SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Doposiaľ nemožné sa stáva realitou. Internet vecí (IoT) bude úplne všade

Internet má doma alebo vo svojom mobile už takmer každý. Prvé husle hrajú sociálne siete, hudba, video či vyhľadávanie informácií. Nemyslite si ale, že moderné technológie a online svet už dosiahli svoj vrchol.

Už veľmi skoro príde druhé kolo. Ak ste ešte nepočuli o Internet of Things, skrátene aj IoT, ukážeme vám, čo môžete čakať.

Bežné veci sa stanú múdrymi a pripojenými na internet

IoT označuje skupinu nových malých zariadení, ktoré sa dokážu pripojiť online a získať tak doteraz nepoznané funkcie. S niektorými z nich sa už v moderných a inteligentných domácnostiach môžeme stretnúť aj dnes.

Vývojári totiž dokázali na internet pripojiť napríklad domový zvonček s kamerou. Vďaka nej môžete s osobami pred vašimi dverami komunikovať cez mobil aj v prípade, že práve nie ste doma.

Už relatívne bežnou novinkou sú online termostaty schopné aktivovať kúrenie len pár minút pred vaším príchodom z práce, bezpečnostné kamery s aplikáciou pre smartfón alebo domáci asistententi v Bluetooth reproduktoroch.

Smart domácnosť

A možnosti tu zďaleka nekončia. Predstavte si chladničku, ktorá zistí svoj obsah a automaticky vám odošle potrebný nákupný zoznam, múdre zalievanie trávnika na základe predpovede počasia alebo misky pre domáce zvieratá, ktoré zvládnu dávkovanie krmiva počas vašej neprítomnosti.

IoT bude aj v našich mestách a autách

Takéto technológie však nebudú iba v našich bytoch a domoch. Ešte väčšia pozornosť bude venovaná okolitému svetu v mestách, ktoré sa tak budú môcť stať ekologickejšie a bezpečnejšie.

Už dlhšie existujú plány, ako na internet pripojiť všetky autá. Nie však kvôli pohodlnejšej navigácii a zábave pre svojich pasažierov. IoT autá blízkej budúcnosti by mohli neustále vysielať informácie o svojej polohe a odosielať ju vodičom v tej istej lokalite. V praxi by vás tak už nikdy nemalo prekvapiť auto stojace za neprehľadnou zákrutou, keďže informáciu o ňom dostanete na displej vždy pár sekúnd vopred.

autonómne autá

Samozrejme, aby všetko fungovalo, podmienkou je postupná výmena celého vozového parku.

Vždy pripojené IoT senzory sa už dnes môžu nachádzať v každom jednom parkovacom mieste. To najbližšie voľné tak ľahko nájdete v navigácii, alebo doň auto dokonca zaparkuje úplne samo. Odpadne vám tak pravidelné krúženie a spaľovanie paliva po sídliskách, či pri práci.

Smart senzory dokonca používajú aj viaceré slovenské obce a mestá. Najčastejšie na zberných nádobách pre odpad, ktoré tak poverená firma chodí vysýpať iba v prípade, že sú naozaj plné.

Kontajnery na odpad

obr: Bratislava24.sk

Ďalší rozmach prinesú siete piatej generácie

Inteligentnú elektroniku vo svojom byte ľahko pripojíte na internet cez Wi-Fi, no zariadenia na ulici budú potrebovať niečo iné. Ich masovému nástupu pomôžu mobilné siete piatej generácie (5G).

Tie totiž umožnia prenos dát vyššími rýchlosťami za cenu nižšej spotreby energie. Kľúčová však bude najmä schopnosť obslúžiť až milión zariadení na jednom štvorcovom  kilometri bez toho, aby došlo k preťaženiu vysielacích staníc.


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií