SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Európsky prieskum: Internetujú Slováci viac ako zvyšok Európy?

Ani vám nie sú pojmy ako cloud, email, chat, e-shop či internet banking cudzie? Tak zrejme patríte medzi 84% Slovákov od 16 do 74 rokov, ktorí využívajú internet každý alebo takmer každý deň. Bezpochyby je to ohromné číslo, no v pomyslenom rebríčku európskych štátov sa nachádzame kdesi v strede. Absolútnymi rekordmanmi v internetovaní sú pritom Taliani, ktorých sa denne na internet pripojí až 96% populácie. Na chvoste rebríčka sa nachádza ďaleko za Českom (79%) a Poľskom (78%) Rumunsko so 71% populácie denne využívajúcej internet.

Ako komunikujeme cez internet?

Stále viac komunikácie prebieha prostredníctvom internetových služieb a mobilných aplikácií. Tou najrozšírenejšou aj medzi Slovákmi je emailová komunikácia, ktorú využíva takmer 9 z 10 našincov a dokonca aj viac ako 3 zo 4 slovenských dôchodcov. Ani sociálne siete nie sú výhradne doménou mladšej generácie aj keď tu badať asi najväčší vekový rozdiel, keď ich využíva až 95% mladých ľudí, ale aj takmer tretina Slovákov na dôchodku.

Medzi ďalšie obľúbené aktivity Slovákov na internete patrí vyhľadávanie informácií (76%), čítanie online spravodajstva (74%), telefonovanie a videotelefonovanie (57%), počúvanie hudby (48%) a sledovanie online videí na internete (42%).

Ako nakupujeme cez internet?

Viac ako polovica Slovákov využíva aktívne internet banking. Podobne si Slováci obľúbili aj nakupovanie z pohodlia domova. Nakupovanie cez internetové obchody sa stalo rovnako bežné ako bolo kedysi zájsť si na miestnu tržnicu po zeleninu či oblečenie. Najviac Slovákov cez internet nakupuje oblečenie a športové potreby (69%), potreby do domácnosti (44%),  či elektroniku (22%), ale nakupujú sa aj potraviny, knihy, ubytovanie, letenky či lístky na kultúrne a spoločenské podujatia.

Zdroj: Eurostat - Individuals - internet activities 

CTA IMAGE

Bezdrôtový internet pre domácnosti a firmy.

Zistite viac o produkte

Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií