SWAN blog

SWAN blog

Viac informácií

Ako si chrániť uši pred prehnanými decibelmi? Máme hneď 5 tipov!

Naše zmysly sú to najcennejšie, čo máme. Pri príležitosti medzinárodného dňa boja proti hluku je čas zamyslieť sa nad tým, či pre svoj sluch robíte naozaj dosť. 

Koľko času strávite so slúchadlami na ušiach? Nevyjdete bez hudby ani na nákup do obchodu? 

Poradíme vám, ako hudbu počúvať správne a na čo si dávať pozor už pri nákupe výbavy pre fanúšikov poriadnej muziky!

Naozaj potrebujete slúchadlá?

Ide o skvelú vec, keď sa na homeoffice potrebujete izolovať pred ostatnými členmi rodiny, ale ak ste doma úplne sami? Presedlajte na reproduktory.

Reproduktory k PC

Zvukové vlny sa budú šíriť prirodzenejšie a nebudú vám vrážať priamo do ušných bubienkov. Hudba navyše môže znieť plnšie a kvalitnejšie aj za menej peňazí.

Ak naozaj potrebujete len hudobnú kulisu a filmy sledujete niekde inde, možno spraví najlepšiu službu Bluetooth či smart reproduktor ako je HomePod, Alexa alebo Google Home

Počas odpočinku ich využijete aj na počúvanie obľúbených podcastov. 

Voľte radšej slúchadlá cez uši

Slúchadlá dodávané k väčšine smartfónov za veľa nestoja a populárne true wireless modely z krabičky sú síce praktické, ale väčšinou vás nechránia pred okolitým hlukom.

Ideálnym partnerom na prácu, do lietadla a na dlhé cestovanie sú slúchadlá cez uši (over-ear) vybavené aktívnym potláčaním ruchu okolia.

Budete ich môcť používať na nižšiu hlasitosť, čo zdravie vašich uší rozhodne ocení. 

Slúchadlá na home office

Všetkého veľa škodí…

… aj obľúbených kapiel a spevákov. Článok medicínskych odborníkov z Harvardu pripomína, že väčšina moderných slúchadiel je naladená tak, aby na maximálnu hlasitosť hrali približne 105 až 110 decibelmi.

Takto intenzívny zvuk vám poškodí sluch už za 5 minút! Ak znížite hlasitosť na 85 decibelov (približne hluk kosačky na trávu,) bezpečný limit by mal byť asi 2 hodiny.

Zlaté pravidlo pre počúvanie hudby hovorí, že by ste nikdy nemali prekročiť 60 % z maximálnej hlasitosti, ktorú vaše slúchadlá dokážu dosiahnuť. Pri 60-70 dB by vám nič hroziť nemalo.

Ste v príliš hlučnom prostredí? Chráňte sa!

Rizikom však nie je len príliš hlučná hudba. Nie každý má možnosť pracovať v pohodlnej kancelárii.

Apple a jeho hodinky Apple Watch už dávnejšie ponúkajú aplikáciu, ktorá dokáže okamžite zmerať intenzitu hluku okolo a v prípade potreby vás upozorní, že prekračuje všetky bezpečné limity. 

Apple Watch a meranie hluku

Podobné možnosti samozrejme ponúknu aj appky pre Android alebo iOS. Ak všetko vystúpi príliš vysoko, je načase odísť, alebo si nasadiť tie správne ochranné pomôcky, ktoré vám zo zákona musí zabezpečiť aj zamestnávateľ. 

Nosiť špeciálne štuple nie je hanba ani na koncertoch a festivaloch. Práve naopak, tie drahšie blokujú len vlny nad nebezpečnou úrovňou a nemusíte sa báť, že by bola hudba skreslená, alebo ste nepočuli kamošov stojacich vedľa. 

Štuple do uší na koncert

Otestujte sa!

Kedykoľvek máte pocit, že s vaším sluchom nie je niečo v poriadku, naštívte odborného lekára, aby všetko skontroloval. Problémy tak môžete zachytiť skôr než bude neskoro. 

Na webe nájdete aj niekoľko jednoduchých online testov, no pamätajte, že sú len veľmi orientačné a špecialistu nič nenahradí.

Ak si dáte pozor, s internetom od SWAN-u môžete hudbu počúvať naozaj do sýtosti

Náš optický internet na doma je neobmedzený a môže vás stáť len 9,99 eur mesačne. Vďaka Wi-Fi routeru môže poháňať váš počítač, notebook, tablet, mobil, herné konzoly aj smart reproduktory.


Funkcie digitálnej televízie

Funkcie digitálnej televízie

Pozerajte čo chcete a kedy chcete. Spoznajte funkcie digitálnej TV od SWAN MULTIMEDIA a staňte sa pánmi domácej zábavy.

Viac informácií

Vysokorýchlostný internet

Funkcie digitálnej televízie

Superrýchly internet u Vás doma. Stiahnite si film v HD rozlíšení za pár minút, surfujte rýchlosťou svetla, nestarajte sa o dátové limity.

Viac informácií

Speedmeter

Funkcie digitálnej televízie

Aký rýchly je Váš internet? Odmerajte si aktuálnu rýchlosť Vášho internetového pripojenia (upload/download) pomocou Speedmetra.

Viac informácií