Čo je HDR: Televízory s ešte jasnejšími a vernejšími farbami
Odkedy sa televízory vzdali škaredých a miesto zaberajúcich vypuklých obrazoviek, vyzerajú prakticky stále rovnako. Na prvý pohľad sa zdá, že narastajú len uhlopriečky tenkých panelov v našich obývačkách.
Opak je však pravdou. Moderné televízory majú čoraz viac smart funkcií, pripojenie k internetu, vyššie 4K rozlíšenie a technológie prinášajúce krajší obraz.
V poslednom období sa neustále skloňuje skratka HDR. Čo vlastne znamená a mali by ste si za tieto tri písmenká pri kúpe nového televízora priplatiť?
HDR - High Dynamic Range
HDR je skratka označujúca "Vysoký dynamický rozsah". Pri obyčajných televízoroch naopak hovoríme o SDR (Standard Dynamic Range), teda štandardnom dynamickom rozsahu.
Naše prijímače obsah skladajú z množstva malých bodov, ktoré svietia buď červenou, zelenou alebo modrou farbou. Aby ste pri pohľade z väčšej diaľky videli to, čo vidieť máte, potrebná je ešte informácia o tom, ako intenzívne má každý z bodov svietiť.
SDR panely používajú na toto vyjadrenie 8-bitové spektrum. To znamená, že každý z červených, zelených a modrých bodov môže svietiť na úrovni s hodnotou 0 až 255. SDR televízory tak dokážu zobraziť 16,7 miliónov farieb.
HDR televízory oproti tomu pracujú s 10-bitovým spektrom. Červená, zelená aj modrá farba môže mať niekoľkonásobne viac odtieňov alebo ak chcete, jemnejších prechodov medzi nimi. Namiesto 256-tich ich bude až 1024. Rôznymi kombináciami sa tak dostaneme k viac než miliarde rôznych farieb.
16,7 milióna vs. 1,07 miliardy farieb
Vaše oči takýto rozdiel určite okamžite uvidia. HDR má okrem vyššieho kontrastu a jemnejších prechodov tiež oveľa sýtejšie farby bližšie k tomu, čo by ste v scéne videli aj na vlastné oči.
Samozrejme, tak ako každá nová technológia, aj HDR prináša pár poriadnych háčikov.
K HDR potrebujete aj podporovaný obsah
Ak televízor využívate len na sledovanie správ a filmov z ponuky bežne dostupných televíznych staníc, HDR môžete kľudne ďalších pár rokov ignorovať. Slovenské, české a zatiaľ ani žiadne iné programy HDR obsah nevysielajú.
Stanice teda budú na HDR televízore vyzerať úplne rovnako, ako na jeho staršom SDR bratovi.
(obr: Panasonic.com)
Tvrdiť však, že kúpa HDR televízora v roku 2018 budú vyhodené peniaze, je však poriadne naivné. YouTube je plný ukážkových HDR videí, ktoré schopnosti vášho nového panelu preveria naozaj naplo. Aj niektoré seriály v ponuke Netflixu či Amazonu už sú produkované v HDR.
Vyskúšať môžete stále ohromne populárny program pre automobilových nadšencov Grand Tour, marvelovky ako Daredevil či Jessica Jones a samozrejme, množstvo najnovších filmov prípadne dokumentov. Platí však, že niektoré filmové štúdiá zvládajú prácu s HDR lepšie než iné. Niektoré celovečerné trháky ponúknu špičkový zážitok, iné len pár jasnejších scenérií vo vybraných pasážach.
Na svoje si môžu prísť tiež majitelia najnovších konzol Xbox a Playstation, ktorí hrajú aktuálne tituly Forza 7, Assasins Creed Origins, Gears of War 4, Rise of the Tomb Raider a Uncharted 4.