SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Ako to, že nám virtuálna realita pripadá taká skutočná?

Niekde vnútri nám malý hlások hovorí, že sú to len okuliare, ale my si jednoducho nevieme pomôcť. Je to chémia.

Učíme sa, pamätáme si a zabúdame

Náš mozog je tvorený miniatúrnymi pamäťovými jednotkami – neurónmi. Každá informácia a schopnosť, ktorú sme kedy získali, musela prísť do niektorého neurónu vo forme vnemu. Mozog jej potom priradil určitú odozvu na základe vrodených pudov alebo dávnejšie získaných informácií.

Keď si matka po prvý raz privinie dieťa k prsníku, vrodený pud – sací reflex, mu napovie, že sa má najesť mlieka. Je to však dávnejšie získaná informácia, ktorá povie človeku pri uzatváraní hypotéky, že má hľadať nízky úrok, dlhú fixáciu a stopercentné krytie.

Medzi neurónmi sa v každej takejto situácii vytvorí spojenie, ktoré sa odborne nazýva synapsia. Je to chemická reakcia a rozumejú jej len ozajstní odborníci. Nám stačí vedieť, že funguje na princípe akcie a reakcie. Keď akcia vyvolá reakciu len raz, synapsia rýchlo zbledne a zmizne. To je krátkodobá pamäť. Stretávate sa s ňou, keď sa vám na večierku predstavia piati neznámi ľudia a o minútu by ste neprišli na meno ani dvom. 

Keď sa po rovnakej synapsii vydáte znova, mozog si vytvorí zárez. Viacnásobným opakovaním ho prehlbuje až sa zmení na dlhodobú pamäť. Spomienka, informácia či aktivita je v tom momente fyzicky zapísaná do mozgu a potrvá, kým sa odtiaľ vytratí. Učenie je teda naozaj len otázkou času a pevnej vôle zopakovať spojenie neurónov dostatočne veľa krát.

Ako je možné, že nikdy nezabudneme bicyklovať?

Ešte donedávna sme si mysleli, že človek je schopný učiť sa nové veci len v mladosti a približne po skončení puberty dokáže mozog len chradnúť. Výskum z roku 1966 však ukázal, že nové zárezy môžu vznikať pokojne aj v dospelosti. Tento objav potvrdil existenciu neuroplasticity - schopnosť mozgu ukladať informácie do zárezov. Jej názov je veľmi príznačný, pretože mozog sa dá naozaj donekonečna tvarovať a meniť.

Práve vďaka nej vieme stopercentne, že ľavá ruka je vľavo a pravá vpravo. Vieme plávať, bicyklovať, hrať futbal, lyžovať, šoférovať. Správnu polohu svalov na všetky typy pohybov sme si zapamätali už ako deti a neustálym opakovaním sa náš mozog prispôsobil. Vždy, keď si sadneme na bicykel, chytíme sa riadenia a šliapneme do pedálov. Keby ste zmenili len jednu drobnosť, napríklad otočili riadenie, už by šlo o úplne inú aktivitu. Museli by ste sa ju učiť nanovo. Vo videu nájdete dôkaz aj so slovenskými titulkami:

 

Americký inžinier a youtuber Destin Sandlin musel osem mesiacov trénovať na obrátenom bicykli, aby ho dokázal plnohodnotne riadiť. Jeho malému synovi, ktorý na bicykli jazdil iba tri roky, trvalo preučenie dva týždne. Čím sme starší, tým je zárez hlbší a je už takmer nemožné ho vymazať.

Mozog nás nechce zradiť, a preto nás občas zrádza

Neuroplasticita je nám skutočne verná. Preto vyťahuje stále tú istú naučenú odozvu na vnemy, ktoré dostáva. Nikdy nedovolí, aby ste si sadli za volant a nevedeli štartovať. Práve preto je nasadenie okuliarov s virtuálnou realitou takým dokonalým zážitkom.

Oči dostávajú samé známe vnemy – svetlo, rozmery objektov či polohu tela a posielajú ich ďalej do mozgu. Ten vezme zo zárezu tradične odozvu – je jasný deň, ste na streche mrakodrapu a visíte dole hlavou. V tejto situácii by sa vám zrejme zatočila hlava, stúpol by vám adrenalín a dostali by ste strach. Mozog nevie, že máte na sebe okuliare, takže sa správa akoby to bola skutočná situácia. Preto dostanete presne tie emócie, ktoré očakávate.

V nasledujúcom videu môžete vidieť, že ocitnúť sa vo virtuálnom horore vás dokáže poriadne vystrašiť.

 

Ale rovnako dobre sa môžete aj zabaviť pri výstupe na Mont Everest:

 

Alebo navštíviť celý svet vďaka aplikácii Earth VR od Google.

Keď si nasadíte okuliare s virtuálnou realitou, nesnažte sa prehovárať mozog logikou. Celý život budovaná chémia mu nedovolí správať sa inak. Radšej si to užívajte :)


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií