SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Čo o vašom pripojení prezradí meranie rýchlosti (SpeedTest)?

Pomalé načítanie stránok, dlhé pohľady na biele plochy po odkliknutí webovej adresy a sekajúce YouTube videá. To všetko sú príznaky, že s vaším pripojením nie je všetko v poriadku.

Chyba môže byť vo vašom počítači, routeri, na strane poskytovateľa internetu alebo má krátkodobý výpadok samotná webová stránka, ktorú chcete zobraziť.

Najrýchlejším nástrojom na kontrolu stavu a diagnostiku vášho pripojenia je obľúbená stránka www.speedtest.net. Kliknite na tlačidlo GO a ona automaticky vyberie vhodný server, ktorý otestuje ping spolu s aktuálnymi rýchlosťami sťahovania a odosielania vášho pripojenia. 

Speedtest.net - test rýchlosti pripojenia

Čo to znamená?

Ping je hodnota, ktorá udáva čas odozvy. V praxi je to doba, za ktorú váš počítač dostane odpoveď od počítača, servera alebo webovej stránky na druhej strane. Udáva sa v milisekundách (ms) a nižšia hodnota je lepšia. Tento termín veľmi dobre poznajú hráči on-line počítačových hier, kde značí aj čas, za aký sa vaša postava pohne po stlačení príslušnej klávesy a unikne tak pred nepriateľom.

Hodnoty pod 15 ms sú považované za výborné, pri bežnom surfovaní sa určite uspokojíte aj s hodnotami okolo 100 ms.

Download pri týchto testoch sledujeme asi najviac. Je to rýchlosť sťahovania súborov z internetu do nášho počítača. Logicky tak platí, že 50 Mbit pripojenie stiahne 20 GB film alebo iný súbor až desaťkrát rýchlejšie než 5 Mbit linka. V praxi to budú 2 hodiny a 23 minút oproti takmer 24 hodinám.

Upload, teda rýchlosť odosielania na druhej strane zvyčajne až tak dôležitá nie je. Aspoň pre väčšinu používateľov. Na úspešné stiahnutie súboru alebo zobrazenie webu síce musia pakety s požiadavkou na konkrétny úkon z vášho počítača aj odísť, no tie majú veľkosť len niekoľko kilobajtov a tak vám pre pohodlné surfovanie na internete úplne postačia aj hodnoty okolo 1 Mbit/s. Po vyšších rýchlostiach sa začnete obzerať až v momente, kedy odosielate súbory s množstvom fotografií, nahrávate videá na YouTube alebo pravidelne používate cloudové úložiská či Skype.   

Ak SpeedTest odhalí, že vaša okamžitá rýchlosť sťahovania alebo odosielania je hlboko pod zvyčajne dosahovanými rýchlosťami pripojenia, mali by ste začať hľadať problém a jeho konkrétne riešenia.

Ako opraviť “pomalý” internet

1. Skontrolujte aktívne sťahovania - rýchlosť načítania stránok aj výsledkov v Speedtest.net výrazne klesne, ak práve sťahujete nejaké súbory. Pre zvyšné aplikácie a služby totiž zostane voľné už len užšie pásmo. Keď sťahovanie skončí, všetko sa vráti do normálu.

Nemusí sa pritom jednať len o Chrome, Firefox alebo Operu. Výrazne spomaliť načítanie stránok dokážu aj práve sťahované aktualizácie Windowsu alebo iných programov.

2. Reštartujte router a počítač - táto univerzálna rada platí aj pre internet. Obyčajné vypnutie a opätovné zapnutie Wi-Fi routera dokáže odstrániť väčšinu problémov. O svoje nastavenia a uložené Wi-Fi heslo samozrejme neprídete. Prácu na počítači si ale vždy poctivo uložte.

3. Overte správne zapojenie káblov - za množstvo problémov s internetom môže obyčajný vysávač alebo náhodné vykopnutie ethernetového kábla.

4. Skontrolujte, či nemá problém samotný web - chyba môže byť často aj na strane veľkých služieb ako Google, YouTube či Facebook. Krátkodobé výpadky nie sú ničím nezvyčajným a na overenie toho, či nemajú podobné problémy s prihlásením tiež ľudia na druhom konci sveta, môžete použiť napríklad web http://www.isitdownrightnow.com.

5. Skúste chvíľu počkať a ak problém pretváva, kontaktujte svojho poskytovateľa internetu. Mnohí z nich dokážu problémy vyriešiť aj na diaľku, prostredníctvom vzdialeného prístupu do svojich routerov.  


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií