Ako si lepšie zabezpečiť a chrániť súkromie na Facebooku
Facebook je opäť centrom pozornosti. Najpopulárnejšia sociálna sieť totiž čelí škandálu s únikom dát a ich zneužitím spoločnosťou Cambridge Analytica na reklamné a politické účely. Hoci šéf Facebooku Mark Zuckerberg uviedol, že väčšina z 87 miliónov zasiahnutých profilov pochádza z USA, možno budete chcieť svoj profil lepšie zabezpečiť aj vy.
Cambridge Analytica získala časť z informácií o bydlisku či obľúbených stránkach používateľov aj vďaka chybám v zabezpečení samotného Facebooku. Stačilo, aby inkriminovanej aplikácii thisisyourdigitallife udelil prístup niektorí z vašich priateľov a spoločnosť sa tak teoreticky mohla dostať aj k časti základných údajov o vás.
Facebook preto zareagoval a predstavil zmeny, ktoré prístup tretích strán k používateľským profilom výrazne obmedzia:
-
Upúšťa sa od možnosti vyhľadávania profilov podla e-mailu alebo telefónneho čísla;
-
aplikácie využívajúce informácie o udalostiach na Facebooku už nebudú vidieť prihlásených účastníkov;
-
rovnako tak nebudú mať prístup do súkromných skupín a možnosť čítať ich obsah;
-
sprísnia sa požiadavky pre aplikácie a služby, ktoré využívajú prihlásenie cez vaše konto na Facebooku.
Kritika sa na tím okolo Marka Zuckerberga zniesla aj po odhalení, že Facebook na Androidoch uchováva údaje o telefónnych hovoroch a SMS-kách. Služba uistila, že sa tak deje výhradne kvôli funkcii posúvania kontaktov, s ktorými komunikujete najčastejšie, na začiatok zoznamu priateľov.
Podľa slov vývojárov v žiadnom prípade nedochádza k zbieraniu obsahu správ. Údaje sa po roku automaticky vymažú a na servery spoločnosti sa neodosiela nič iné, než dátum, kedy k telefonátu alebo poslaniu správy prišlo.
Sprísnite ochranu vášho profilu na Facebooku
Veľa z toho, čo zdieľate s vonkajším svetom, však môžete ovplyvniť aj vy. Zamierte do pravého horného rohu svojho profilu, kliknite na Nastavenia a položku Súkromie, prípadne tento odkaz.
Hneď prvá položka určuje, kto uvidí vaše príspevky. Zdieľanie s priateľmi znamená, že každú fotografiu, video alebo status uvidia len ľudia, ktorých si medzi svoje kontakty pridáte sami. Nastavenie na "Verejné" neodporúčame. V taktom prípade by všetok obsah videl úplne každý, kto si vaše meno a profil na Facebooku vyhľadá.
Vyššie spomenuté nastavenia ale ovplyvnia len nový obsah. Ak chcete chrániť svoje posty zverejnené v minulosti, klinite na tlačidlo Zúžiť publikum existujúcich príspevkov.
Ovplyvniť môžete tiež to, kto vám môže posielať žiadosti o priateľstvo, vidieť zoznam vašich priateľov alebo vyhľadať či priamo “vygúgliť” váš profil.
Facebooku sa môžete zbaviť, Messenger vám zostane
Mnohí z používateľov začali svoje kontá na Facebooku rušiť. Ak sa obávate, že by ste takýmto krokom prišli o možnosť písať si so svojimi priateľmi, nemusíte. Deaktiváciou konta na Facebooku síce zmizne váš profil, no pomocou rovnakého mena a hesla sa ešte stále budete môcť prihlásiť do Messengera.
Zostane vám aj možnosť celkovo cez internet posielať obrázky, videá či sledovať skupinové konverzácie.