SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Ako udržať notebook a jeho batériu v kondícii?

Notebooky už takmer úplne nahradili klasické stolné počítače. Ak sa nehrávate hry a nepotrebujete ultimátny výkon, ale rýchly internet a pravdepodobne si vystačíte s menším, ľahším a oveľa prenosnejším zariadením, ktoré môžete v prípade potreby vložiť do tašky a odniesť do práce, školy či kilometre ďaleko.

Laptop alebo notebook však potrebuje oveľa viac starostlivosti, keďže všetko podstatné sa ukrýva priamo pod klávesnicou a výmena jednotlivých komponentov býva zložitá, ak nie kompletne nemožná. Kým niekedy vyliaty pohár znamenal iba nutnosť vyčistiť jednotlivé klávesy, dnes môže nenávratne odpísať celý počítač.

Nezabúdajte na pravidelné čistenie

Skriňu stolného počítača ste pravdepodobne vysávali iba v prípade výmeny disku či iných súčiastok. Ploche notebooku by ste sa mali venovať aspoň raz mesačne. Tlačidlá a výduchy vypnutého počítača prejdite vysávačom a zvyšok očistite mäkkou, mierne navlhčenou handričkou.

Prach, zvyšky jedla a iné nečistoty môžu obmedziť funkčnosť jednotlivých tlačidiel. Dávajte si pozor, na niektorých počítačoch už nejdú len tak ľahko vybrať a pokus o to môže znamenať drahé poškodenie, ktoré opraví len servis.

Notebook

Spozorujete aj iné zmeny

Váš notebook bude okamžite vyzerať takmer ako nový, no výhod bude ešte trochu viac. Hardvér by mal bežať tichšie, menej sa zohrievať a viac šetriť batériu, ktorá tak na jedno nabitie vydrží možno aj o hodinu dlhšie.

Ak vám na podobe vášho počítača naozaj záleží, možno by ste mali premýšľať už pri jeho kúpe. Tie s kovovým telom a plochou, o ktorú si pri práci opierate ruky, vydržia ako nové oveľa dlhšie než ich lacnejší plastoví kolegovia.

Ako sa starať o batériu?

Podstatnou súčasťou o ktorú sa treba starať je aj batéria do notebooku. Práve ona nám umožní pracovať takmer kdekoľvek. Je prirodzené, že po niekoľkých mesiacoch či rokoch každodenného používania už nevydrží toľko, koľko na začiatku.

Môžete jej však pomáhať. Ak pracujete hlavne pri svojom pracovnom stole, nebuďte leniví a pripojte sieťový adaptér.

Aby sa akumulátor neustále neprebíjal, zvykli sme batérie pri práci počítača “na elektrinu” vyberať. Dnes sú už často pevnou súčasťou počítačov a o ich správu sa stará výhradne elektronika a operačný systém. Nebojte sa teda permanentne zobrazenej ikony “100 %”. Približne raz za mesiac však článkom doprajte odmenu v podobe ich úplného vybitia a nabitia.

Drahšie počítače ponúkajú softvér, ktorý vám umožní nabitie permanentne udržiavať v rozmedzí 40 % až 60 %. To je ešte o niečo lepšia voľba, no aj tu platí pravidlo 30 dní, po ktorých by ste mali akumulátoru venovať jeden celý cyklus.

Notebook

Keď je čas na servis

Pokiaľ ani dôkladné čistenie nepomáha, skúste navštíviť servis. Ten vám počítač povysáva aj zvnútra a procesoru môže dopriať novú dávku tzv. tepelne vodivej pasty, ktorá otáčky ventilátora opäť zrazí na minimum.

To isté platí pre batériu. Ak už bez sieťového kábla vydrží len pár minút, skúste porozmýšľať nad novou. Môže stáť od 50 do 100 EUR, v prípade článkov zabudovaných pod krytom ešte o niečo viac, no po tejto investícii získate prakticky nový stroj, ktorý na nenáročnú kancelársku prácu alebo pozeranie filmov z TV archívu ešte pár rokov postačí.

V tomto prípade budú mať väčšiu istotu majitelia drahších počítačov renomovaných značiek. S nájdením novej batérie pre tie lacnejšie, ktorých je na trhu menej, môžete mať problém.


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií