Ako si efektívne organizovať prácu a komunikovať s kolegami počas home office? Tieto tipy vám pomôžu
Práca z domu sa v marci stala novým štandardom a je možné, že do kancelárií sa tak skoro nevrátime ani v najbližších mesiacoch.
Veľa zamestnancov však naozaj nič viac ako spoľahlivý internet, dobrý počítač a trochu pokoja okolo seba ani nepotrebuje. Rovnaký čas bez ruchov v open office a hodinových presunov MHD-čkou pravdepodobne využijú ešte efektívnejšie.
Aby ste využili svoj home office čo najefektívnejšie, máme pre vás pár tipov na zvýšenie produktivity a zachovania mentálnej pohody pri práci z domu.
Poriadny stôl, klávesnica a externý monitor. Teraz ste v práci
Zábavné zábery notebooku pohodeného na posteli so šálkou kávy a hashtagom #homeoffice síce zozbierajú pár srdiečok na Instagrame, ale vy takto neurobíte vôbec nič.
Viac než hodinu sa takto hrbiť nezvládnete, radšej si sadnite za poriadny stôl (aspoň ten v kuchyni) a na najpohodlnejšiu stoličku akú doma máte. Prípadne skúste investovať aj do externej myši a klávesnice, ktoré podporia správny ergonomický posed.
Inak vás bude bolieť chrbát aj hlava a nebudete sa vedieť sústrediť. Odborníci odporúčajú začať s prácou doma vždy v rovnaký čas, napríklad klasicky od 8 alebo 9:00. Nasaďte si slúchadlá a normálne sa oblečte. Tieto rady sú dôležité hlavne pre tých, čo s home officom ešte len začínajú a nikdy si ho nevyskúšali. Keď si zvyknete a prestanete sa flákať, môžete z pravidiel poľaviť.
Základom je komunikácia a prideľovanie úloh
Aby bolo jasné, kto na čom v daný deň pracuje, je potrebné jasne zadeliť úlohy. V malých tímoch na to môže slúžiť e-mail, WhatsApp, Skype alebo Messenger, vo väčších skupinách už tieto appky prinesú iba zmätok a nekonečné hľadanie starších správ.
Ak sledujete projekty a úlohy, ktoré pozostávajú z viacerých častí pridelených rôznym ľuďom, budú sa vám hodiť nástroje ako Asana alebo Trello.
Perfektne v nich vidno, čo je hotové, čo ešte nie a kto na čom pracuje. Vo vyšších verziách sú platené, ale ide o investíciu, ktorá sa vášmu zamestnávateľovi rýchlo vráti.
Ak sa potrebujete najmä rozprávať a chatovať jeden s druhým, je pre vás skôr Slack alebo Microsoft Teams (ten je súčasťou balíka Office 365). Cez tieto aplikácie sa dajú posielať aj obrázky a súbory, alebo rýchlo telefonovať bez hľadania tých správnych čísel. Sú tiež na mobil, takže budete online aj na záhrade alebo v kuchyni.
ClickUp sa tieto dva druhy aplikácií snaží spojiť do jednej a zvláda aj pripomienky, či sledovanie času stráveného na jednotlivých úlohách.
Zoom sa naopak stal totálnym hitom pre video konferencie, umožňuje totiž aj ľahké zdieľanie obrazovky od prednášajúceho a zapájanie ostatných účastníkov prostredníctvom chatu. Na 40-minútové stretnutia je úplne zadarmo.
Dávajte si však pozor. Korona kríza ukázala, že množstvo z každodenných mítingov v práci sa dá nahradiť cez spomínané aplikácie alebo rýchlejší chat. Prílišné nadužívanie videohovorov môže byť tiež kontraproduktívne.
Appky a nástroje výhradne pre vás
Niektorých pomocníkov možno využijete aj bez svojich kolegov. Veľa z rozšírení do prehliadača Chrome vám dokáže dočasne zablokovať prístup napríklad na Facebook alebo YouTube. To preto, aby ste na nich neprokrastinovali.
Cez mobilné aplikácie a foťák v mobile zas ľahko naskenujete potrebné dokumenty aj s vaším podpisom, prípadne vytlačené faktúry.
A úplne najlepší pomocník? Offline poznámkový blok alebo čistý hárok papiera s perom vždy poruke! Ten najlepší nástroj na poznámky a TO-DO listy s úlohami, ktoré potrebujete dokončiť počas dňa.