyberiete. O obsah už sa postará televízia so set-top-boxom od SWANu alebo náš superrýchly optický internet. Obe v jednom balíku DUO teraz môžete mať až na 6 mesiacov zadarmo.


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií