SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Je vaše dieťa gamer? Dbajte na týchto 9 vecí a strážte jeho bezpečnosť pri online hraní

V čase premenlivo otvorených škôl a online vyučovania môže byť veľmi ťažké kontrolovať, čo vaše deti na počítači naozaj robia.

Pripravujú sa na ďalšiu hodinu, hrajú hry alebo sledujú nevhodný obsah a chatujú s cudzími ľudmi? 

Zamestnaným rodičom určite pomôže niekoľko tipov a rád, ako nájsť správny pomer medzi zábavou, vzdelávaním a bezpečnosťou. 

Nie všetky hry sú zlé. Spoznajte ich

Bojovať proti všetkému nemá žiadny význam. Hry navyše deti nútia logicky rozmýšľať, vo väčšine prípadov zlepšujú angličtinu a dokážu vytvárať nové priateľstvá a známosti, ktoré sa neraz prenesú aj do reálneho života. 

Zaujímajte sa o to, čo vaše deti hrajú. Všetky tituly dnes musia mať oficiálny rating s hodnotením podľa veku podobne, ako filmy v kinách. Web ESRB vám ho ukáže aj s krátkym popisom. 

Sami sa tak rozhodnete, či je hra pre vaše dieťa vhodná, alebo či náhodou neobsahuje priveľa explicitného násilia a nahoty. 

Rating prístupnosti hier

Oteckov možno zaujme aj ďalšia možnosť: zahrajte si spolu so svojimi deťmi! 

Sami tak uvidíte, čo v hrách je a kto vie? Možno sa pri vzájomných súbojoch vo FIFE alebo občasných strieľačkách s deťmi zblížite viac, než počas nedeľného obeda. 

Limitujte čas, ktorý deti pri počítači sedia

Jednou cestou sú dohody a vlastná autorita, druhou jasné nemenné pravidlá, ktoré budú aplikované, aj keď nie ste doma. 

Asi viete, že vo svojom mobile si môžete nastaviť časové limity pre jednotlivé aplikácie. To isté sa však dá urobiť aj vo Windowse.

Zamierte do Nastavení, dieťaťu vytvorte vlastné používateľské konto a vyberte, v ktorých časoch bude môcť na počítači pracovať. Obmedziť môžete aj jednotlivé hry a navyše, vždy uvidíte, koľko času v ktorej aplikácii trávi.

Limity pre hry

Podobným spôsobom môžete manažovať počítač, mobil, tablet či dokonca hernú konzolu Xbox. Je len na vás, či dieťaťu dovolíte jednu, dve, alebo päť hodín denne. Berte však do úvahy čas, kedy sa musí pripojiť na vyučovanie, alebo pracuje na školských projektoch. 

Oddeľte svoje súbory od tých detských

Spomínané vlastné používateľské konto by pre dieťa malo byť úplným základom, najmä v prípade, že v rámci rodiny používate len jeden počítač.

Vyhnete sa tak nepríjemnostiam, kedy vám môže nechtiac vymazať cenné fotografie a dokumenty, alebo narobiť neplechu v pracovných e-mailoch.

Na mieste je aj rozmýšľať nad zálohovaním. Dôležité súbory nikdy nepatria len na jedno miesto, využívajte preto zálohy na externých diskoch alebo cloudových úložiskách.

Aj tak sa však oplatí dodržiavať pár pravidiel navyše:

1. Nikdy dieťaťu nedovoľte inštalovať nič, čo nepozná. Najrizikovejšie sú malé súbory na úpravu videa, prípadne cracky pre hry, ktoré nemáte legálne kúpené.

2. Vždy používajte antivírus, aspoň ten, ktorý je súčasťou Windowsu.

3. Nastavte si silné heslá, nikdy ich nikomu neukazujte a pravidelne ich obmieňajte.

Pozor na vaše peniaze 

Pri platbách za Netflix, Spotify ale aj kúpe nových hier z online obchodov Steam či Epic Games buďte tiež opatrní. 

Ak dieťaťu všetko zaplatíte z vlastnej karty, budete mať o jeho výdavkoch lepší prehľad. Na online platby by ste však vždy mali používať účet alebo kreditku, na ktorej nie je príliš veľa peňazí. Nikdy neviete, ktorá známa služba sa stane terčom ďalšieho hackerského útoku.

Skúste používať peňaženky ako je PayPal či Revolut alebo malé banky, ktoré vám umožnia vydávať virtuálne platobné karty výhradne pre platby u menej spoľahlivých obchodníkov. 

Deti a počítačové hry

Na internete číhajú aj skutoční predátori

Minulý rok sa do kín dostal český dokument V síti, ktorý odhalil, že na deti číha nebezpečenstvo aj na Facebooku či obľúbených chatovacích portáloch.

Tu môže byť ťažké nájsť správny prienik medzi rešpektovaním súkromia dieťaťa a kontrolou toho, či sa nestalo obeťou šikany, alebo rovno kriminálnikov. 

Buďte tak najmä rodičmi, ktorí sú oporou v každej situácii a deti uistite, že sa na vás môžu obrátiť kedykoľvek budú potrebovať. 

Dosiahnete tým viac, než autoritárskou výchovou, kontrolou aktivít poza ich chrbát a vyhrážkami. Snažte sa, aby vámi o tom, čo dnes (nie len na internete) robili, porozprávali aj samé od seba. 


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií