SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Čo všetko o nás vie Google?

Googlili ste si už niekedy svoje meno? Prekvapilo vás, čo všetko ste našli? Ochrana osobných údajov a súkromia v on-line svete je hlavne v poslednom období závažnou témou. Veľká časť našich životov sa presúva práve do prostredia internetu, kde každý deň za sebou zanechávame stopu. Zamyslite sa, či patríte do skupiny ľudí, ktorí bez rozmyslu vyplňujú osobné údaje vo všemožných online službách, alebo si naopak súkromie prísne chránite a najradšej vystupujete pod anonymnými účtami.

Predstavte si váš bežný deň. Ráno sa zobudíte a skontrolujete nové správy v Gmail schránke. Na obed máte stretnutie s obchodným partnerom, tak si cez Google Maps vyhľadáte na mobile optimálnu trasu. Po obede si dáte kávičku, popritom si pozriete pár videí na YouTube. Počas dňa kecáte s kamarátkami na Google Talku a smejete sa na fotkách z víkendu, ktoré si prezeráte na zdieľanom účte na Picasa. Keďže sa už neviete dočkať ďalšieho víkendu, tak po príchode domov otvoríte Chrome a na Google.sk hľadáte tipy na ďalšie výlety a ubytovanie. Všetko čo nájdete, hodíte na Google Docs, aby ste si s partiou spoločne vybrali, čo podniknete.

Keďže sú to pre vás bežné každodenné aktivity, tak sa nad tým veľmi nezamýšlate. Pre Google to však znamená nespočetné množstvo dôležitých osobných údajov.

 

Ak máte obavy, čo všetko o vás vďaka tomu Google vie, dáme vám pár tipov, kde si môžete pozrieť všetky informácie, ktoré má o vás zozbierané.

Dashboard prezradí všetko

Na stránku Google Dashboard sa prihlásite pomocou svojho konta a sami si môžete pozrieť, aké informácie o vás Google má. Dáta sú roztriedené do prehľadných sekcií. Vidíte svoj profil, fotografie, zariadenia a aplikácie, ktoré používate.

Ak máte smartphone alebo tablet s operačným systémom Android, vaše zariadenie odosiela polohu na Google. Históriu vašej lokalizácie v konkrétne dni si môžete pozrieť tu: maps.google.com/locationhistory

Google zhromažďuje kontakty aj konverzácie, či dokonca kompletnú históriu vyhľadávania v Chrome. Google využíva Analytics, vďaka ktorému vie, aké stránky ste si prezerali, koľkokrát ste ich navštívili a aký dlhý čas ste si ich prezerali. Zber týchto informácií samozrejme môžete ľubovoľne regulovať. Prehľad vyhľadávaní nájdete tu: google.com/history/

Google zhromažďuje vaše osobné dáta s cieľom čo najúčinnejšie zacieliť reklamu. Na základe vyplývajúcich charakteristík a záujmov prispôsobuje zobrazované reklamy. Podľa vyhľadávaných kľúčových slov a prezeraných web stránok vyhodnocuje vaše záujmy a takpovediac skladá osobný profil, na základe ktorého vám ďalej ponúka rôzne tovary a služby. Svoj „spotrebiteľsky Google profil“ si môžete pozrieť tu: google.com/settings/ads/

Google má tiež históriu vášho vyhľadávania na YouTube: youtube.com/feed/history/search_history

Prehľad zariadení, aplikácií a webových stránok, ktorým ste povolili prístup k vášmu Google účtu nájdete tu: security.google.com/settings/security/permissions. Na rovnakom linku zároveň môžete prístupy editovať a zakázať.

Väčšine z nás sa asi automaticky núka otázka, či sú naše osobné údaje v bezpečí.  Spoločnosť Google je jedným z najväčších kolektorov osobných údajov v on-line svete. Google toho vie o nás naozaj dosť a je len na nás, ako si svoje súkromie ochránime.

Stránky, ktoré sa vám po otvorení vyššie uvedených linkov zobrazili nie sú síce verejné, ale odporúčame vám, aby ste dôsledne zvažovali, aké informácie, či fotografie, dáte na internet. Internet je jeden obrovský verejný priestor, kde majú prístup nielen vaši priatelia a rodina, ale napríklad aj potenciálni zamestnávatelia.

CTA IMAGE

Chcete od nás dostávať digitálne tipy a vedieť ako prví, čo máme nové?


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií