SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Aký by mal byť váš nový televízor? Cena OLED modelov so 4K rozlíšením poriadne klesá

Hoci to nie je najdôležitejšou súčasťou domácnosti, vo väčšine slovenských príbytkov beží každý večer a v obývačke si ju všimnete ako prvú. Reč je o televíznej obrazovke.

Televízor skrátka musí dobre vyzerať a samozrejme poteší aj super obraz, zvuk či multimediálne funkcie navyše. Aké sú trendy tohto roka a čo v obchodoch radšej obísť?

Tie správne konektory a pripojenie - HDMI, USB, DVB-T, DVB-C a DVB-S tuner

Veľa skratiek, v ktorých máte poriadny guláš? Dôležité je si vopred premyslieť, odkiaľ budete prijímať televízny signál. Či cez klasickú anténu (DVB-T), satelit (DVB-S) alebo prostredníctvom niektorého z káblových operátorov (DVB-C).

Ak váš televízor obsahuje príslušný tuner, s tou správnou dekódovacou kartou budete môcť kábel zastrčiť priamo doň. V obývačke sa tak vyhnete inštalácii škaredého set-top-boxu a každý večer aj hľadaniu tých správnych diaľkových ovládačov. Postačí vám jediný.

(obr: Sony)

Televízor by mal mať aj aspoň jeden USB a niekoľko HDMI vstupov. Ten prvý poslúži na pripojenie externých diskov s obľúbenými filmami či hudbou, HDMI zas zaručí prenos obrazu z DVD prehrávača, počítača alebo hernej konzoly. To všetko vo Full HD alebo až 4K rozlíšení.

Poriadne tenký dizajn

Nechcete predsa, aby vám v obývačke prekážala nejaká obluda. Väčšina výrobcov sa snaží o ultratenké konštrukcie, ktoré vyzerajú dobre zavesené na stene aj v strede miestnosti. Pekný teda môže byť aj chrbát televízora. Postačí už len šikovne skryť nevyhnutné káble. Nebojte sa použiť vŕtačku a vylepšiť svoj stolík, výsledok bude stáť za to.

Zahnutá obrazovka?

Niektoré značky experimentujú so zakrivenými panelmi, ktoré vás majú vtiahnuť do deja. Toto zahnutie ale funguje ideálne len ak sedíte priamo v strede a v ideálnej vzdialenosti. Zvolili by sme ho teda skôr pre herný monitor než pre obývačku s viacerými gaučami naokolo.

(obr: LG)

Pred pár rokmi hrali hlavnú úlohu plazmové obrazovky a experimenty s 3D technológiou. Dnes už vieme, že sa im treba vyhnúť poriadnym oblúkom. Plazma spotrebuje mimoriadne veľa energie a 3D okuliare sú otravné. U väčšiny majiteľov skončili poriadne hlboko v skrini.

Technológia - LCD, LED, OLED alebo QLED?

Zlatým štandardom dneška sú LED televízory, no zorientovať sa v ich označení môže byť problém. Jednotlivé diódy totiž zobrazujú príslušnú farbu, no potrebujú ešte podsvietenie. Staré hrubšie "LCD" panely ho mali riešené formou niekoľkých studených katód, takže bolo nerovnomerné.

LED (LED-backlit LCD) televízory to už zvládajú cez špeciálne tenučké svetlovody priamo z rámu, takže týmto neduhom netrpia. Tých je na trhu väčšina, za prijateľnú sumu a okolo hranice 500 eur nájdete aj kúsky so 4K rozlíšením.

Na vrchole ponuky stoja OLED televízory, kde sú body podsvietené samostatne. Televízor toto podsvietenie dokáže na správnych miestach obrazovky vypnúť úplne, takže v tmavých scénach dosiahne špičkový kontrast. Na klasickom LED televízore bude čierna stále trošku šedá, práve kvôli presvitajúcemu podsvieteniu. Pozor však na marketingové označenie QLED. To stojí kdesi na pomedzí - ponúkne síce najlepší jas, no v kontraste bude lepší OLED panel.

Oplatí sa 4K?

Väčšina poskytovateľov televízneho vysielania má v ponuke aj stanice s HD rozlíšením, nový televízor by teda mal zvládať aspoň Full HD zobrazenie. 4K sa môže zdať zbytočné, no ak chcete sledovať vlastné filmy, videá z YouTube či Netflix, má význam aj teraz. Televízor navyše kupujete na päť i viac rokov, takže je dobré byť pripravený. Peňaženka vás nebude svrbieť tak skoro v budúcnosti. 

(obr: Samsung)

Pripojenie k internetu a Smart funkcie

Už samozrejmosťou by malo byť pripojenie televízora k internetu. Ideálne bez káblov, cez Wi-Fi. Len tak totiž budete môcť na veľkej obrazovke pohodlne sledovať videá z YouTube alebo filmy z Netflixu. Niektoré značky ponúkajú tiež aplikácie pre mobilné telefóny, takže môžete zabudnúť na diaľkový ovládač. Vrcholom sú bezdôtové klávesnice s touchpadom, ktoré vám umožnia pristupovať na internet tak, akoby bol televízor veľký počítač so zabudovaným prehliadačom.

Technológie ako Miracast, SideView, DLNA či Chromecast zas zabezpečia bezdrôtový prenos obsahu z mobilu, tabletu či notebooku. 

CTA IMAGE

Bezdrôtový internet pre domácnosti a firmy.

Zistite viac o produkte

Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií