SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Marec, mesiac knihy. Užite si ho po celý rok s týmito čítačkami

Je jasné, že vôni novej knihy sa nič na svete nevyrovná. No na cestu do práce, na dovolenky alebo predĺžený víkend k rodine si len ťažko zbalíte tri či štyri hrubé 400-stranové romány. 

Našťastie, takéto situácie riešia moderné elektronické čítačky, ktoré sú na tento účel vhodnejšie než tablet či mobil.

Majú totiž tzv. e-Ink displej, ktorý pripomína klasický papier. Nesvieti a nevypaľuje vám oči, no keďže spotrebúva energiu len na otáčanie strany a zmenu zobrazenia, čítačka vydrží nabitá aj niekoľko týždňov.

Amazon New Kindle 2020 za približne 100 eur

Priekopníkom a zakladateľom e-čítačiek je internetový gigant Amazon, ktorý mimochodom začínal práve ako online kníhkupectvo.

Jeho najnovší Kindle zoženiete za približne sto eur, pričom ponúkne 8 GB úložisko na všetky vaše knihy a rozlíšenie 800 x 600 bodov.

Za 130 eur e-shopy predávajú aj trochu pokročilejšiu verziu Kindle Paperwhite s jemnejšou obrazovkou pri 1448 × 1072 pixeloch. Obe čítačky sú podsvietené a sťahovanie nových titulov alebo základné čierno-biele surfovanie na webe využijete Wi-Fi.

Kindle čítačka kníh

Alternatívu predstavujú čítačky PocketBook 616, PocketBook 628 či vyššie modely. Tie tie začínajú na 6-palcovom displeji, no s vyššou cenou ponúknu aj väčšie uhlopriečky a úložiská, či silnejšie batérie. 

Oproti Kindle využijete aj slot na pamäťové karty.

Kde kupovať e-knihy?

Prvou a používateľsky najprívetivejšou cestou je obchod Amazonu Kindle Store. Tu kúpite knihy, ktoré vám zobrazí Kindle, ale aj Pocketbook a všetky ostatné čítačky.

Niektoré tituly tu nájdete už za 2-3 doláre. Je však jasné, že pôjde skôr o anglické knihy a slovenčinu príliš nečakajte. 

Kindle Store

Ak hľadáte niečo zadarmo, databázu vyše 60-tisíc bezplatných e-bookov ponúka web Project Gutenberg.

Namiesto beletrie tu však hľadajte skôr encyklopédie a odbornú literatúru. 

Pre Slovákov bude najlepšie zamieriť tam, kde ste zvyknutí kupovať bežné papierové knihy. E-knihy už predáva aj obľúbený Martinus, takže ich tam stačí zaplatiť, stiahnuť si ich a synchronizovať do svojej čítačky.

Martinus e-knihy

Čítať sa dá aj v mobile

Ak máte knihy vo formáte .pdf, .doc alebo iných a nevadí vám malý displej s klasickým žiariacim podsvietením či pravidelné nabíjanie, môžete čítať aj na mobiloch a tabletoch.

Aplikácie, ktoré ich otvoria, už pravdepodobne máte nainštalované. Šikovnejšie záložky pri rozčítaných dielach, prepínanie na tmavší inverzný režim alebo pár dobrých funkcií navyše ale ponúkajú špeciálne appky pre e-knihy.

Skúste PocketBook reader pre Android alebo iOS, Amazon Kindle (Android, iOS) prípadne appku Scribd (Android, iOS) ktorá si síce vyžaduje mesačný poplatok na úrovni 9,99 eur mesačne, no funguje ako Netflix na e-knihy. Kým platíte, čítate čokoľvek z jej bohatej databázy. Na 30 dní ju môžete skúšať zadarmo. 


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií