SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Ako zlepšiť akustiku vášho televízora

Tá obrovská krivda! Pred vami je nový televízor, pod nohami nová plávajúca podlaha a ste uvelebení v novom gauči. Ale akustika je otrasná. Filmové spoločnosti vynakladajú miliardy, aby natočili skvelé filmy s priestorovým zvukom, ale doma si ich jednoducho neužijete. Skúste naše tipy, ako to napraviť.

Nastavte ekvalizér

Väčšina novších televízorov a aj Smart TV majú medzi nastaveniami rôzne verzie ekvalizéra – nastavenia zvuku. Nespravíte zázrak, ale ako prvá pomoc zaručene funguje.

Medzi nastaveniami nájdete verziu pre čistý hlas, ak potrebujete dobre rozumieť dialógom. Druhá verzia môže byť hudba, ktorá má zvýraznené basy a pôžitok z hudobných staníc. Vaša ideálna voľba je nastavenie „Film“, ktoré sa snaží znieť, akoby ste sedeli v kine. Skúste ho nájsť!

Televízor postavte vyššie

...alebo zaveste na stenu. Zvuk sa šíri vo vlnách, takže ak si má zachovať kvalitu, potrebuje priestor. Príliš nízko podlahy sa vlny odrazia nesprávnym smerom a neposielajú vám do ucha plnohodnotný zážitok.

Zútulnite miestnosť

Niežeby sa potom televízor od radosti rozhodol hrať lepšie, ale zvukové vlny sa od veľkých plôch odrážajú, čím vzniká ozvena. Takou plochou môže byť napríklad holá stena či podlaha. Vedeli to už naše staré mamy, keď tvrdili, že ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva – aj skalnatý previs je veľká plocha, od ktorej sa zvuk dokáže odraziť späť.

Riešením je nábytok, ideálne aj koberec. Keď nie kompletný koberec, tak aspoň behúň. Jednu veľkú plochu tak zmeníte na viac malých a ozvena zmizne. Aj nábytok otočený kolmo na televízor môže zhoršovať akustiku. Ak taký nájdete, otočte ho o pár stupňov.

Nezabudnite na okná! Tie sú naozaj veľká, rovná plocha, takže odrážajú zvuk dokonale – a to nechcete. Ak nemáte v obývačke závesy alebo vnútorné žalúzie, postavte si pred okno počas pozerania filmu napríklad paravan. Čokoľvek, čo môže vlny zvuku rozbiť na menšie, zlepší váš filmový zážitok.

Vyberajte správny televízor

Ak ste nový televízor zatiaľ nekúpili, zistite si jeho umiestnenie reproduktorov. Mnohé moderné televízory majú kvôli hladkému dizajnu reproduktory na boku alebo vzadu.

Dizajn je v tomto prípade na úkor zvukového zážitku – reproduktory vpredu znejú lepšie. Opäť to súvisí so zvukovými vlnami.

Kúpte externé reproduktory

Je veľká škoda, že s postupným stenčovaním televízorov už vnútri nezostáva veľa miesta na kvalitné reproduktory. Je to logické, ale smutné.

Ak teda už naozaj nič nepomáha, zrejme budete musieť investovať do externých reproduktorov. V dnešnej dobe to vôbec nie sú veľké sumy a zo širokej plejády dizajnových vyhotovení si určite vyberiete jeden, ktorý vám zapasuje. Výsledok bude zaručene stáť za to.

My, filmoví nadšenci, si musíme pomáhať. Veríme, že niektorá z našich rád pomôže práve vám a filmy s našou digitálnou televíziou budete poriadne počuť.

CTA IMAGE
Buďte skutočným pánom televíznej zábavy. TV archív na viac ako 30 kanálov, až 168 hodín nahrávania a aplikácia na mobily a tablety s operačným systémom iOS, Android a Windows Phone.
Viac o produkte

Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií