SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Ako si lepšie zabezpečiť a chrániť súkromie na Facebooku

Facebook je opäť centrom pozornosti. Najpopulárnejšia sociálna sieť totiž čelí škandálu s únikom dát a ich zneužitím spoločnosťou Cambridge Analytica na reklamné a politické účely. Hoci šéf Facebooku Mark Zuckerberg uviedol, že väčšina z 87 miliónov zasiahnutých profilov pochádza z USA, možno budete chcieť svoj profil lepšie zabezpečiť aj vy.

Cambridge Analytica získala časť z informácií o bydlisku či obľúbených stránkach používateľov aj vďaka chybám v zabezpečení samotného Facebooku. Stačilo, aby inkriminovanej aplikácii thisisyourdigitallife udelil prístup niektorí z vašich priateľov a spoločnosť sa tak teoreticky mohla dostať aj k časti základných údajov o vás.

Facebook Cambridge Analytica

Facebook preto zareagoval a predstavil zmeny, ktoré prístup tretích strán k používateľským profilom výrazne obmedzia:

  • Upúšťa sa od možnosti vyhľadávania profilov podla e-mailu alebo telefónneho čísla;

  • aplikácie využívajúce informácie o udalostiach na Facebooku už nebudú vidieť prihlásených účastníkov;

  • rovnako tak nebudú mať prístup do súkromných skupín a možnosť čítať ich obsah;

  • sprísnia sa požiadavky pre aplikácie a služby, ktoré využívajú prihlásenie cez vaše konto na Facebooku.

Kritika sa na tím okolo Marka Zuckerberga zniesla aj po odhalení, že Facebook na Androidoch uchováva údaje o telefónnych hovoroch a SMS-kách. Služba uistila, že sa tak deje výhradne kvôli funkcii posúvania kontaktov, s ktorými komunikujete najčastejšie, na začiatok zoznamu priateľov.

Podľa slov vývojárov v žiadnom prípade nedochádza k zbieraniu obsahu správ. Údaje sa po roku automaticky vymažú a na servery spoločnosti sa neodosiela nič iné, než dátum, kedy k telefonátu alebo poslaniu správy prišlo.

Sprísnite ochranu vášho profilu na Facebooku

Veľa z toho, čo zdieľate s vonkajším svetom, však môžete ovplyvniť aj vy. Zamierte do pravého horného rohu svojho profilu, kliknite na Nastavenia a položku Súkromie, prípadne tento odkaz.

Facebook ochrana súkromia

Hneď prvá položka určuje, kto uvidí vaše príspevky. Zdieľanie s priateľmi znamená, že každú fotografiu, video alebo status uvidia len ľudia, ktorých si medzi svoje kontakty pridáte sami. Nastavenie na "Verejné" neodporúčame. V taktom prípade by všetok obsah videl úplne každý, kto si vaše meno a profil na Facebooku vyhľadá.

Vyššie spomenuté nastavenia ale ovplyvnia len nový obsah. Ak chcete chrániť svoje posty zverejnené v minulosti, klinite na tlačidlo Zúžiť publikum existujúcich príspevkov.

Ovplyvniť môžete tiež to, kto vám môže posielať žiadosti o priateľstvo, vidieť zoznam vašich priateľov alebo vyhľadať či priamo “vygúgliť” váš profil.

Facebooku sa môžete zbaviť, Messenger vám zostane

Mnohí z používateľov začali svoje kontá na Facebooku rušiť. Ak sa obávate, že by ste takýmto krokom prišli o možnosť písať si so svojimi priateľmi, nemusíte. Deaktiváciou konta na Facebooku síce zmizne váš profil, no pomocou rovnakého mena a hesla sa ešte stále budete môcť prihlásiť do Messengera.

Zostane vám aj možnosť celkovo cez internet posielať obrázky, videá či sledovať skupinové konverzácie.

Facebook Messenger


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií