SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Ako vyzerali počítače v minulosti? Na tieto kúsky ste už možno zabudli

Dnes snáď neexistuje nikto, kto by doma nemal aspoň jeden počítač či notebook. Ich predaje od roku 2012 pomaly klesajú, no skôr preto, že na internet radšej chodíme z mobilu či tabletu. 

Pre gamerov, študentov či ľudí v kancelárskej práci ešte dlho pôjde o neodmysliteľného každodenného spoločníka. 

Počítače však zďaleka nemusia byť len nudnými krabičkami, ktoré hodíte kdesi pod stôl!

Prvé počítače používali audiokazety (1982)

Presne také isté, ako sa kedysi vkladali do walkmanov či magnetofónových rádií. Používal ich napríklad legendárny ZX Spectrum alebo konkurenčný Commodore 64. To sa písal rok 1982.

Commodore 64 a ZX Spectrum

Na kazetách bol totiž vo forme zvukovej nahrávky zakódovaný softvér na kódovanie, úpravu textových či tabuľkových dokumentov, ale tiež prvé hry. 

Práve gaming totiž prišiel prakticky okamžite, ako prvé počítače. Neskôr bolo možné najmä ku Commodoru pripájať aj dnes známe herné joysticky a disketové jednotky, aby spúšťanie programu netrvalo aj 5 minút, kým si počítač program celý dostatočne “napočúval”.

Namiesto televízora už prvý desktop od IBM

Spoločnosť IBM medzitým pracovala na koncepte PC za približne 1 500 (vtedajších) dolárov, aké vlastne s obmenami poznáme aj dodnes. Kým Spectrum a Commodore vyžadovali pripojenie k televízoru, aby ste videli, čo vlastne robíte, americký gigant začal monitor pribaľovať aj k samotnému zariadeniu. 

IBM

Zároveň však predstavil unikátny koncept, ktorý nepochybne nechal vzniknúť tzv. Moorovmu pravidlu, podľa ktorého sa výkon počítačových komponentov každý rok zdvojnásobil. 

Dizajn tohto (a väčšiny ďalších počítačov) bol totiž modulárny, takže na základnú dosku bolo možné bez problémov postupne pripájať ďalšie komponenty a pravidelne obmieňať procesor, pevný disk či grafickú kartu. 

Prvý laptop s ikonickou červenou bodkou (1992)

Rovnaká firma dala svetu aj prvý reálne použiteľný notebook, teda plne prenosný počítač pre prácu na cestách. 

ThinkPad 700 už mal aj prvok, ktorý si počítače IBM (dnes Lenovo) zachovali dodnes, teda ikonický TrackPoint v podobe malej červenej bodky, na ktorú ste priložili prst a slúžila ako kurzor myši. 

Dnes už preferujeme veľké dotykové touchpady, no na nostalgický prvok firma stále nezabúda. 

ThinkPad

Apple iMac G3 a iBook G3 (1998 a 1999)

Nemusíte byť fanúšikmi firmy Apple, no jedno je jasné. V roku 1998 začal byť vďaka notebooku a počítaču zo série G3 dôležitý dizajn. 

Po nevzhľadných škatuliach sa začali objavovať počítače, na ktoré ste mohli mohli hrdo vytiahnuť v kaviarni alebo umiestniť do stredu svojej pracovne. 

Apple iMac G3

To koniec-koncov platí aj dnes, kedy taktovacie frekvencie notebookov a veľkosti operačných pamätí už nie sú tak dôležité, ako práve pekné farby a kvalitné materiály. 

Samozrejme, trochu iné je to v prípade herných počítačov s tými najvýkonnejšími grafickými kartami. Štandardom sú presklené bočné steny, ktoré odhaľujú ventilátory a chladiče s bohatými RGB farebnými pásikmi, ktoré pri hraní rozohrajú tú pravú svetelnú show. 

Čo sa trendom vymyká dnes? Minipočítače pre nenáročných a All-in-One riešenia

Čo majú spoločné iMac alebo Lenovo IdeaCentre? Ide o počítače, ktoré znova kombinujú displej aj všetok hardvér do jedného zariadenia, no robia to opäť hlavne preto, aby ste si ich mohli hrdo vystaviť na pracovný stôl a všetko vyzeralo naozaj parádne. 

All in one PC

No a čo robiť v prípade, že sa vám nechce platiť niekoľko stoviek eur len preto, že si občas potrebujete skontrolovať e-maily alebo napísať dlhší dokument?

Už za pár desiatok eur môžete mať minipočítač od Raspberry Pi, ktorý všetko toto zvládne aj bez Windowsu a drahého softvéru, no pritom obsahuje dostatok USB portov aj na pripojenie externých diskov, čítačiek pamäťových kariet či tlačiarní. 

Rasperry P1

Čokoľvek postavíte na svoj pracovný stôl, môže poháňať internet od SWANu

Rýchly internet od SWANu a spoľahlivé optické pripojenie môže byť vaše už od 9,99 eur mesačne

Môže poháňať váš počítač, smart TV s Netflixom ale aj domáci Wi-Fi router, na ktorý pripojíte smartfón či tablet každého člena rodiny.


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií