SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Chráňte sa na internete viac, ako bežní používatelia. Poznáte VPN?

Okolo internetu sa dnes točí prakticky všetko, čo počas dňa robíme. Naozaj však máte pod kontrolou, kadiaľ tečú vaše dáta? Správy, fotografie, bankové účty či obsah, ktorý sťahujete, zostávajú súkromné len tak, ako bezpečný je najslabší článok vašej siete

Čo robiť v prípade, keď sa chcete chrániť viac, od citlivých informácií závisí budúcnosť vašej firmy, prípadne sa potrebujete pripájať cez letiskové alebo hotelové Wi-Fi siete? 

Riešením je virtuálna privátna sieť, alebo ak chcete, VPN

Skryte to, čo robíte, alebo sa presuňte do krajiny, ktorá má Disney+

VPN pripojenie dokáže váš počítač spojiť šifrovaným spojením so serverom, ktorý môže pokojne aj na druhej strane sveta. Tento zabezpečený tunel skryje všetku komunikáciu pred kýmkoľvek, kto by sa ju mohol snažiť odchytiť, odpočúvať alebo zneužiť. Tým vyradíte z hry hackerov, zlodejov a obsah svojho webového prehliadača dokonca skryjete aj pred úradmi, vlastným zamestnávateľom alebo poskytovateľom interentového pripojenia

VPN

Obr: AT&T

Nikto neuvidí, aké videá sledujete, alebo čo sťahujete. Bonusom pre bežných používateľov môže byť aj virtuálne presunutie vášho počítača do krajiny, kde samotný VPN server sídli. 

V praxi tak môžete obísť tzv. geoblokovanie a užívať si služby alebo obsah, ktorý je na Slovensku nedostupný. Typicky tak môže ísť napríklad o športové prenosy alebo predplatné streamovacích služieb ako Disney+, Hulu či FuboTV, ktoré sú u nás zatiaľ nedostupné. 

Disney+

VPN zadarmo, alebo s pohodlnou apkou za mesačný poplatok

VPN pripojenie ponúka aj prehliadač Opera. Ten je k dispozícii zadarmo pre Windows, macOS, Android alebo iOS, môžete ním teda nahradiť Chrome či Internet Explorer. Funkciu však v Opere nezabudnite zapnúť a počítajte s tým, že Opera ochráni len váš prístup k web stránkam. 

Vaše aplikácie alebo e-mailový klient sa pochopiteľne na internet pripája priamo, ochránite ich teda len riešením na úrovni operačného systému. Také sú už väčšinou len za poplatok. Je teda na vás, či pár eur mesačne za vyššiu bezpečnosť a komfort obetujete, alebo nie. 

K najznámejším službám tohto typu patria NordVPN, PureVPN alebo ExpressVPN. Všetky ponúkajú aplikácie pre PC aj mobily, skrývanie IP adries a obchádzanie geoblokácie. Bežne sa ich ceny pohybujú pod 10 eur mesačne, skúšobnú verziu na 7 až 30 dní však môžete získať aj zadarmo. 

Na čo slúži VPN?

VPN od SWANu pre firmy

Potrebujete bezpečne pripojiť svojich zamestnancov pracujúcich na homeoffice na vlastný ethernet alebo prepojiť jednotlivé pobočky medzi sebou?

Služby ako Ethernet VPN alebo IP VPN ponúka firemným zákazníkom aj SWAN. 

Nezabúdajte, že 11. február je Dňom internetovej bezpečnosti a to, ako chránite svoje dáta, bude v budúcnosti čoraz dôležitejšie. Obyčajný antivírus už nestačí. Naozaj robíte pre svoje súkromie dosť? 


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií