SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Koľko kilometrov prejde vaša správa na Facebooku

Predstavte si, koľkokrát za deň sa pripojíte na internet, aby ste sa spojili so svojimi blízkymi. Stačí obyčajný smajlík a dáta preletia... koľko kilometrov?

Aby sme si mohli vzdialenosť vypočítať na kilometer presne, povedzme, že posielate narodeninové prianie svojmu bratrancovi z New Yorku. Sadnete si za počítač, otvoríte Facebook, napíšete pár milých slov a stlačíte enter.

Hlavná cesta

Správa na Facebooku, ale aj všetko ostatné, čo posielate na internet, sú dáta. Tie sa v podobe jednotiek a núl dostanú z počítača, zmenia sa na lúč svetla a letia optickým káblom von z bytu či domu.

Malý káblik, ktorý máte v stene, sa spolu so susedmi spojí do jedného centrálneho kábla pre vašu oblasť a následne prejde až k serveru vášho poskytovateľa internetových služieb, akým je napríklad SWAN.

Križovatka

Všetky dáta našich zákazníkov sa spoja a prídu až k tzv. peeringovému bodu, čo je veľká križovatka rôznych slovenských operátorov a internetových poskytovateľov. Z nej sa v celých húfoch pripájajú priania k narodeninám na internetovú medzištátnu diaľnicu.

Ak ste vo východnej polovici Slovenska, vaša správa sa na diaľnicu pripája v budove Technickej univerzity v Košiciach a v opačnom prípade si nájde svoju cestu k budove Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Internetová diaľnica

Medzinárodnú internetovú komunikáciu zabezpečuje firma Global Cloud Exchange , ktorá vybudovala a vlastní sieť optických káblov naprieč celou zemeguľou.

Status, správa na messengeri aj e-mail sa teda môžu presúvať po jej tisíckilometrovom suchozemskom pripojení do najbližšej medzikontinentálnej výmennej stanice. Ak píšete priamo do New Yorku, bude to stanica v dedinke Porthcurno v grófstve Cornwall v Anglicku.

Zdroj obrázka TU.

Severoatlantická rýchlostná cesta

Zatiaľ sme sa na ceste do New Yorku pohli len približne o tisícpäťsto kilometrov, ale vaša správa sa nechystá zastaviť. Z Anglicka priamo do New Yorskej dedinky Northport, kde žije len sedemtisíc obyvateľov, totiž vedie podmorský optický kábel FA-1.

Meno nič moc, ale má významnú úlohu - na ceste za vaším bratrancom spraví sedemtisíc kilometrov rýchlosťou takmer 5 terabajtov za sekundu.

Oproti tomu tenkému kábliku vo vašej stene je tento o poznanie väčší, no aj tak nie je hrubý ani desať centimetrov. Podmorských káblov je na svete dosť na to, aby pokryli 99% celej komunikácie. Satelity sú jednoducho príliš drahé, aby sme ich vypúšťali po stovkách. Zaujímavé, že optický had veľký ako vaša ruka drží celosvetový internet pohromade, však?


Zdroj obrázka TU.

Cieľ

Všetko, čo vďaka optickému internetu prekonala dôležitá správa na európskej strane, musí si prejsť rovnako na tej americkej. Bezmála desaťtisíc kilometrov, a to mu zabralo len pár sekúnd!

Podobným spôsobom si môžete stiahnuť najnovší film prv, než sa vám spravia pukance. Tak to dnes večer skúste a užívajte si pohodu s optickým internetom.

CTA IMAGE
Vyskúšajte náš vysokorýchlostný
neobmedzený internet
za skvelé ceny.
Zistite viac o produkte

Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií