SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Ako to, že je optický internet taký rýchly?

Pesničky stiahnuté za pár sekúnd, YouTube vo full HD rozlíšení, plynulé hranie online hier. Všetko toto bolo ešte pred pár rokmi iba snom. Žijeme v budúcnosti? Zistite v článku.


V roku 1992 bolo vo svete pripojených do internetu 1 000 000 počítačov. Na Slovensku bol jeden. Patril Slovenskej Akadémii Vied. Keď sa v roku 1998 začal internet šíriť aj komerčne, domácnosti začali spoznávať okno do sveta. V momente, keď ste sa pripájali do svetovej siete, stávali ste sa súčasťou čohosi väčšieho... Bol to surreálny zážitok. A zvuky ako z Matrixu boli dôležitou časťou tohto zážitku.

 

ISDN pripojenie a dial-up modemy

Táto technológia sa nazývala ISDN. Dial-up modem fungoval ako prekladateľ medzi počítačom a telefónom – keďže telefónna linka vtedy dokázala prenášať iba zvuk, modem prekladal dáta do zvukov. Preto ste nemohli používať telefón a byť online zároveň – na linke sedel počítač.

Maximálna možná rýchlosť prenosu bola 128 kbit/s. Pre porovnanie: je to zhruba iba polovica rýchlosti vášho mobilného internetu, ak ste mimo dosahu 3G siete. To znamená: žiadne video, žiadny zvuk, žiadne obrázky. Prvá internetová linka na Slovensku mala rýchlosť dokonca iba 14 kbit/s.

Celý internet bol textový a pripojenie bolo účtované po minútach – čím dlhšie ste boli online, tým viac ste zaplatili. Rovnako ako pri telefonovaní. Ani to však nebránilo Jarovi Filipovi naspievať o ňom oslavnú pieseň.

 

DSL – telefónne pripojenie

Ďalšia generácia internetového pripojenia sa nazýva DSL. DSL stále využívalo telefónnu sieť a klasické metalické káble. Rýchlosť bola omnoho vyššia a používanie pohodlnejšie. Telefón nebol obsadený a pripojenie nebolo účtované podľa stráveného času. DSL pripojenie môžete mať aj dnes – s rýchlosťou až 5120 kbit/s, čiže 40 x rýchlejšie než ISDN.

ISDN aj DSL používajú telefónnu linku, dáta teda prúdia rýchlosťou zvuku – skoro tak rýchlo ako lietadlo Concorde. Je však čas preradiť na vyššiu rýchlosť.

 

Optický internet

 

Optický internet prúdi do vašich domácností rýchlosťou svetla. Vážne! Vlákna v kábloch sú zo špeciálneho druhu skla, ktoré dobre vedie svetlo. Tieto vodiče sú veľmi citlivé na ohýbanie, pretože svetlo za roh nesvieti. Optické káble preto kladieme na dlhých rovných úsekoch a na rohoch ulíc ich ohýbame s obrovskou pozornosťou.

Podobne, ako DSL a ISDN posiela dáta vo forme zvukových signálov, optický internet ich prenáša vo forme výbojov lasera. To znie celkom cool, nemyslíte? Internet z lasera. Laserový internet... Možno toto pomenovanie navrhneme nášmu marketingovému oddeleniu. :)

Svetlo zostáva uväznené v optickom vlákne a tak prenesie dáta z celého internetu až do vášho počítača či tabletu:

 

Vďaka tomuto môže byť vaše pripojenie naozaj rýchle – až 90Mbit/s . Len tak medzi nami, to je 6500 x vyššia rýchlosť, než akú poznali priekopníci internetu na Slovensku. Okrem vyššej rýchlosti nám optika dovoľuje pripojiť vás aj na väčšiu vzdialenosť a spotrebovať pri tom menej energie.

Nevýhodou je, že keď sa pripájate, nepočujete ten fascinujúci zvuk... Ale môžete ho bezproblémovo streamovať z YouTube vo vysokej kvalite kedykoľvek sa vám zachce. :) A to je celkom dobrý kompromis, nemyslíte?

CTA IMAGE

Chcete od nás dostávať digitálne tipy a vedieť ako prví, čo máme nové?


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií