SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Čím nahradiť platený Word, Office a PowerPoint z balíka Microsoft Office?

Túto otázku si nekladú len študenti, ale aj bežní používatelia internetu, ak potrebujú vyplniť napríklad jednoduchú žiadosť pre komunikáciu s úradmi. Ani na tlač dlhších a zložitejších textov s fotografiami už textový editor prítomný priamo vo Windowse stačiť nebude.

Balík Office, ktorý obsahuje známy Word spolu s tabuľkovým Excelom a PowerPointom na tvorbu jednoduchých či naopak plne profesionálnych korporátnych prezentácií, pritom vôbec nie je lacný.

Oficiálne licencie z webových stránok Microsoftu začínajú na 7 eurách mesačne (pre 1 počítač) alebo 69 eurách za rok. Ak by ste chceli softvér nainštalovať aj na svoj notebook či ďalšie zariadenie, pripravte si takmer stovku. Študenti zrejme MS Office ocenia po celý rok, no ak sa vám zíde len pár krát do roka, je to naozaj trochu veľa.

MS Office cena

Pokiaľ nepotrebujete tvoriť siahodlhé publikácie s presne danými špecifikáciami ani stovky strán hrubé vydania plné fotografií a pracujete len so základnými typmi písma, určite vám budú stačiť aj nasledujúce nástroje, ktoré sa ovládajú oveľa jednoduchšie. Navyše, sú dostupné úplne zadarmo!

Prejdite do cloudu (Google Docs a OneDrive)

Google aj samotný Microsoft prinášajú vlastnú formu textového aj tabuľkového editora, do ktorého sa dostanete cez svoj webový prehliadač. Veľmi rýchlo spoznáte hornú lištu so základnými funkciami pre zmenu písma či jeho formátovania.

Zarovnanie, odrážky, veľkosť medzier či pridávanie obrázkov - nič z toho tu nechýba. Navyše, oproti offline verzii vo vašom počítači majú dve ďalšie obrovské výhody.

Google Docs

Prvou je okamžitá záloha na Disk Google či konto OneDrive. Už nikdy sa vám tak nestane, že o svoje dokumenty prídete pri poškodení disku alebo strate USB kľúča. K súborom sa dostanete odkiaľkoľvek, kde nájdete prístup k internetu. Vrátane počítača v práci, škole či mobilného telefónu.

Druhý benefit oceníte, ak na svojich dokumentoch pracujete s ďalšími osobami. Online dokumenty v Google Docs a OneDrive totiž môže upravovať neobmedzený počet používateľov naraz. Každý dostane kurzor s vlastnou farbou.   

Bezplatný textový editor od Googlu hľadajte na adrese docs.google.com/document, tabuľkový zas na docs.google.com/spreadsheets. Pre prezentácie rozkliknite https://docs.google.com/presentation/.

Office online

Microsoft svoj Office online umiestnil na adresy office.live.com/start/Word, office.live.com/start/Excel a office.live.com/start/PowerPoint. Vo verzii bez mesačného predplatného ale bude trochu orezanejší. Wordu napríklad chýba vkladanie textových polí a tabuliek. Excel zas odignoruje vlastné makrá.

OpenOffice a LibreOffice

Ak predsa len chcete kancelársky balík inštalovať priamo do vášho počítača a využívať ho aj bez prístupu k internetu, odporúčame vám dvojicu OpenOffice alebo LibreOffice. Ide o bezplatné kópie Office od Microsoftu, s veľmi podobným ovládaní.

Každopádne, niekedy môžete naraziť na problémy s otváraním novších .docx alebo .xlsx súborov, prípadne ukladaním do týchto formátov.


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií