SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Dejiny televízie ako ich nepoznáte

Viete si dnes predstaviť obývačku bez televízie? Mnohí tvrdia, že telku nesledujú, no televízor s čo najväčšou uhlopriečkou im pravdepodobne nesmie chýbať – aj keď by mal slúžiť len ako zobrazovač obsahu pre Netflix, YouTube a ostatný video obsah.

Ani samotná televízia však ešte zďaleka mŕtva nie je. Práve naopak, na nové trendy reaguje stále.

Poďme však pekne postupne! 

Začiatok bol čiernobiely

Hoci prvé pokusy začali už v dvadsiatych rokoch 20. storočia, ozajstný rozmach nastal až po druhej svetovej vojne, kedy sa do ľudí opäť vlial optimizmus a do ich peňaženiek peniaze. 

Na nekonečne hrubé obrazovky s neónovovu trubicou vzadu si určite spomínate. Na začiatku ale boli poriadne malé, najmä vzhľadom k celkovým rozmerom tohto “zariadenia”.

Starý TV prijímač

(Model RCA 630-TS z rokov 1946-47 - zdroj: wikipedia.org)

Hľadať ich bolo treba hlavne v USA, Nemecku, Francúzsku, Veľkej Británii a Sovietskom zväze. Nie náhodou v štátoch, ktoré boli politickými lídrami vtedajšieho sveta. Aj preto v televízii bežali hlavne správy.

Nasledoval ale šport. V Anglicku sa živá televízna premiéra pripisuje futbalovému zápasu Arsenalu s jeho B-tímom už v roku 1937. Čudné zloženie tímov vysvetľuje fakt, že išlo o exhibíciu špeciálne za účelom vysielania v TV. 

Prvé míľniky aj v Česko-Slovensku

Šport pochopiteľne letel aj na našom území. Prenos z Vysokých Tatier a Majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní z roku 1970 bol vôbec prvým farebným priamym prenosom v Česko-Slovensku. Dovtedy sme sa na svet pozerali len v čiernej a bielej. 

Nasadených bolo 16 kamier a v 13 priamych prenosoch sa odvysielalo 25 hodín. Celú akciu zo strany televízie zabezpečovalo 300 technických, programových a prevádzkových pracovníkov. Farebne sa odvysielal úvodný a záverečný ceremoniál a všetky skokanské súťaže, písalo Živé.sk

S farebnými televízormi doma to však zďaleka také ružové nebolo. Nemal ho doma zrejme vôbec nikto.

Česko-slovenská Tesla Orava prvý farebný TV priniesla až v roku 1973. 

Prvý farebný TV

Ploché obrazovky ako dizajnový prvok

Aj klasické obrazovky mohli mať plochú prednú stranu, no ozajstnú revolúciu priniesli až LCD, plazmové a OLED televízory, ktoré sa začali objavovať po roku 2000. 

Dnes už snáď nenájdete domácnosť, kde by táto technológia chýbala. 

Smart TV

Zdá sa vám, že v tomto smere už nie je čo vymýšľať? Opak je pravdou, výrobcovia sa snažia napríkad o mini LED technológiu, vďaka ktorej má zobrazovací panel lepší kontrast a vlastnosti. 

K tomu treba prirátať neustále stúpajúce rozlíšenie (výnimkou nie je 4K alebo 8K) alebo doplnkové funkcie ako diaľkové ovládanie, ktoré nemusíte “mieriť” priamo na televízor, podporu bezdrôtového prehrávania z mobilu či PC cez Chromecast alebo AirPlay prípadne efektné podsvietenie, ktoré mení farbu podľa diania na obrazovke. 

Smart funkcie od roku 2015

Vlastné operačné systémy ako je WebOS, Android TV alebo Tizen mali televízory už skôr, no na veľtrhu CES 2015 väčšina z výrobcov oznámila, že iné ako inteligentné prijímače už ani vyrábať nebudú. 

Práve vďaka nim a pripojeniu na internet máme v televízoroch Netflix, YouTube a množstvo iných aplikácií.

Aká televízia je pre vás tá pravá? 

SWAN vám prináša televíziu s tými najmodernejšími funkciami dostupnú v každom kúte Slovenska. Môžete tak sledovať všetky svoje obľúbené programy kdekoľvek máte internet 

a na viacerých zariadeniach súčasne. Na klasickom televízore so set-top boxom, v Smart TV alebo na počítači, či tablete. Naša vymakaná SWAN telka beží všade. Teraz môže byť vaša s 50 % zľavou a s archívom na dva roky zadarmo

Alternatívou pre majiteľov Smart televízorov Samsung a LG je aplikácia SWAN GO, ktorú nájdete aj priamo v “obchode” v menu vášho televízora. 


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií