SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Deň počítačovej bezpečnosti: ako si ochrániť dáta v počítači a online priestore

Aktuálny týždeň je zasvätený Dňu počítačovej bezpečnosti. S rozmachom internetu a  smartfónov však už zďaleka nie je len o ochrane vášho počítača alebo notebooku pred vírusmi.

Práve naopak, nebezpečenstvo dnes číha vždy, keď sa pripájate online. Teda vlastne 24/7 a úplne všade. Nezaškodí si preto zopakovať pár základných pravidiel, aby boli všetky vaše zariadenia v bezpečí. 

1. Používajte poriadne a silné heslá

Všade! Telefón by sa nemal dať odblokovať bez zadania PIN kódu, ktorý už dnes elegantne nahradí rozpoznávanie tváre alebo odtlačok prsta. Predídete tak nepríjemnostiam a ak mobil stratíte, prípadne ho zabudnete pred očami nepovolaných, vaše dáta, fotky a všetko ostatné zostane v bezpečí.

To isté samozrejme platí pre počítač a heslá na všetkých weboch, špeciálne do internet bankingu, e-mailu alebo služieb, ako sú e-shopy a Netflix, kde ste už v minulosti zadávali číslo svojej platobnej karty. 

Ak sa totiž útočník dostane k vašim e-mailom, veľmi často dokáže vyresetovať heslá na akomkoľvek webe, kde ste sa s ním registrovali. 

Správne heslo by nemalo byť žiadne existujúce slovo a výraz by naopak mal obsahovať malé aj veľké písmená, čísla a ideálne aj nejaký zo špeciálnych alfanumerických znakov. 

PIN do mobilu

2. Používajte dvojfaktorové overenie

Našťastie, pre banky je už dnes štandardom. To znamená, že zlodejom nepomôže ani prístup k vášmu účtu, pri posielaní peňazí totiž bude treba ešte jeden krok, napríklad opísanie kódu doručeného v SMS

Dvojfaktorové overenie si však môžete zapnúť aj pre Facebook, Instagram a iné služby. Budete tak chránení ešte viac. 

3. Pozor na phishing, teda podvodné e-maily

Aktuálnym hitom podvodníkov (aj na Slovensku) je rozposielanie e-mailov, ktoré sa vydávajú za správy od sociálnych sietí, alebo dokonca niektorej z našich bánk, či kuriérskych spoločností a pošty. 

Nikdy neklikajte na žiadne linky v nich – veľmi často vás navedú na podvodné stránky, ktoré síce úplne skopírovali dizajn tých pravých, no slúžia len na ukradnutie vašich hesiel. Radšej adresu zadávajte do prehliadača priamo. Vždy si overte, že je správna a nie sú v nej preklepy. 

Podvodné e-maily prezradia aj gramatické chyby a zvláštne požiadavky. Nikdy nikomu neposielajte svoje heslá (ani osobám tváriacim sa ako technická podpora) a všetky kontrolky by vám mali blikať v momente, keď niekto požaduje akúkoľvek platbu vopred.

Ak si nie ste istí, poraďte sa s niekým skúsenejším. Môžu to byť deti, sused či vaši trochu technicky zručnejší priatelia. 

Podvod slovenská pošta

4. Neinštalujte hocičo, neregistrujte sa hocikde. A pozor na súťaže

Naozaj takmer nikto vám nedá nový iPhone alebo dokonca auto len za zdieľanie postov či lajkovanie obrázkov. Práve naopak, podobné súťaže slúžia iba na zbieranie vašich osobných údajov.

V tom lepšom prípade vám do e-mailovej schránky začne chodiť ďalší spam alebo niekomu pomôžete budovať FB stránku, ktorá potom náhle zmení meno, v tom horšom sa znova stanete terčom prípadov, kedy je potrebná záhadná “platba vopred”.

5. Neverte konšpiráciám, hoaxom a hlúpostiam

Tie síce nemusia ohroziť váš počítač, ale môžu ublížiť priamo vám, vašej rodine alebo ohroziť niekoho zdravie.

Opäť platí, že nie všetko, čo sa objaví na sociálnych sieťach, musí byť pravda, najmä ak správa pochádza od ľudí, ktorých vôbec nepoznáte alebo stránok, ktoré často šíria konšpirácie a hoaxy.

Snažte sa všetky zdroje overovať. To znamená pátrať po pôvodnom zdroji uvedenom v článku (ak tam nie je, buďte opatrní) alebo informáciu pohľadajte aj na jednom či dvoch ďalších miestach. 

Dnes už stačí do Googlu zadať správne kľúčové slová a takmer určite dostanete články, ktoré k danej problematike citujú naozajstných odborníkov. A opäť platí, že ak si nie ste istí, diskutujte – s rodinou, priateľmi alebo kolegami v práci. Čo o téme počuli oni a dáva to zmysel?

Facebook

Myslieť však musíte aj na to, či je bezpečné samotné vaše internetové pripojenie. S rýchlym internetom od SWANu, už od 5,99 eur mesačne, však máte o starosť menej.

Na naše pripojenie sa môžete spoľahnúť, či už poháňa váš počítač, notebook, smart TV alebo čokoľvek iné. 


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií