SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Chcete sťahovať 224 Gbit/s? Stačí zapnúť svetlo

Vôbec nejde o vzdialenú budúcnosť. Technológia Li-Fi odkrýva potenciál ukrytý vo svetle.

-

Už dávno sme zistili, že svetlo dokáže prenášať informácie. Optický internet je aktuálne to najlepšie, čo môžeme do svojej domácnosti dostať. S rýchlosťou svetla dokážeme dokumenty, hudbu či filmy sťahovať behom pár sekúnd.

Zatiaľ je však stále uzavretý v kábli, ktorý zapájame do Wi-Fi routera. Pripojenie do našich smartfónov, tabletov a notebookov teda v skutočnosti prinášajú rádiové vlny, ktoré router vysiela.

Technológia Wi-Fi je skvelá. Pomáha nám šíriť internet v domácnostiach, v kanceláriách, na verejných priestranstvách. Bez káblov až na vzdialenosť 46 metrov v interiéri alebo 92 metrov v exteriéri. Jej obmedzenie je v rýchlosti – práve kvôli tomu, že presúva informácie vo forme rádiových vĺn, môže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 1 GBit za sekundu.

Na internet pridávame stále viac obsahu – fotiek a videí, streamujeme hudbu aj televíziu. Časom budeme potrebovať efektívnejšie možnosti prenášania obsahu. Preto v roku 2011 predstavil profesor Harald Haas z Edinburskej Univerzity novinku v prenášaní informácií, Li-Fi.

Čo je to Li-Fi

Pojem Light-Fidelity, čo by sa dalo voľne preložiť ako „vernosť svetlu“ sme po prvý raz mohli počuť v prednáške od profesora Haasa na akcii TED Talk v roku 2011. Ukázal nám, že svetlo dokážeme efektívne využívať aj mimo káblov, čím zvýšime jeho potenciálnu maximálnu rýchlosť.

V testoch dosiahlo Li-Fi prenos až 224 Gbit/s, čo by bez problému stačilo na prenesenie celej Wikipédie približne za pol hodinku. V roku 2012 založil profesor spoločnosť pureLiFi, ktorá má byť svetovým lídrom v tejto technológii.

Prenos informácií funguje na podobnom princípe ako morzeovka či dymové signály indiánov. Vysielač je LED žiarovka, ktorá dokáže vysielať svetlo pri vysokých frekvenciách. Tým pádom, keď niektorú vlnku vynechá, ľudské oko si to vôbec nevšimne. Tak dokáže pomocou vynechávania vĺn odvysielať binárny kód – sled jednotiek a núl, ktorému rozumie prijímač pripojený k notebooku.

Prijímač vlnenie preloží do dát a hotovo! V notebooku máte film stiahnutý rýchlosťou svetla a prenesený vzduchom. Podľa portálu TechWorld existujú náznaky, že v najnovšom iPhone 8 môžeme očakávať prijímač pre Li-Fi vysielanie.

Už aby sme ho mali doma!

Li-Fi vyzerá ako ideálna voľba a je úplne v poriadku, ak máte chuť utekať do najbližšieho obchodu s elektronikou a pýtať si prijímač. Čakajú nás však roky výskumu, aby mohla byť táto technológia cenovo dostupná a bez chýb.

A aj potom budeme cítiť isté obmedzenia oproti Wi-Fi. Rádiové vlny dokážu prekonávať prekážky, takže vám signál prenesú aj cez steny do ďalšej miestnosti. Svetlo to kvôli svojim fyzikálnym vlastnostiam nedokáže, takže budeme potrebovať zapojiť vysielače do každej miestnosti, kde budeme chcieť prijímať internet rýchlosťou budúcnosti.

Tiež budeme musieť svietiť žiarovkami počas celého dňa aj noci, ak budeme chcieť streamovať online seriály alebo sťahovať hudbu. Našťastie, LED žiarovky dokážu vysielať svetlo na takej frekvencii, ktorú ľudské oko nedokáže rozoznať, takže nebudeme mať pocit, akoby sa svietilo.

Každopádne sa tešíme, keď si ho budeme môcť vyskúšať na vlastnej koži! A čo vy? Napíšte nám do komentárov na Facebooku ��


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií